Objawy osteoporozy Osteoporoza
Czy to osteoporoza? Poznaj objawy zrzeszotnienia kości

Kobiety w okresie menopauzy są narażone na zmiany zachodzące w układzie kostnym. Osteoporoza to częsta przypadłość pań, w okresie przekwitania. Poznaj objawy zrzeszotnienia kości i przekonaj się, czy to osteoporoza.
Czy to osteoporoza?
Osteoporoza jest chorobą układu szkieletowego. Wraz z wiekiem, spada gęstość kości, co przekłada się na liczne problemy z poruszaniem się. Choć choroba atakuje obie płci, to kobiety są na nią bardziej narażone. Powodem są zmiany hormonalne, zachodzące w wyniku menopauzy. Zwiększają one ryzyko rozwoju osteoporozy u kobiet. Osteoporoza jest bardzo często bagatelizowana. Pierwsze objawy, które się pojawiają, zwykle nie są z nią utożsamiane, przez co rozwija się ona w organizmie, powodują coraz bardziej uciążliwe dolegliwości zdrowotne.
Objawy zrzeszotnienia kości
Zrzeszotnienie kości może początkowo objawić się dość niewinnie, lub nie dawać żadnych sygnałów, które mogłyby wzbudzić w nas niepokój. Na początku pojawia się ból kręgosłupa, który równie dobrze może być wynikiem pracy fizycznej czy złej postawy ciała. Ból występuje także między łopatkami oraz w odcinku krzyżowym kręgosłupa. Jest szczególnie dokuczliwy przy wstawaniu, schylaniu się czy siadaniu. Poranne wstanie z łóżka zaczyna być problematyczne. Jednym z charakterystycznych objawów osteoporozy są złamania kończyn. Nawet z pozoru niegroźny upadek, może zakończyć się poważnym uszkodzeniem kości. Dzieje się tak, ponieważ mikroarchitektura tkanki kostnej zostaje zaburzona, przez co staje się kości stają się kruche i podatne na uszkodzenia. Osteoporoza prowadzi także do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. W wyniku jej rozwoju, można zaobserwować także garb starczy. W okresie menopauzy, spada poziom estrogenu, który przyspiesza ubytek mineralny kości.
Jak zapobiec chorobie?
Zdrowa dieta i aktywne życie to najlepsze działania profilaktyczne dla kobiety. Codzienny ruch sprawia, że nasze ciało lepiej pracuje. Dzięki temu, możemy zachować sprawność na długi czas. Niedobór hormonów, który wpływa na rozwój zrzeszotnienia kości, można uzupełnić. Pomoże w tym hormonalna terapia zastępcza, która nie tylko niweluje objawy menopauzy, ale także zapobiega osteoporozie. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka, powinny zrezygnować z palenia papierosów i spożywania alkoholu, co także niekorzystnie wpływa na stan zdrowia kości. Dieta zaś, musi obfitować w witaminę D oraz wapń.
W naszym kraju, liczba osób zagrożonych osteoporozą sięga kilku milionów. Choroba bardzo ogranicza komfortowe życie, dlatego dbanie o układ kostny, powinno być naszym priorytetem. Jeśli chcemy zachować sprawność na długie lata, nie zapominajmy o właściwych ćwiczeniach i prowadźmy w pełni zdrowy styl życia.
Katarzyna Antos
« Jak nie przytyć w okresie menopauzy?
pati25
7 lat temu
Nie mam na szczęście żadnych oblawów opisanych w artykule.Chcę uniknąć tej groźnej choroby,dlatego dbam o kości.Stosuję zdrową dietę bogatą w wapń,przyjmuję suplement wapń+wit.D3+K2.Codziennie ćwiczę.Bardzo boję się tej choroby
Tess
7 lat temu
Boję się osteoporozy, dbam o dietę i robię badania. Boli mnie kręgosłup i kości, podejrzewam, że w moim wieku mogę mieć niedobory w kościach.
Emilly27k
7 lat temu
Ludzie nawet moim wieku przed 40 mają tą nieszczęsną osteoporozę. Osobiście staram się uniknąć tej choroby. Lubię produkty mleczne jeść i zamiast np. śmietany wolę jogurt jest zdrowszy.
dulcynea
7 lat temu
Boję się osteoporozy . Mam drobne kości , a osteoporoza częście takie atakuje. Tak mówi moja pani doktor .
Dlatego zapobiegam jem sporo nabiału, łykam Calcium D3 + K2.
Zażywam ruchu , na słońcu też przebywam w miarę możliwości.
filodendron
7 lat temu
Staram się jeść sporo produktów mlecznych i łykam wit.D . Troche przebywam na słońcu, tak ,żeby załapać ze słońca wit. D