Encyklopedia menopauzy Menopauza
Gospodarka hormonalna kobiety dojrzałej

Ciało kobiety jest niczym doskonale działający zegarek, w którym hormony odgrywają rolę trybików i przekładni. Gospodarka hormonalna zmienia się w ciągu całego życia. Jak wygląda ona u kobiety dojrzałej?
W życiu kobiety pierwsze skrzypce grają dwa „kobiece” hormony – estrogen i progesteron. Są wytwarzane przez jajniki, a ich stężenie ściśle zależy od momentu cyklu owulacyjnego. Progesteron reguluje czynności związane z ciążą – to on ma za zadanie umożliwić zagnieżdżenie się zarodka w błonie macicy i utrzymać ciążę. Jeśli w ciągu cyklu kobieta nie zajdzie w ciążę, jego produkcja spada i zaczyna się menstruacja.
Z kolei estrogen wpływa na prawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych, ale nie tylko – można śmiało powiedzieć, że ma wpływ na zdecydowaną większość procesów życiowych kobiety. Zapewnia on elastyczność tkanek, w tym skóry, chroni nas przed osteoporozą, zapewnia „kobiece kształty”, przyspiesza metabolizm.
Zmiany hormonalne u dojrzałych kobiet
Już w wieku około 35 lat pęcherzyki jajnikowe mogą przestawać dojrzewać – nawet, jeśli krwawimy regularnie, niekoniecznie oznacza to, że nastąpiła owulacja. Wpływa to na poziom progesteronu, a mniejsza ilość dojrzewających pęcherzyków oznacza mniejsze ilości estrogenu.
Pierwsze sygnały, że coś się zmienia w naszej gospodarce hormonalnej zauważymy obserwując cykl miesięczny. Może się on zacząć wydłużać lub skracać, mogą nastąpić obfitsze krwawienia. Zazwyczaj początkowo zauważalnie się skraca, by stopniowo się wydłużać, menstruacje stają się coraz bardziej skąpe, aż wreszcie ustają.
Jajniki nie przestają pracować z dnia na dzień – jest to proces stopniowy, który może trwać nawet do kilku lat. Okres ten nazywamy menopauzą i bardzo często kobiety nie są w stanie zauważyć, że powoli zaczynają przekwitać.
Oleofarm
Ciało kobiety jest niczym doskonale działający zegarek, w którym hormony odgrywają rolę trybików i przekładni. Gospodarka hormonalna zmienia się w ciągu całego życia. Jak wygląda ona u kobiety dojrzałej?
Objawy menopauzy
Niektóre z objawów menopauzy są widoczne gołym okiem – odkładający się tłuszcz na brzuchu, uderzenia gorąca, zimne poty, utrata jędrności skóry, ataki złości. Jednak prawdziwe niebezpieczeństwo kryje się wewnątrz: problemy z pamięcią i koncentracją, osteoporoza, choroby stawów, spowolnienie przemiany materii, kłopoty natury intymnej.
W takiej sytuacji sięgnięcie po suplementację hormonalną wydaje się jedynym rozsądnym wyjściem. Uzupełnienie estrogenów pozwala zminimalizować nieprzyjemne i groźne skutki menopauzy. Z pomocą przychodzą nam: hormonalna terapia zastępcza (HTZ) i suplementacja fitohormonami, czyli roślinnymi odpowiednikami estrogenów.
Nie powinno się uzupełniać hormonów na własną rękę, należy robić to pod okiem lekarza – szczególnie, że każda kobieta ma inne zapotrzebowanie na estrogen. Wiele godnych zaufania suplementów roślinnych można kupić w aptece bez recepty – na przykład Ligunin – jednak należy zachować zdrowy rozsądek i skonsultować się z lekarzem.
Ciało kobiety jest jak zegarek, w którym wiele zależy od prawidłowej gospodarki hormonalnej. Na szczęście jej wahania możemy regulować dzięki odpowiedniej suplementacji fitoestrogenami, a także prowadząc zdrowy, aktywny tryb życia.
Oleofarm
« Jak wrócić do pracy po długiej przerwie?
pati25
10 lat temu
W różny sposób,stosując różne terapie staramy się pomagać sobie w walce z objawami menopauzy.Ja stosuję HTZ w plasterkach (taka była decyzja mojego ginekologa).
Jestem bardzo zadowolona.Czuję się świetnie
Tess
10 lat temu
Nie stosowałam HTZ, mało się wtedy wiedziało na ten temat. Pewnie pomagało mi picie siemienia lnianego ale były momenty gdy bardzo trudno przechodziłam menopauzę i szkoda, że nie mogłam złagodzić dolegliwości.
Mindi
10 lat temu
Chciałabym także obyć się bez HTZ. Dobrze, że mam z kogo brać dobry przykład 🙂 Na razie wprowadziłam suplement z soją, od pewnego czasu też siemię lniane w codziennym żywieniu. Jak tylko będę mogła zabiorę się za aktywność fizyczną. Wiem dużo o HTZ, więc jeśli będzie konieczność to poddam się decyzji lekarza. Ale żadne leki nie są obojętne dla zdrowia, więc może uda mi się poradzić z menopauzą zdrowym sposobem życia.
drobina
10 lat temu
Postawiłam na zdrowy i aktywny tryb życia. Mam nadzieję, że obejdę się bez HTZ i dodatkowej suplementacji fitohormonami.