Higiena jamy ustnej
Candid z Unsplash

Higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie i w dużej mierze wpływa na nasze zdrowie. Próchnica czy paradontoza stanowią nie tylko problem natury estetycznej, niosą też ze sobą daleko idące konsekwencje. Warto o tym pamiętać i zawczasu podjąć środki zaradcze, które zapobiegną ich rozwojowi.

Spis treści:

  1. Jak myć zęby?
  2. Co zawierają pasty do zębów?
  3. Płytka nazębna – jak ją usunąć?
  4. Remineralizujące pasty do zębów
  5. Dlaczego warto sięgać po pasty do zębów bez SLS?
  6. Higiena jamy ustnej połączona z wybielaniem zębów
  7. Płyn do płukania jamy ustnej – dlaczego warto postawić na produkt bez alkoholu?
  8. Dlaczego kolorowe pasty do zębów uczulają?

Jak myć zęby?

Mycie zębów stanowi podstawę higieny jamy ustnej. Stomatolodzy zalecają, aby szczotkować je 2 razy dziennie po 2 minuty. Niestety, dla wielu z nas to za długo. W rezultacie odkładamy szczoteczkę znacznie wcześniej, a zęby pozostają niedoczyszczone. Także zbyt długie szczotkowanie ma niekorzystne następstwa, może prowadzić do uszkodzeń dziąseł.

Co zawierają pasty do zębów?

Pasta do zębów powinna spełniać określone kryteria. O tych jednak często zdajemy się zapominać. Zwracamy bardziej uwagę na cenę produktu do higieny jamy ustnej lub na barwne reklamy. Tymczasem kluczową rolę odgrywa tutaj skład. Pasta do zębów zawiera substancje ścierające, polerujące i pieniące. To właśnie one pozwalają nam zachować odpowiedni poziom higieny.

Płytka nazębna – jak ją usunąć?

Zapewne zauważyłaś, że w twojej jamie ustnej odkłada się płytka nazębna. Ta nie tylko wywołuje dyskomfort, ale też stanowi siedlisko bakterii, które mogą uszkadzać szkliwo. Aby temu zapobiec, pasty do zębów zawierają substancje ścierające. Te w mechaniczny sposób usuwają płytkę nazębną. Taką rolę pełni między innymi krzemionka (na opakowaniach oznacza się ją jako silica), czyli piasek.  Warto jednak pamiętać o tym, że pasta do zębów  nie powinna wykazywać zbyt silnych właściwości ścierających, może bowiem uszkadzać szkliwo oraz dziąsła.  Podobne działanie zresztą wykazuje szczotka do zębów z twardym włosiem. Zbyt intensywne pocieranie zębów i dziąseł może nam zaszkodzić.

Remineralizujące pasty do zębów

Jak wcześniej wspominaliśmy, nasza jama ustna stanowi dogodne miejsce do namnażania bakterii. Na dodatek w miarę upływu czasu zęby ulegają demineralizacji. Aby temu zapobiec, stomatolodzy apelują o to, abyśmy sięgali po pasty do zębów z fluorem. Trzeba jednak zachować zdrowy umiar. Fluor wykazuje działanie remineralizujące, ale też jest zaliczany do substancji mutagennych, które mogą uszkadzać nasze DNA. Aby temu zapobiec, pasty do zębów z fluorem można używać maksymalnie 2 razy dziennie. Na szczoteczkę należy nakładać niewielką ilość produktu zalecaną przed producenta. Ponadto po myciu zębów, resztki pasty należy dokładnie wypłukać przy użyciu czystej wody.

Dlaczego warto sięgać po pasty do zębów bez SLS?

Jak wcześniej wspominaliśmy, pasty do zębów zawierają także substancje pieniące. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu SLS. To dość silny detergent, który może wysuszać i podrażniać jamę ustną.  Szkodzi też naszym dziąsłom. W związku z tym w miarę możliwości warto sięgać po pasty do zębów bez SLS.

Higiena jamy ustnej połączona z wybielaniem zębów

Wybielające pasty do zębów cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Każdy z nas dostrzega u siebie wyraźne przebarwienia i plamki, które wynikają m.in. z picia kawy, herbaty czy czerwonego wina. Można się ich pozbyć u stomatologa lub sięgając po wybielającą pastę do zębów. Ta zazwyczaj zawiera wodorowęglan sodu. Ten wykazuje nie tylko właściwości ścierające, ale też może uwrażliwiać zęby.

Płyn do płukania jamy ustnej – dlaczego warto postawić na produkt bez alkoholu?

Płyn do płukania jamy ustnej pozwala usunąć resztki pokarmowe. Sprawdza się wówczas, gdy mycie zębów nie jest możliwe. Przywraca świeżość oddechu. Ma jednak również swoją ciemniejszą stronę. Jeśli płyn do higieny jamy ustnej zawiera alkohol, może wysuszać śluzówkę. Ponadto wpływa negatywnie na mikroflorę jamy ustnej, która stanowi naturalną barierę ochronną przed patogenami.

Dlaczego kolorowe pasty do zębów uczulają?

Kolorowe pasty do zębów wprawdzie zachęcają dzieci do regularnego szczotkowania, ale też mogą je uczulać. Wykorzystuje się w nich bowiem sztuczne barwniki. Te z kolei należą do często spotykanych alergenów.