terapia

Hormonalna terapia zastępcza jest określana jako najskuteczniejsza metoda walki z objawami menopauzy. Jak każda forma leczenie, również ta nie pozostaje wola od wad. Hormonalna terapia zastępcza – poznaj jej wady!

Hormonalna terapia zastępcza

Ludzki organizm produkuje hormony, które są odpowiedzialne za pracę poszczególnych organów czy układów. U kobiety, ważnymi żeńskimi hormonami jest estrogen i progesteron. Menopauza, która pojawia się na danym etapie życia kobiety, niesie ze sobą wiele zmian, głównie tych, związanych z gospodarką hormonalną. Produkcja hormonów stopniowo się zmniejsza, czego efektem są różne dolegliwości, jak nocne poty, uderzenia gorąca czy zaburzenia snu. Hormonalna terapia zastępcza daje szansę zniwelowania przykrych dolegliwości menopauzy. Dla wielu kobiet są one bardzo uciążliwe. Hormony uzupełniają braki w organizmie, regulując jego pracę. Terapia hormonalna jest skutecznym sposobem na pozbycie się objawów przekwitania.

Hormonalna terapia zastępcza – poznaj jej wady

Mimo wielu zalet, hormonalna terapia zastępcza nie pozostaje całkowicie bez wad. Hormony muszą być podawane w określony czasie, ponieważ zbyt długa terapia niesie ryzyko powikłań oraz rozwoju wielu chorób. Długotrwała hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu. Kobiety obawiają się stosowania hormonów, także ze względu na możliwość zachorowania na raka sutka czy macicy, co potwierdzają badania. W przypadku wad hormonalnej terapii zastępczej, mowa o jej nieodpowiednim przebiegu i zbyt długim leczeniu. Hormony przyjmowane dłużej niż 3 czy 5 lat, mogą skutkować wszelkimi powikłaniami zdrowotnymi. Minusem terapii hormonalnej mogą być problemy z utrzymaniem stałej wagi, co dla wielu kobiet jest istotnym argumentem. Skutkiem nieprawidłowo dobranej terapii, mogą być także nieatrakcyjne zmiany skórne.

hormonySporo mówi się na temat wad leczenia hormonalnego, u kobiet w okresie menopauzy. Każdy organizm inaczej reaguje, a nawet najlepsza forma terapii, nie zawsze bywa w pełni bezpieczna i skuteczna. Hormony szkodzą wtedy, gdy są źle dobrane, dawka jest nieodpowiednia czy kobieta zbyt długo je stosuje. W innych przypadkach, kiedy lekarz dostosuje leczenie do potrzeb danego organizmu, nie musimy obawiać się żadnych działań niepożądanych. Decyzja o rozpoczęciu hormonalnej terapii zastępczej, mimo wszystko powinna być świadomą decyzją kobiety, poprzedzoną badaniami i wnikliwym wywiadem lekarskim.

Katarzyna Antos