Life Style Psychologia

Dzień kobiet

dzien-kobiet

Dzień kobiet to święto z wieloletnią tradycją, kojarzy nam się z kwiatami i życzeniami, które Paniom składają Panowie.

Jednakże nie zawsze ten dzień kojarzył się wyłącznie z miłymi wydarzeniami i zwyczajami.

Dzień Kobiet w starożytnym Rzymie

Nie każda z nas wie, ale Dzień Kobiet najprawdopodobniej wywodzi się już z czasów rzymskich. Jego pierwowzorem były Matronalia. Święto to przypadało na pierwszy tydzień marca i związane było z celebrowaniem płodności, macierzyństwa i nowego roku. Z tej okazji żony obdarowywane były przez mężów prezentami oraz spełniane były ich życzenia.

Początki Miedzynarodowego Dnia Kobiet

Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 w Stanach Zjednoczonych i zapoczątkowane były przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Obchody te były pokłosiem ruchów robotniczych w Europie i Ameryce Północnej. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze chcąc krzewić ideę praw kobiet wywalczyć prawo do głosowania przez nie, ustanowiła znany nam dzisiaj Dzień Kobiet. Obchody te miały formę konferencji i wzięły w niej udział kobiety z 17 krajów.

Początki Dnia Kobiet na świecie nierozerwalnie łączyły się z walką o prawa kobiet. Chociaż dzisiaj wydaje się nam to niewyobrażalne, to bardzo długo kobiety nie mogły głosować w większości państw, nie mogły obejmować stanowisk publicznych. W Europie pierwszym krajem, który wprowadził prawo kobiet do głosowania była Finlandia i było to dopiero w 1906 roku.

Małgorzata Ptak

Dzień kobiet to święto z wieloletnią tradycją, kojarzy nam się z kwiatami i życzeniami, które Paniom składają Panowie.

Dzień kobiet w Polsce

W Polsce święto to zaczęło być popularne dopiero w okresie PRL. Czerwony goździk i rajstopy nieodłącznie kojarzą się z obchodami Dnia Kobiet w PRL. Ponieważ kobiety w Polsce miały prawa wyborcze od czasów II RP, obchody nie wiązały się w tym czasie z walką o prawa kobiet. Można uznać, że obchody święta były narzucone z góry, gdyż było to przez lata święto państwowe. Co prawda nie był to dzień wolny od pracy, ale w zakładach pracy obchodzono je wyjątkowo uroczyście. Panie otrzymywały po goździku czy tulipanie oraz wręczane im były produkty deficytowe, jak wymienione wcześniej rajstopy czy kawa. Państwowy charakter tego święta został zlikwidowany przez premier Hannę Suchocką w 1993 roku.

Dzień kobiet dzisiaj

Dzisiaj Dzień Kobiet pozostał głównie miłą, świecką tradycją. W tym dniu Panowie okazują szacunek i sympatię znanym sobie paniom. Panie obdarowywane są z tej okazji kwiatami czy słodkościami. Zwyczajowo 8 marca odbywają się na terenie całej polski manifestacje (tzw. manify), które mają na celu przypomnienie o tym, że mimo formalnego zrównania praw w konstytucji, nadal równouprawienie w społeczeństwie kuleje. Manifestujące podnoszą hasła dotyczące głównie samostanowienia, równouprawnienia oraz praw kobiet.

Dobrze jest wiedzieć, że mężczyźni również mają swoje święto i nieoficjalnie obchodzi się je 10 marca, czyli dwa dni po Dniu Kobiet. Obchodzone jest w dniu kościelnego wspominania 40 męczenników z Sebasty, niestety nie ma zwyczajowego prezentu z tej okazji. Być może skarpetki czy butelka koniaku zastąpią kiedyś nieśmiertelnego goździka i rajstopy. Na razie zarówno Paniom, jak i Panom życzymy wszystkiego najlepszego z okazji obu świąt.

Małgorzata Ptak

Komentarze (6)

mejgosia

10 lat temu

No to znowu dowiedziałam się czegoś nowego! Koniecznie muszę się zrewanżować i 10 uczcić moich panów! Zasłużyli w pełni, bo moje święto bardzo urozmaicili!(woot)

Emilly27k

10 lat temu

Niestety dla mnie ten czas nie jest za miły, gdyż nawet kończąc 18 lat w sklepie traktowano mnie jak dziecko. Nigdy żadnej czekolady. Przykre, ale tak dla zasady mogliby dać. 1, 50 złotego nie zbankrutują przy najtańszej czekoladzie czy nawet cukierku:)

pati25

10 lat temu

Bardzo miła była i jest tradycja tego dnia.Dnia Kobiet.W czasach PRL-u ten goździk i rajstoopy były wręczane kobietom.Jednak już to się zmieniło i Panowie wymyślają inne upominki.

stazyz

10 lat temu

Zgadzam się z Wami Dziewczyny, ja również mile wspominam czasy goździków i tulipanów… Ten dzień jest Sympatycznym Świętem i należy je celebrować jak najdłużej:-X Oczywiście o naszych Chłopakach również pamiętamy:-X:P

Tess

10 lat temu

Wspominam Dzień Kobiet jako bardzo miłe święto. Gdy pracowałam zawodowo i czasy były trudne to mimo tego kobiety w tym dniu były bardziej zadbane i czarujące. Panowie szarmancko obdarowywali przysłowiowym goździkiem albo małym drobiazgiem panie, nawet dziewczynki.

drobina

10 lat temu

Mimo, że dzisiaj Dzień Kobiet kojrzy nam się głównie z PRL-em uważam, że to sympatyczne święto:-*:-X (ach, ten czerwony goździk:-X ), chociaż wiele osób o nim zapomina:\ Zauważyłam, że to święto powraca do łask 😛
W sobotę – jak zwykle – pędzę na pływalnię. Ciekawe, czy jutro będzie tam więcej kobiet , bo z okazji Dnia Kobiet, wstęp dla wszystkich pań za złotóweczkę:-X

Zostaw komentarz