jak nie przytyć w okresie menopauzy

Wraz z wiekiem, nasze ciało się zmienia, jego waga również. Wszelkie zmiany, które zachodzą w organizmie, przekładają się na masę ciała. W czasie przekwitania często przybywa nam dodatkowych kilogramów. Jak nie przytyć w okresie menopauzy?

Witaj menopauzo – witajcie dodatkowe kilogramy

Przyjście menopauzy wiąże się z różnymi zmianami. Kobiety często obserwują, że tyją. Dodatkowe kilogramy pojawiają się głównie na brzuchu, klatce piersiowej, ramionach a nawet szyi. Przyczyną jest zaburzona gospodarka hormonalna, ponieważ organizm kobiety zaczyna produkować znacznie mniej hormonów płciowych. Do wszystkiego dochodzi stres związany z tymi zmianami, który często zajadamy słodyczami czy niezdrowym jedzeniem. Nieodpowiednia dieta i brak aktywności powodują, że waga zaczyna nas przerażać. Ale procesowi tycia można zapobiec, zachowując swoją sylwetkę, także w czasie menopauzy. Jak tego dokonać?

Hormonalna terapia zastępcza

Terapia hormonalna jest najskuteczniejszą formą leczenia objawów menopauzy. Dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki hormonów, pozwala na regulację gospodarki hormonalnej. Hormonalna terapia zastępcza przeciwdziała przybieraniu na wadze. Nie tyjemy i czujemy się w pełni komfortowo, zapominając o uciążliwych dolegliwościach przekwitania. Przy stosowaniu hormonów, wzrasta poziom serotoniny, więc mniej jemy i nie tyjemy.

Odpowiednia dawka ruchu

Aktywność fizyczna to jeden z elementów przepisu na szczupłą sylwetkę i zachowanie zdrowia. W okresie menopauzy warto się ruszać i to jak najwięcej. Ruch nie tylko poprawia naszą kondycję, ale niweluje problemy ze snem, czy zapobiega osteoporozie, która często rozwija się u kobiet w tym okresie. Jogging, marsz, jazda na rowerze, joga czy zumba – każda z kobiet, z pewnością znajdzie dyscyplinę sportu, w której czuje się najlepiej, Podczas ćwiczeń, organizm produkuje endorfiny, więc pozytywnej zmianie ulegnie także nasz nastrój. Dzięki aktywności utrzymamy zgrabną sylwetkę i z uśmiechem będziemy witać każdy kolejny dzień.

Zdrowa dieta

Zmiana diety w okresie menopauzy jest bardzo ważna. Właściwe produkty pomogą nam zniwelować objawy menopauzy. Jedząc zdrowo i racjonalnie, na pewno nie przytyjemy. W diecie kobiety nie może zabraknąć przetworów sojowych, roślin strączkowych, orzechów, zielonej herbaty czy siemienia lnianego. Ograniczyć warto kofeinę i alkohol. Ostre przyprawy również nie będą nam służyć, tak samo jak tłuste i niezdrowe jedzenie typu fast food.

dawka ruchuOkazuje się, że nawet w okresie menopauzy można wyglądać fantastycznie, zachowując swoją szczupłą figurę. Każda kobieta, wchodząca w czas przekwitania powinna zadbać o zdrowy tryb życia, który jest gwarancją nie tylko wyglądu fizycznego ale także dobrego samopoczucia i samooceny.

Katarzyna Antos