idealne-rozwiazanie-konfliktu

Konflikty są nieuniknione. Mało tego – są niezbędne, abyśmy mogli się rozwijać, gdyż wytrącają nas z błogostanu. Nieustannie poruszamy się w świecie, gdzie coś się dzieje. Często jednak traktujemy go jak pole walki, gdzie musimy postawić na swoim. Czy słusznie?

Najważniejszą zasadą, której muszą się trzymać obie strony, jest rozwiązywanie jednego problemu naraz. Sprawia to szczególną trudność nam, kobietom – my potrafimy z rozbitej szklanki zrobić awanturę o sytuację sprzed miesiąca, gdyż nasze emocje są mocno ze sobą powiązane i jedna napędza drugą.

Prawidłowa komunikacja w konfliktach

Kłótnia to nie komunikacja, to wzajemne wylewanie na siebie żalu, pretensji, odreagowanie stresu. Nic nie załatwimy w ten sposób, poza emocjonalnym spuszczeniem z siebie pary. Jeszcze gorszy jest sposób, kiedy jedna strona jest pozornie rzeczowa, jednak używa argumentów, które bazują na poczuciu winy, używa słów powinieneś, musisz.

Metoda, którą chcę zaproponować, jest bardzo prosta. Może rozwiązać całą sprawę w czterech zdaniach. Wymaga jednak od rozmówcy przemyślenia. Dobrze skonstruowany komunikat ma cztery składniki:

  • stwierdzenie faktu
  • opinia o fakcie
  • uczucia związane z faktem
  • oczekiwania

Joanna Pastuszka-Roczek