Styl życia

Jak przetrwać Święta, mając kiepskie relacje rodzinne?

Jak przetrwać Święta, mając kiepskie relacje rodzinne

Wielu Polaków uwielbia Boże Narodzenie, z wytęsknieniem czeka na te wyjątkowe dni w roku, odpalając kolejne świece z wieńca adwentowego. Jednak nie wszyscy podzielają tę radość. Dla wielu osób Święta to trudny czas, bowiem ich relacje z bliskimi dalekie są od ideału. Tacy ludzie już wraz z nastaniem grudnia odczuwają niepokój i mają nie najlepszy humor. Jak przetrwać Święta, mając kiepskie relacje rodzinne?

Święta to tylko kilka dni

Warto pamiętać, że Boże Narodzenie to w połączeniu z Wigilią tylko 3 dni. Reszta grudnia wcale nie musi być dla ciebie taka zła. Do 23 grudnia możesz się spokojnie zająć życiem zawodowym i to na nim skupić swoją energię, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Po Świętach możesz wrócić do pracy albo odpocząć w taki sposób, jak lubisz, z dala od rodziny. Możesz też sobie wyznaczyć jakąś nagrodę po Świętach za to, że je przetrwałaś. Mogą to być chociażby zakupy na poświątecznych wyprzedażach. Myśląc o nich w trudnych sytuacjach rodzinnych, od razu poczujesz przypływ nadziei.

Rzadziej odwiedzaj Instagram

Wiele z nas odnosi fałszywe przekonanie, że życie rodzinne innych osób przypomina sielankę. Prawda jest taka, że znani influencerzy dbają o to, aby prezentować się nienagannie na zdjęciach, które wrzucają na portale społecznościowe. Prawdziwe życie może się dość znacznie różnić od tego, co pokazują. Choć na fotografiach całują się z mężem i chwalą go jako swój największy skarb, to w rzeczywistości mogą się kłócić.  Życie na Instagramie to życie studyjne, uchwycone tak, jak tego pragniemy. Nikt raczej nie napisze, że ojciec znowu się spił i zepsuł wszystkim Wigilię.

Nie idealizuj innych rodzin

Wiele z nas uważa, że Boże Narodzenie to wspaniałe wydarzenie dla niemal wszystkich poza nim samym. Prawda jest taka, że ruszyła maszyna, która opiera się na zyskach ze sprzedaży, która wmawia  wszystkim na świecie, że Święta to wyjątkowy okres w roku, kiedy warto zrobić coś dla swoich bliskich i podarować im wspaniały prezent.  Ta sama konsumpcyjna maszyna zachęca nas do magicznego udekorowania domu i upieczenia co najmniej 8 ciast. To, że inni oficjalnie cieszą się z Bożego Narodzenia, nie znaczy, że ich rodziny zachowują się nienagannie. Wiele osób wstydzi się przyznać, że ta sfera życia jest daleka od ideału. Mało kto ma odwagę stanąć i powiedzieć, że o ile samo Boże Narodzenie jest okej, to myśl o awanturach urządzanych przez pijanego ojca przy wigilijnym stole mało go cieszy.

Święta spędź samodzielnie lub z partnerem

Jeśli twoja rodzina zabiera z ciebie całą pozytywną energię, a czas z nią spędzony jawi się jako tortury, może lepiej spędzić Święta w pojedynkę lub z partnerem, jeśli ten również nie zamierza odwiedzać bliskich? Czasem jest to najlepsze rozwiązanie dla naszego zdrowia psychicznego. Święta możesz wtedy spędzić na swój sposób. Skoczyć o północy na pasterkę, a na drugi dzień solidnie się wyspać, poczytać książkę lub obejrzeć ulubiony serial.

Z rodziną spędź tylko kolację wigilijną

Jeśli twoja rodzina jest trudna, często pojawiają się w niej konflikty, może warto zjeść z nią tylko kolację wigilijną, a po wszystkim wrócić do siebie i resztę czasu spędzić w spokojniejszej atmosferze?  To nie twoja wina, że wasze relacje wyglądają tak, a nie inaczej. Nikt nie ma obowiązku męczyć się z krewnymi przez Święta, bo tak wypada.

Dodaj komentarz