hormonalna-terapia-zastepcza-mity

Odkąd hormonalna terapia zastępcza stała się tematem medialnym, pojawiło się wiele mitów na jej temat. Które informacje nt. HTZ mijają się z prawdą?

Hormonalna terapia zastępcza, a otyłość

Wokół hormonalnej terapii zastępczej narosło wiele mitów. Niektóre kobiety obawiają się HTZ, ponieważ ich znajomym przybyło parę kilogramów. Zazwyczaj za problemy z nadwagą odpowiadają niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia. Warto pamiętać, iż podczas menopauzy zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na kalorie, toteż można łatwo przytyć, nie modyfikując dotychczasowej diety.

HTZ jako profilaktyka chorób wieńcowych

Niektóre panie decydując się na HTZ, liczą, iż stosowane przez nie preparaty zredukują ryzyko zawału i udaru mózgu. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż kobiety, które zmagają się z chorobami układu krążenia, nie powinny stosować hormonalnej terapii zastępczej.

Przed rozpoczęciem HTZ, warto szczerze porozmawiać z lekarzem. Nie należy pomijać pewnych faktów. Czasem informacja, która wydaje się nieistotna, może mieć ogromne znaczenie. Panie, które zmagają się z miażdżycą, nie powinny ukrywać choroby, ponieważ HTZ może nasilić ich problem.

Irmina