Osteoporoza Profilaktyka osteoporozy Przyczyny osteoporozy
Profilaktyka osteoporozy: dieta, ćwiczenia, suplementacja

Nic tak skutecznie nie zapobiega chorobom, jak wczesna profilaktyka. Choć trudno przewidzieć dokładnie jaka dolegliwość może nam grozić w przyszłości, to w przypadku osteoporozy sprawa wygląda inaczej. Warto zacząć profilaktykę tak szybko, jak to możliwe.
Dieta przeciw osteoporozie
Podstawowym sposobem przeciwdziałaniu osteoporozie jest dieta. Głównym budulcem kości są: wapń, białka i składniki mineralne. Dieta bogata w te elementy będzie sprzyjać budowaniu prawidłowej masy kostnej. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na wapń. Jego niedobór powoduje, że organizm zaczyna pobierać go z kości, znacznie je osłabiając. Najwięcej wapnia potrzebują osoby młode (700-1300 mg) i starsze (1000-1300 mg). Ogólna średnia podaż nie powinna być niższa niż 1000 mg. Głównym źródłem wapnia i białka jest nabiał – mleko i przetwory mleczne – a także zielone warzywa, ryby, produkty zbożowe. Również ważne dla kości są witaminy: D i K2 oraz magnez i cynk. Składniki te wspomagają wchłanianie wapnia, budowę oraz właściwą mineralizację kości.
Ćwiczenia zwalczające osteoporozę
Aktywność fizyczna poprawia kondycję, mobilizuje układ odpornościowy, poprawia humor, a także sprawia, że kości stają się mocne i wytrzymałe. Niezależnie od tego jakie ćwiczenia czy sporty uprawiamy – są one korzystne dla układu kostnego. Nawet osoby, które nie przepadają za ćwiczeniami, bieganiem czy jazdą na rowerze mogą znaleźć coś dla siebie, np. pływanie, taniec czy długie spacery. Aktywność na świeżym powietrzu ma jeszcze jedną, ogromną zaletę: pozwala na ekspozycję ciała na działanie promieni słonecznych. A to właśnie dzięki promieniom słonecznym w skórze zachodzi proces wytwarzania witaminy D dla naszego organizmu.
Tekst sponsorowany
Nic tak skutecznie nie zapobiega chorobom, jak wczesna profilaktyka. Choć trudno przewidzieć dokładnie jaka dolegliwość może nam grozić w przyszłości, to w przypadku osteoporozy sprawa wygląda inaczej. Warto zacząć profilaktykę tak szybko, jak to możliwe.
Suplementacja dla zdrowia kości
Zdarza się, że z różnych powodów nie możemy dostarczyć organizmowi najważniejszych składników, które odpowiadają za prawidłową budowę kości. Warto wtedy sięgnąć po odpowiednie preparaty zawierające brakujące składniki. Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego CaDiK{nofollow} w swoim składzie zawiera odpowiednią dawkę wapnia oraz witaminy D3 i K2. Wchłania się on do organizmu, a dzięki zawartości witamin od razu wspomaga odbudowywanie kości i zwiększa ich gęstość mineralną.
Kompleksowa profilaktyka osteoporozy to pierwszy krok do budowy mocnych i zdrowych kości. Warto pamiętać, że profilaktykę powinny stosować w szczególności osoby, które przekroczyły 40 rok życia, znajdują się w grupie ryzyka, mają genetyczną predyspozycję do osteoporozy czy mają problemy z układem krążenia i układem ruchu.
Tekst sponsorowany
« Dlaczego Polki nie wykonują mammografii?
pati25
9 lat temu
Profilaktyka jest tu najważniejszą sprawą.Powinnyśmy dbać o nasze kości stosując zdrową,bogatą w wapń dietę oraz nie zapominajmy o aktywności fizycznej.
elle@elle
9 lat temu
Mleko,plus sardynki w oleju bo d3 ,nabial ogolnie przetworzony:)))
Mindi
10 lat temu
Staram się o tym pamiętać, że dla zdrowych kości potrzebna jest zdrowa dieta, gimnastyka i czas spędzony na powietrzu w czasie słonecznej pogody. Ale gdy jakiś czas pogoda nie dopisuje albo jestem na diecie wątrobowej to łykam suplement diety z wapniem i witaminą D3.
drobina
10 lat temu
Zawsze powtarzam, że odpowiednia dieta w parze z aktywnością fizyczną to najlepsza profilktyka pod słońcem:-):-X