suchość pochwy

Menopauza czeka każdą kobietę i wiąże się z pewnym zmianami w kobiecym ciele. Są one różnorodne, mogą powodować dyskomfort oraz problemy w sferze emocjonalnej, jak i seksualnej. Obecnie, aż 8 milionów kobiet boryka się z problemami związanymi z menopauzą, jednak nowoczesne globulki dopochwowe mogą złagodzić niektóre towarzyszące jej objawy.

Dolegliwości kobiet  w okresie menopauzy

 

W książkach i artykułach naukowych można znaleźć wiele informacji nt. objawów towarzyszących menopauzie, jednak ich występowanie jest związane z indywidualnymi predyspozycjami kobiety. Mogą pojawić się wszystkie symptomy, jak również tylko niektóre z nich. Jednak warto wiedzieć, że z kobiecym przekwitaniem i stopniowym zmniejszaniem się produkcji żeńskich hormonów płciowych, głównie estrogenów, wiążą się:

  • świąd, podrażnienie, pieczenie pochwy oraz sromu (18% badanych kobiet),
  • suchość pochwy (27-55% badanych kobiet),
  • odczuwanie bólu podczas stosunku, tzw. dyspareunia, powodująca lęk przed zbliżeniem oraz pogorszenie jakości życia seksualnego (40-80% badanych kobiet),
  • większa podatność pochwy i jej nabłonka na urazy, zmiany pH i tym samym na infekcje intymne.

leczenie suchości pochwy

Jednocześnie na podkreślenie zasługuje  fakt, że suchość pochwy nie dotyczy tylko kobiet w okresie przekwitania. Może towarzyszyć również paniom po terapii onkologicznej, po porodzie, w czasie długotrwałego karmienia dziecka piersią oraz podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Suchość i wrażliwość pochwy pojawia się także po operacjach ginekologicznych. Tym samym nie dotyczy tylko kobiet powyżej 45 roku życia, lecz również młodszych.

Poza zmianami fizycznymi oraz niektórymi chorobami do uszkodzenia nabłonka pochwy może dojść również z powodu nadużywania irygacji, złej higieny intymnej i nieodpowiedniej bielizny, zarówno u kobiet starszych, jak i młodszych.

Metody leczenia suchości pochwy

Dyskomfort  związany z suchością pochwy wpływa negatywnie na życie seksualne, w związku z tym wymaga odpowiedniego leczenia.  Jednym ze sposobów zalecanych przez ginekologów jest miejscowe stosowanie estrogenów, których brak jest odpowiedzialny za wyżej wymienione objawy. Jednak to rozwiązanie nie u wszystkich pań przynosi pożądane rezultaty. U kobiet, u których stwierdzono przeciwwskazania do leczenia miejscowego z wykorzystaniem estrogenów, lub gdy taka forma leczenia nie daje oczekiwanych skutków, zaleca się miejscowe stosowanie preparatów zawierających substancje o działaniu regeneracyjnym i nawilżającym. W czasopismach naukowych pojawia się coraz więcej badań potwierdzających skuteczność działania globulek dopochwowych, w skład których wchodzi kwas hialuronowy i jego sole, czyli substancje o silnym działaniu nawilżającym i regeneracyjnym. Kobiety stosujące tego typu preparaty podkreślają, że dodatek kwasu nie tylko zmniejszył dyskomfort, lecz także wzmocnił nabłonek oraz przyśpieszył gojenie się drobnych ranek. Poprawił tym samym jakość życia seksualnego, z którego wyeliminowano ból.