hormonalna-terapia-zastepcza-mity

Odkąd hormonalna terapia zastępcza stała się tematem medialnym, pojawiło się wiele mitów na jej temat. Które informacje nt. HTZ mijają się z prawdą?

HTZ można rozpocząć w dowolnym momencie

Wiele kobiet przekłada wizytę u specjalisty na bliżej nieokreśloną przyszłość. Panie często nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób popełniają poważny błąd. Wbrew pozorom, hormonalnej terapii zastępczej nie można zakończyć w dowolnym momencie po ustaniu menstruacji. Nie istnieje żadne medyczne przesłanki, które przemawiałyby za włączaniem HTZ po kilku latach od ostatniej miesiączki. Hormonalna terapia zastępcza odgrywa niezwykle istotną rolę u kobiet, u których cykl staje się nieregularny. Stosowne specyfiki zapobiegają gwałtownemu spadkowi stężenia hormonów płciowych w organizmie i tym samym łagodzą objawy przekwitania.

HTZ – działanie antykoncepcyjne

Wiele kobiet myli preparaty stosowane w ramach HTZ z doustną antykoncepcją hormonalną. Wprawdzie u kobiet, u których cykle stają się nieregularne, rzadziej dochodzi do owulacji, ale zawsze istnieje ryzyko zaliczenia „wpadki”. W związku z tym nie należy zapominać o antykoncepcji.

Stałe preparaty w identycznej dawce

Panie, które stosują hormonalną terapię zastępczą, powinny regularnie odwiedzać ginekologa. Rodzaj oraz dawkę leku należy dostosować do aktualnych potrzeb pacjentki. Warto pamiętać, iż niektóre preparaty niosą ze sobą niepożądane reakcje. W takiej sytuacji należy porozmawiać ze specjalistą o zmianie specyfiku.

Irmina