dzien-kobiet

Dzień kobiet to święto z wieloletnią tradycją, kojarzy nam się z kwiatami i życzeniami, które Paniom składają Panowie.

Jednakże nie zawsze ten dzień kojarzył się wyłącznie z miłymi wydarzeniami i zwyczajami.

Dzień Kobiet w starożytnym Rzymie

Nie każda z nas wie, ale Dzień Kobiet najprawdopodobniej wywodzi się już z czasów rzymskich. Jego pierwowzorem były Matronalia. Święto to przypadało na pierwszy tydzień marca i związane było z celebrowaniem płodności, macierzyństwa i nowego roku. Z tej okazji żony obdarowywane były przez mężów prezentami oraz spełniane były ich życzenia.

Początki Miedzynarodowego Dnia Kobiet

Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 w Stanach Zjednoczonych i zapoczątkowane były przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Obchody te były pokłosiem ruchów robotniczych w Europie i Ameryce Północnej. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze chcąc krzewić ideę praw kobiet wywalczyć prawo do głosowania przez nie, ustanowiła znany nam dzisiaj Dzień Kobiet. Obchody te miały formę konferencji i wzięły w niej udział kobiety z 17 krajów.

Początki Dnia Kobiet na świecie nierozerwalnie łączyły się z walką o prawa kobiet. Chociaż dzisiaj wydaje się nam to niewyobrażalne, to bardzo długo kobiety nie mogły głosować w większości państw, nie mogły obejmować stanowisk publicznych. W Europie pierwszym krajem, który wprowadził prawo kobiet do głosowania była Finlandia i było to dopiero w 1906 roku.

Małgorzata Ptak