HTZ Zalety HTZ

HTZ – bezpieczeństwo stosowania

htz-bezpieczenstwo-stosowania

Hormonalna terapia zastępcza budzi ogromne kontrowersje. Wiele kobiet nie decyduje się na HTZ, ponieważ obawia się rozwoju chorób nowotworowych.

Najnowsze doniesienia naukowe wskazują, iż stosowanie środków hormonalnych przez kobiety w okresie przejściowym jest bezpieczne. Z przeprowadzonych badań wynika, iż z dobrodziejstw HTZ korzysta zaledwie 10% Polek, podczas gdy połowa ich zachodnich rówieśniczek stara się złagodzić uciążliwe objawy menopauzy.

HTZ – lek na całe zło?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż hormony nie stanowią leku na całe zło. Wprawdzie łagodzą uciążliwe dolegliwości, ale nie rozwiązują wszystkich problemów. HTZ należy traktować jako jeden z wielu elementów opieki menopauzalnej. W tym miejscu warto podkreślić, iż estrogeny chronią kobiety przed zawałem. W sytuacji, gdy ich stężenie gwałtownie spada, zwiększa się ryzyko rozwoju chorób wieńcowych.

Hormonalna terapia zastępcza, a choroby nowotworowe

Osoby, które rozważają stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, powinny pamiętać, iż u pań, które przechodzą menopauzę, gwałtownie wzrasta ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Jeśli nasze krewne zmagały się z nowotworem piersi lub macicy, nie powinnyśmy stosować HTZ.

HTZ – zasady stosowania

Kobiety, które decydują się na stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, powinny przestrzegać kilku zasad. Kurację należy rozpocząć stosunkowo wcześnie. Niestety, wiele kobiet decyduje się na HTZ po wystąpieniu ostatniej miesiączki. Środki hormonalne należy przyjmować stosunkowo krótko, od trzech do pięciu lat. Lekarz powinien dobrać specyfiki, które charakteryzują się niewielkim stężeniem hormonów. Ginekolodzy polecają plastry, ponieważ te niosą ze sobą mniejsze zagrożenie niż tabletki.

Irmina

Hormonalna terapia zastępcza budzi ogromne kontrowersje. Wiele kobiet nie decyduje się na HTZ, ponieważ obawia się rozwoju chorób nowotworowych.

Zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia odgrywa niezwykle istotną rolę w przypadku HTZ. Osoby, które stosują hormonalną terapię zastępczą powinny uprawiać sport. Dieta pacjentek, które decydują się na HTZ, powinna obfitować w kwasy tłuszczowe omega 3. Warto ograniczyć tłuszcze zwierzęce do minimum.

Poradnie specjalistyczne

W związku z tym, iż dokuczliwe objawy menopauzy mają różny charakter, panie w okresie przekwitania powinny korzystać z porad różnych specjalistów. W związku z tym, iż klimakterium nierzadko towarzyszy depresja, czasem niezbędna staje się konsultacja psychiatryczna. U pań w okresie menopauzy wzrasta ryzyko zawału, toteż powinny one regularnie wykonywać badanie EKG.

HTZ a rak piersi

Przed 10 laty opublikowano wyniki badań, które pozwalały wnioskować, iż HTZ przyczynia się do rozwoju raka piersi. Te doniesienia wywołały sporo zamieszania. Szczegółowe analizy wykazały, iż tylko jeden lek niósł ze sobą zagrożenie.

Plastry jako alternatywa

Kobiety, które cierpią z powodu chorób układu pokarmowego, powinny stosować plastry. W ich przypadku tabletki mogą zaostrzać przebieg schorzenia.

Panie, które rozważają HTZ, powinny zasięgnąć opinii specjalisty. Warto przypomnieć sobie rodzinne historie. Jeśli siostry babci zmarły z powodu raka piersi, nie powinnyśmy stosować hormonalnej terapii zastępczej.

Irmina

Komentarze (2)

pati25

9 lat temu

Czemu nie stosować jak pomaga łagodzić objawy menopauzy.Bierzmy pod uwagę,że zmniejsza ryzyko osteoporozy,raka jeelita grubego(ostatnio wyczytałam),
zmniejsza ryzyko udaru i zawału.Jak wykonuje się regularne badania to nie ma co się obawiać HTZ

drobina

9 lat temu

Mam farta, że nie muszę stosować HTZ, ale gdybym „musiała” to też bym ją omijała :-X Może za dużo się naczytałam o skutkach ubocznych jakie niesie za sobą HTZ? :-X . Nie wiem, ale póki co trzymam się od wszelkich specyfików z daleka :-X

Zostaw komentarz