kolumny podstawkowe Focal Chora 816

Kolumny podstawkowe Focal Chora 816 to już niemal legenda rynku Hi-Fi. Czym wyróżniają się kolumny oraz dlaczego audiofile tak bardzo się nimi zachwycają? Postanowiliśmy sprawdzić, jak brzmią głośniki i czy oczarują nas podobnie, jak innych wielbicieli dobrej jakości dźwięku.

Focal Chora 816 – kilka słów o kolumnach podstawkowych

Francuska firma Focal Chora zachwyca nie tylko amatorów, ale i wgłębionych w tematykę dźwięku audiofilów. To marka, która zyskała sobie pozytywne opinie dzięki brzmieniu, które wydobyć potrafi się z tych niepozornie wyglądających kolumn. Focal Chora cieszy się w Polsce świetną opinią, choć kiedyś oceniano produkty jako „chłodne”. Dlaczego uznaliśmy, że głośniki są totalnym hitem i nie można ich pominąć, szukając idealnych kolumn do mieszkania?

Przede wszystkim, Focal Chora to sprawdzona i doskonale znana firma, będąca największym producentem głośników we Francji. To legenda, z bogatą i niezwykle interesującą ofertą. Na tle innych marek Focale wyróżniają się tym, że naprawdę doskonale współgrają ze sobą w zestawie. Aktualnie, ogromnym powodzeniem na rynku Hi-Fi cieszy się zespół głośników Focal Chora 816.

Focal Chora 816 składa się z połączenia włókien węglowych, które pochodzą z recyklingu, a także polimeru termoplastycznego. Dzięki temu, membrany doskonale wpisują się ekologiczny styl w mieszkania. Materiał świetnie tłumi dźwięki, ma niską masę i jest sztywny, co dało się stwierdzić już po pierwszym kontakcie z kolumnami. Kolumny wykończone są jasnym albo ciemnym drewnem, więc można je dopasować do każdego wnętrza.

kolumny Focal Chora 816

Jak brzmią kolumny Focal Chora 816?

Po dokładnych oględzinach (i zachwytach) postawiliśmy, że czas zrobić odsłuch i przetestować kolumny. Podłączyliśmy głośniki do naszych systemów i stwierdziliśmy jednogłośne, że Focal Chora 816 to żaden kit, a prawdziwy hit! Dźwięk jest miękki i precyzyjny, a także dość łagodny w odsłuchu. Zaskoczyliśmy się, bo kolumny okazują się bezpośrednie i szybkie, a dźwięk wydobywający się z kolumn pełen barw.

Nie ma w tych kolumnach miejsca na ściemę, bo wszystko jest „na wyciągnięcie uszu”. To precyzja, dokładność, energia i głęboki bas w jednym. Kolumny podstawkowe wyróżniają się niskimi tonami – czyli właśnie wspomnianym basem, nie będącym oleistym. W Focal Chora 816 poukładana jest stereofonia, a plany czytelne i jasne. Nie ma holograficznej przestrzeni, co czyni głośniki naprawdę wartymi uwagi. Zwłaszcza, że przekaz jest w nich czysty i klarowny.

Ciężko nam było znaleźć jakikolwiek mankament kolumn. Wyrazisty jest zarówno wysoki wokal, jak i doły. Głos jest równomiernie osadzony w przestrzeni, docierając o odpowiednim czasie do słuchacza. Szczegóły są na wysokim poziomie, szybkość przekazywania dźwięku również. Perkusja nie brzmi, jak zdarta tektura, a wysokość tonów ma właściwy temperament. Naprawdę, nie ma się do czego przyczepić!

Czy warto kupić kolumny podstawkowe Focal Chora 816?

Focal Chora 816 są kolumnami zdecydowanie wartymi swoich pieniędzy. Nic dziwnego, że audiofile tak bardzo zachwycają się dostępnymi od producenta zestawami Focali. Bas wydobywający się z głośników robi ogromne wrażenie, syntetyzatory i inne instrumenty pojawiają się precyzyjnie i w odpowiednim czasie. Głośniki doskonale przekazują głębię, a także moc zarówno basów, jak i wysokich tonów, jednocześnie pozwalając na przestrzenne rozleganie się wokalu. Dzięki nim można dokładnie rozróżnić każdy instrument, który brał udział w nagraniu konkretnego utworu. Trójwymiarowość sceny dźwiękowej zachwyca podobnie, jak zakres częstotliwości i redukcja zniekształceń.

Focal Chora 816 to kolumny podstawkowe, którym ciężko dorównać. Osoby, które poszukują swojego pierwszego „poważnego” zestawu Hi-Fi tak samo, jak i „starzy wyjadacze”, będą zachwyceni możliwościami kolumn.

Szczegółowość , płynność tonów niskich i wysokich oraz nietuzinkowy design to coś, co nas zachwyciło podczas testowania głośników. Jeżeli więc szukacie dobrze brzmiących kolumn podstawkowych od 5000 do 5500 zł, będzie to zdecydowanie najlepszy z możliwych zestawów. Stosunek jakości Focal Chora 816 do ceny przekonał nas w 100%. Tak więc, z całą pewnością zadowoli również szeroką gamę innych słuchaczy.