dzien-kobiet

Dzień kobiet to święto z wieloletnią tradycją, kojarzy nam się z kwiatami i życzeniami, które Paniom składają Panowie.

Dzień kobiet w Polsce

W Polsce święto to zaczęło być popularne dopiero w okresie PRL. Czerwony goździk i rajstopy nieodłącznie kojarzą się z obchodami Dnia Kobiet w PRL. Ponieważ kobiety w Polsce miały prawa wyborcze od czasów II RP, obchody nie wiązały się w tym czasie z walką o prawa kobiet. Można uznać, że obchody święta były narzucone z góry, gdyż było to przez lata święto państwowe. Co prawda nie był to dzień wolny od pracy, ale w zakładach pracy obchodzono je wyjątkowo uroczyście. Panie otrzymywały po goździku czy tulipanie oraz wręczane im były produkty deficytowe, jak wymienione wcześniej rajstopy czy kawa. Państwowy charakter tego święta został zlikwidowany przez premier Hannę Suchocką w 1993 roku.

Dzień kobiet dzisiaj

Dzisiaj Dzień Kobiet pozostał głównie miłą, świecką tradycją. W tym dniu Panowie okazują szacunek i sympatię znanym sobie paniom. Panie obdarowywane są z tej okazji kwiatami czy słodkościami. Zwyczajowo 8 marca odbywają się na terenie całej polski manifestacje (tzw. manify), które mają na celu przypomnienie o tym, że mimo formalnego zrównania praw w konstytucji, nadal równouprawienie w społeczeństwie kuleje. Manifestujące podnoszą hasła dotyczące głównie samostanowienia, równouprawnienia oraz praw kobiet.

Dobrze jest wiedzieć, że mężczyźni również mają swoje święto i nieoficjalnie obchodzi się je 10 marca, czyli dwa dni po Dniu Kobiet. Obchodzone jest w dniu kościelnego wspominania 40 męczenników z Sebasty, niestety nie ma zwyczajowego prezentu z tej okazji. Być może skarpetki czy butelka koniaku zastąpią kiedyś nieśmiertelnego goździka i rajstopy. Na razie zarówno Paniom, jak i Panom życzymy wszystkiego najlepszego z okazji obu świąt.

Małgorzata Ptak