Mammografia Profilaktyka

Jak często należy wykonywać mammografię?

mammografia

Mammografia to jedno z najważniejszych badań kobiet. Pozwala wykryć poważne choroby, w tym nowotwory piersi. Jak często należy wykonywać mammografię?

Niezbędna mammografia

Niektóre z badań są niezwykle ważne dla kobiet. Badania pozwalają na wczesne wykrycie chorób. Gdy chodzi o nowotwory, sytuacja staje się poważna, ponieważ w grę wchodzi czas i ludzkie życie. Wcześnie wykryty nowotwór daje dużą szansę całkowitego wyleczenia. W innym przypadku może być za późno. Mammografia to badanie piersi a właściwie sutka czyli gruczołu piersiowego. Metoda rentgenowska, dzięki promieniowaniu X dokładnie tkanki. To podstawowa metoda przesiewowa, wykrywająca wczesne postaci raka piersi. Onkolog, chirurg czy ginekolog może zlecić wykonanie takiego badania.

Jak często należy wykonywać mammografię?

Kobiety często zapominają o regularnych badaniach piersi. Panie po 40. roku życia powinny wykonywać mammografię raz na półtora roku, choć niektórzy lekarze zalecają badanie co roku. Kobietom, które skończyły 50. rok życia zaleca się wykonywanie badania gruczołu piersiowego raz w roku. Ministerstwo Zdrowia co roku apeluje o korzystanie z badań mających na celu profilaktykę raka piersi. Mammografia jest refundowana dla kobiet w przedziale wiekowym 50-69. Paniom przysługuje bezpłatne badanie raz na dwa lata. W Polsce często organizowane są akcje promujące profilaktykę nowotworów piersi. Przestrzega się kobiety przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą rak. Jedno badanie wystarczy, aby zdiagnozować poważną chorobę, dlatego każda kobieta powinna mieć świadomość swojego bezpieczeństwa i zdrowia. Młodsze kobiety także mogą poddać się mammografii, jeżeli istnieje taka konieczność. Jednak przed 50. rokiem życia o wiele trudniej wykryć zmiany w gruczole piersiowym.mammografia

Mammografia nie należy do przyjemnych badań, ponieważ bywa bolesna. To trwające około 15 minut badanie może uratować życie. Przypadki śmiertelne wciąż stanowią ogromną liczbę. Dzięki odpowiedzialnemu podejściu do zdrowia możemy uchronić się przed następstwami wielu chorób. Nowotwory mogą zaatakować każdą z nas, dlatego badajmy się profilaktycznie a nie tylko wtedy, kiedy dostrzeżemy jakiekolwiek objawy.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz