HTZ Zalety HTZ

Hormonalna terapia zastępcza – mity

hormonalna-terapia-zastepcza-mity

Odkąd hormonalna terapia zastępcza stała się tematem medialnym, pojawiło się wiele mitów na jej temat. Które informacje nt. HTZ mijają się z prawdą?

HTZ można rozpocząć w dowolnym momencie

Wiele kobiet przekłada wizytę u specjalisty na bliżej nieokreśloną przyszłość. Panie często nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób popełniają poważny błąd. Wbrew pozorom, hormonalnej terapii zastępczej nie można zakończyć w dowolnym momencie po ustaniu menstruacji. Nie istnieje żadne medyczne przesłanki, które przemawiałyby za włączaniem HTZ po kilku latach od ostatniej miesiączki. Hormonalna terapia zastępcza odgrywa niezwykle istotną rolę u kobiet, u których cykl staje się nieregularny. Stosowne specyfiki zapobiegają gwałtownemu spadkowi stężenia hormonów płciowych w organizmie i tym samym łagodzą objawy przekwitania.

HTZ – działanie antykoncepcyjne

Wiele kobiet myli preparaty stosowane w ramach HTZ z doustną antykoncepcją hormonalną. Wprawdzie u kobiet, u których cykle stają się nieregularne, rzadziej dochodzi do owulacji, ale zawsze istnieje ryzyko zaliczenia „wpadki”. W związku z tym nie należy zapominać o antykoncepcji.

Stałe preparaty w identycznej dawce

Panie, które stosują hormonalną terapię zastępczą, powinny regularnie odwiedzać ginekologa. Rodzaj oraz dawkę leku należy dostosować do aktualnych potrzeb pacjentki. Warto pamiętać, iż niektóre preparaty niosą ze sobą niepożądane reakcje. W takiej sytuacji należy porozmawiać ze specjalistą o zmianie specyfiku.

Irmina

Odkąd hormonalna terapia zastępcza stała się tematem medialnym, pojawiło się wiele mitów na jej temat. Które informacje nt. HTZ mijają się z prawdą?

Hormonalna terapia zastępcza, a otyłość

Wokół hormonalnej terapii zastępczej narosło wiele mitów. Niektóre kobiety obawiają się HTZ, ponieważ ich znajomym przybyło parę kilogramów. Zazwyczaj za problemy z nadwagą odpowiadają niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia. Warto pamiętać, iż podczas menopauzy zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na kalorie, toteż można łatwo przytyć, nie modyfikując dotychczasowej diety.

HTZ jako profilaktyka chorób wieńcowych

Niektóre panie decydując się na HTZ, liczą, iż stosowane przez nie preparaty zredukują ryzyko zawału i udaru mózgu. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż kobiety, które zmagają się z chorobami układu krążenia, nie powinny stosować hormonalnej terapii zastępczej.

Przed rozpoczęciem HTZ, warto szczerze porozmawiać z lekarzem. Nie należy pomijać pewnych faktów. Czasem informacja, która wydaje się nieistotna, może mieć ogromne znaczenie. Panie, które zmagają się z miażdżycą, nie powinny ukrywać choroby, ponieważ HTZ może nasilić ich problem.

Irmina

Komentarze (2)

pati25

9 lat temu

A ja wręcz przeciwnie.Jestem bardzo zadowolona.Czuję się wyśmienicie.Przed decyzją czytałam też sporo artykułów.Miałam wątpliwości.Jednak po rozmowie z moim ginekologiem,zdecydowałam o zastosowaniu tej terapii

drobina

9 lat temu

Przeczytałam już wiele artykułów na temat HTZ i widzę coraz więcej przeciwskazań do stosowania tej terapii, więc tym bardziej się cieszę, że mogę się bez niej obejść :-X

Zostaw komentarz