Encyklopedia menopauzy Menopauza

Duszności – przykry objaw menopauzy

dusznosci-przykry-objaw-menopauzy

Czy w czasie menopauzy mogą wystąpić napady duszności? Co je wywołuje i czy da się im zapobiec? Jak sobie poradzić, kiedy niespodziewanie pojawią się duszności menopauzalne?

Napad duszności

Twoja menopauza sprawia, że czasami czujesz się jak na karuzeli. Najpierw mocne uderzenie gorąca, za chwilę poczucie niepokoju (czasami wręcz atak paniki!), kołatanie serca i uczucie duszności. Do objawów występujących wspólnie z dusznościami można dodać uczucie ciężkości lub ból w klatce piersiowej, płytki oddech, problem z nabraniem powietrza lub zadyszkę i osłabienie organizmu. Wszystkie symptomy występują nagle, bez wyraźnego ostrzeżenia i nie da się ich przewidzieć.

Przyczyny duszności menopauzalnej

W trakcie menopauzy w organizmie dochodzi do bardzo dużych wahań hormonalnych. Poziom żeńskich hormonów – estrogenów i progesteronu – gwałtownie spada. W menopauzalnych napadach duszności kluczową rolę odgrywa progesteron. U kobiet normalnie miesiączkujących po owulacji hormon ten uspokaja organizm. W trakcie przekwitania owulacje i miesiączki stają się nieregularne.

Spadek progesteronu powoduje wahania nastroju, zwiększenie niepokoju i stany depresyjne. Do organizmu uwalnia się kortyzol (hormon stresu), który może powodować lęki, napady paniki, kołatanie serca i w konsekwencji doprowadza do wystąpienia duszności.

Zapobieganie dusznościom

Najlepszym sposobem na wyregulowanie zaburzeń hormonalnych a w konsekwencji pozbycie się nieprzyjemnych objawów jest przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej. Można próbować również naturalnych sposobów ustabilizowania organizmu.

M. Witczak

Czy w czasie menopauzy mogą wystąpić napady duszności? Co je wywołuje i czy da się im zapobiec? Jak sobie poradzić, kiedy niespodziewanie pojawią się duszności menopauzalne?

Dużą rolę odgrywa tu unikanie stresu i sytuacji, które mogą doprowadzić do uwolnienia kortyzolu. Trzeba się więc dobrze wysypiać, nie męczyć i prowadzić spokojny tryb życia. Dla lepszego samopoczucia warto unikać kofeiny, tłustych potraw i cukru oraz rzucić palenie. Duszność jest najczęściej następstwem lęków i napadów paniki, które czasami łączą się z depresją. Można w tym wypadku poważnie rozważyć wizytę u psychologa.

Kiedy przychodzi duszność w menopauzie

Co robić jeśli napad duszności stanie się faktem? Przede wszystkim nie wolno wpadać w panikę. Kolejny stres spowoduje tylko pogorszenie stanu zdrowia. Lepiej pomyśleć o tym bez strachu.

Gdy tylko poczujesz, że robi ci się duszno weź głęboki wdech, przytrzymaj powietrze przez pięć sekund i powoli wypuścić. Po kilkukrotnym powtórzeniu i koncentracji na jednej czynności oddech powinien stać się bardziej stabilny. Możesz też codziennie robić krótkie ćwiczenia oddechowe, a najlepiej naucz się oddychać przeponą, co polepszy przepływ tlenu w organizmie i doda ci energii.

Czasami duszności mogą być przyczyną innych, groźniejszych chorób – dlatego nie wolno ich ignorować. Kiedy zaczyna brakować tchu mimo wszystko warto wybrać się do lekarza i wykluczyć problemy endokrynologiczne, problemy z sercem lub schorzenia górnych dróg oddechowych.

M. Witczak

Komentarze (8)

pati25

8 lat temu

Przyczyny duszności mogą być różne.I chorobowe,no i …menopauza.Rady zawarte w artykule są dobre.Ale jak tu unikać stresu skoro codziennie są takie sytuacje stresowe.Mi napady duszności są całłkiem obce,nie mam ich.A to dzięki temu,że stosuję HTZ 🙂

sirena46

8 lat temu

Ja nie mam napadów duszności tylko uderzenia gorąca.Z tego co wyczytałam jest to okropny objaw menopauzy. W takich chwilach można żałować, że się nie jest mężczyzną, oni jednak pod tym względem mają lepiej 🙂

drobina

8 lat temu

Jak tu się dobrze wysypiać, nie męczyć i prowadzić spokojny tryb życia? Oj! Przydałaby mi się druga doba do dyspozycji;). Duszności miewam, ale zwalam je na astmę, która dopadła mnie kilka lat temu. Oddech stabilizuję aktywnością fizyczną. To naprawdę pomaga 🙂

filodendron

8 lat temu

Trzeba zwalczać panikę i zatrzymywać oddech na te 5 sekund.Dla człowieka nie mogącego swobodnie oddychać to koszmar – przeszłam przez to. Lekarka doradziła mi ćwiczenie – trzeba usiąść i najpierw ręce w górę , potem nachylać głowę jak najbliżej kolan,a rękoma obejmować swoje ramiona ,wówczas żebra są najbardziej rozciągnięte -także drogi oddechowe .Po takim ćwiczeniu oddech musi się wyrównać.

stazyz

8 lat temu

hihihihihihi Mindi Ty już sobie radzisz, albowiem masz ogromne poczucie humoru:):):) gratuluję:):):) Powolutku się da, ale trzeba powolutku… krok po kroku i nie należy się szarpać i walczyć na siłę… Ważne duże poczucie humoru jak u Mindi:):):):)

Mindi

8 lat temu

Dużo jest dolegliwości związanych z menopauzą. Warto nauczyć się radzić sobie z objawami. Ale nie jest prosto przeciwdziałać bo jak unikać stresu, wysypiać się, nie męczyć i prowadzić spokojny tryb życia? Trzeba byłoby wyjechać na kilka lat do sanatorium… bo w normalnym życiu nie jest to możliwe.

dulcynea

8 lat temu

Ostatnio mam od miesiąca duszności , wiązałam to z przebytą chorobą ,ale jak sobie poczytałam . To może moja duszność nie wiąże się z przebytą infekcja tylko z menopauzą ?!

Inga

8 lat temu

Czy dobijam do menopauzy,trudno powiedzieć,bo niektóre objawy są jak złoto,ale duszności niestety mnie dopadają.Nikomu tego nie życzę,bo jest to uczucie nie do pozazdroszczenia.I nigdy nie wiem co mam ze sobą zrobić w takim momencie i niestety zawsze dopada mnie uczucie paniki.

Zostaw komentarz