Kobiece dolegliwości Zdrowie

Laserowe leczenie żylaków

laserowe-leczenie-zylakow

Żylaki to już choroba cywilizacyjna XXI wieku. Przyczyną żylaków są predyspozycje genetyczne, ale w większości przypadków są konsekwencją siedzącego trybu życia, małej dawki ruchu, niewłaściwej diety i nadmiaru używek. Jeśli jednak się pojawiły, to należy je leczyć, i to jak najszybciej.

Metody leczenia żylaków

Wyróżnia się wiele różnych metod leczenia żylaków, m.in. farmakoterapię, kompresoterapię, skleroterapię, hydroterapię, a także leczenie operacyjne, które dzieli się na zabiegi operacyjne i zabiegi ambulatoryjne. Leczenie laserowe należy przypisać do tych ostatnich, czyli do zabiegów ambulatoryjnych.

Leczenie żylaków

Sposoby leczenia żylaków zależą m.in. od stanu żył, wieku pacjenta itp. Ważny jest jednak i czynnik finansowy. Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje bowiem wszystkich zabiegów, a jedynie te tradycyjne. Tak więc leczenie laserowe nie kwalifikuje się do refundacji, więc pacjenci muszą sami zapłacić za zabieg.

Leczenie laserowe

Laser jest alternatywą dla leczenia chirurgicznego. Specjaliści bardzo sobie chwalą tę właśnie metodę. Dlaczego? Dlatego, że aparatura, która jest używana podczas zabiegów, to sprzęt najnowszej generacji. Sama metoda nie niesie ze sobą ryzyka powikłań. Zabieg laserowy jest również mniej bolesny dla pacjenta. Dodatkowo, pacjent szybko wraca do zdrowia i może normalnie funkcjonować.

Sabina Sosnowska

Żylaki to już choroba cywilizacyjna XXI wieku. Przyczyną żylaków są predyspozycje genetyczne, ale w większości przypadków są konsekwencją siedzącego trybu życia, małej dawki ruchu, niewłaściwej diety i nadmiaru używek. Jeśli jednak się pojawiły, to należy je leczyć, i to jak najszybciej.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. specjalista wprowadza do chorej żyły cienką rurkę, która jest połączona z laserem. Promienie tego lasera są skierowane na żyłę, czego skutkiem jest ich zamknięcie od wewnątrz.

Wiązka światła jest nakierowana naczynie krwionośne. Lekarz przez cały zabieg kontroluje za pomocą obrazowania ultrasonograficznego na co jest skierowany laser. Dzięki temu nie ma takiego ryzyka, że inne tkanki zostaną poparzone.

Jedyny ślad, który pozostaje po tym zabiegu, to niewielkie nacięcie, które po jakimś czasie zanika (ulega zabliźnieniu).

Zaletą lasera jest to, iż likwiduje on przyczynę choroby, a nie tylko naprawia skutki. I to czyni go tak skutecznym.

Po zabiegu

Po zakończeniu zabiegu lekarz zakłada pacjentowi specjalną opaskę na operowane miejsce. Dzięki temu zwiększa się efektywność zabiegu laserowego usuwania żylaków. Po zabiegu pacjent pozostaje kilka godzin w szpitalu, a później udaje się do domu.

Sabina Sosnowska

Żylaki to już choroba cywilizacyjna XXI wieku. Przyczyną żylaków są predyspozycje genetyczne, ale w większości przypadków są konsekwencją siedzącego trybu życia, małej dawki ruchu, niewłaściwej diety i nadmiaru używek. Jeśli jednak się pojawiły, to należy je leczyć, i to jak najszybciej.

W okresie pooperacyjnym pacjent musi uważnie obserwować stan własnego zdrowia. Powikłania pooperacyjne w tym przypadku pojawiają się rzadko, jednak jeśli pojawi się gorączka, obrzęk operowanego miejsca czy ból w tym miejscu, chory musi niezwłocznie udać się do lekarza.

Leczenie żylaków laserem jest innowacyjną, mało inwazyjną metodą, ale co najważniejsze – skuteczną.

Miejmy nadzieję, iż w Polsce zabieg ten będzie w końcu refundowany, bowiem w ostatecznym rozrachunku nie jest on droższy od tradycyjnych zabiegów chirurgicznych. Chociażby dlatego, że pacjent nie musi przebywać kilku dni w szpitalu, a tylko kilka godzin, sam zabieg trwa także dość krótko. A co najważniejsze, pacjent szybko wraca do zdrowia.

Sabina Sosnowska

Komentarze (7)

Tess

10 lat temu

Bardzo obiecująco brzmi to, że ciągle są robione badania i wprowadza się nowe metody lecenia żylaków. Coraz mniej inwazyjne metody, które są coraz bardziej bezpieczne i z małą ilością powikłań 🙂

pati25

10 lat temu

Na szczęście nie mam problemów żylakami.Czytając ten artykuł można by sądzić,że laserowe leczenie jest najlepsze,najskuteczniejjsze.Mam nadzieję,że nie będzie to konieczne.Staram się nie dopuścić do powstania żylaków

drobina

10 lat temu

Kilka lat temu miałam operację żylaków lewej nogi. Jestem bardzo zadowolona, ale jakoś długo zbieram się , żeby zrobić porządek z prawą nogą. Przeczytałam ten artykuł i pomyślałam o laserku, ae przeczytałam wypowiedź Pana dr Molskiego i mam wątpliwości:-X Muszę to przemyśleć:-X

drmolski

10 lat temu

Ciekawy artykuł, jedna wymaga drobnego sprostowania. Zabiegi laserowe zamykania wewnątrzżylnego na świecie wykonywane są od lat 90 XX wieku. W Polsce pionierskie zabiegi zaczęto wykonywać po 2005 roku. W Szpitalu Eskulap wykonujemy je od 2007 roku. Jest to bardzo dobra metoda, ma jednak swoje ograniczenia i wbrew temu co pisze Pani redaktor powikłania występują. Trudno nazwać metodę EVLT innowacyjną, tym bardziej iż od momentu jej wdrożenia pojawiły się nowsze i mniej inwazyjne metody, które wykonuje się identyczną techniką jak w przypadku laserowej. Różnice polegają na sposobie dostarczania energii. W przypadku metody radiowej RFITT (lub jak kto woli radiofrekwencji) jest to prąd o częstotliwości radiowej, w Szpitalu Eskulap wykonujemy ten zabieg od 2010 roku i w mojej opinii, a wykonaliśmy w naszym ośrodku ponad 1000 różnych zabiegów wewnątrzżylnych, jest to metoda po której występuje znacznie mniej powikłań i dolegliwości niż po metodzie laserowej. Zdecydowanie najnowocześniejszą metodą leczenia żylaków kończyn jest ablacja parą wodną metodą SVS. Metoda jest dostępna w Polsce i naszym Szpitalu od 2013 roku, jest najbardziej wszechstronna – pozwala zamknąć prawie każdy rodzaj żylaków w tym również żylaków nawrotowych po poprzednich operacjach.
Każda z metod ma swoje dobre i słabsze strony.
Decydujące w wyborze metody jest:
1. Anatomia – czyli przebieg żył
2. Doświadczenie chirurga (to czy w ogóle ma dostęp do różnych metod czy wykonuje jedynie jedną)
3. Oczekiwania pacjenta
Więcej szczegółów i porównanie metod umieściłem na stronie http://szpitaleskulap.pl/oddzial-klinika/leczenie-zylakow-bydgoszcz/porownanie-metod-usuwania-zylakow/

Pozdrawiam,
Dr n.med.Michał Molski

Mindi

10 lat temu

Widzę same plusy leczenia laserem. Cieszę się, że medycyna ma takie możliwości. W mojej rodzinie żylaki to poważny problem zdrowotny, być może i ja będę musiała skorzystać z takiego leczenia, dlatego cieszę się, że można to zrobić w mniej inwazyjny sposób.

Tess

10 lat temu

Mam żylaki i biorę pod uwagę, że kiedyś może być konieczność leczenia operacyjnego. Z ciekawością poczytałam o leczeniu laserem, mało o tym wiem a biorę też taką ewentualność.

mejgosia

10 lat temu

Nie mam kłopotów z żylakami, ale dobrze wiedzieć,że jest taka bezpieczna metoda ich leczenia! Oby jeszcze nasz NFZ to za refundował!:( Cena pewnie jest bajeczna, zaraz sprawdzę!;)

Zostaw komentarz