hormonalna-terapia

Hormony są znanym sposobem antykoncepcji oraz sposobem niwelowania objawów menopauzy. Hormonalna terapia zastępcza a ciąża – co łączy te dwa terminy?

Nowoczesne leczenie hormonalne

Hormony zrewolucjonizowały rynek medyczny. Organizm człowieka sam produkuje hormony, które są odpowiedzialne za wiele ważnych aspektów takich jak wzrost czy cechy kobiece oraz męskie. Gdy lekarze odkryli, że można regulować ich poziom, zmieniło się podejście do leczenia wielu chorób i dolegliwości. Leczenie hormonalne szczególnie sprawdziło się u kobiet.

 Hormonalna terapia zastępcza a ciąża

Terapia za pomocą hormonów to jedna z najbardziej popularnych metod leczenia objawów menopauzy. Kobiety w wieku przekwitania mogą odczuwać takie dolegliwości jak uderzenia gorąca, nadmierne poty czy zmiany nastrojów. Na nasilone objawy pomaga hormonalna terapia zastępcza. Dawki dobiera się indywidualnie, po wykonaniu określonych badań. Dobrze dobrane hormony są bardzo skuteczne, dlatego wiele kobiet decyduje się na rozpoczęcie takiej terapii. Wokół hormonalnej terapii zastępczej a ciąży wciąż toczą się dyskusje. Czy taka metoda zapobiega zajścia w ciąże? Odpowiedź brzmi nie. Choć hormony są podobne zarówno w HTZ jak i antykoncepcji hormonalnej, ich działanie jest nieco inne. Złożona i cykliczna terapia jest co prawda dobrym zabezpieczeniem, ale taką metodę stosuje się dwa lata po menopauzie, gdzie u kobiety naturalnie ustępuje jajeczkowanie. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przy przyjmowaniu hormonów przez kobiety w menopauzie jest bardzo niewielkie.hormony Paniom, które jeszcze miesiączkują i nie planują już dzieci zaleca się stosowanie antykoncepcji niskoestrogenowej, w postaci tabletek, która zapewnia także ochronę przed osteoporozą. Istnieje także możliwość przejścia z antykoncepcji na hormonalną terapię zastępczą. Jednak niektóre kobiety które zażywały od dłuższego czasu tabletki i dobrze się po nich czuły nie zawsze chcą zmieniać metodę. Jeśli nie ma takiej potrzeby, można zostać przy sprawdzonej i skutecznej metodzie.

Zanim rozpoczniemy terapię hormonalną należy wykonać badania. Decyzja o rozpoczęciu leczenia musi również wykluczyć ciążę. Lekarz dobiera kobiecie określoną dawkę hormonów, co może zmniejszyć dokuczliwe objawy.

Katarzyna Antos