dusznosci-przykry-objaw-menopauzy

Czy w czasie menopauzy mogą wystąpić napady duszności? Co je wywołuje i czy da się im zapobiec? Jak sobie poradzić, kiedy niespodziewanie pojawią się duszności menopauzalne?

Dużą rolę odgrywa tu unikanie stresu i sytuacji, które mogą doprowadzić do uwolnienia kortyzolu. Trzeba się więc dobrze wysypiać, nie męczyć i prowadzić spokojny tryb życia. Dla lepszego samopoczucia warto unikać kofeiny, tłustych potraw i cukru oraz rzucić palenie. Duszność jest najczęściej następstwem lęków i napadów paniki, które czasami łączą się z depresją. Można w tym wypadku poważnie rozważyć wizytę u psychologa.

Kiedy przychodzi duszność w menopauzie

Co robić jeśli napad duszności stanie się faktem? Przede wszystkim nie wolno wpadać w panikę. Kolejny stres spowoduje tylko pogorszenie stanu zdrowia. Lepiej pomyśleć o tym bez strachu.

Gdy tylko poczujesz, że robi ci się duszno weź głęboki wdech, przytrzymaj powietrze przez pięć sekund i powoli wypuścić. Po kilkukrotnym powtórzeniu i koncentracji na jednej czynności oddech powinien stać się bardziej stabilny. Możesz też codziennie robić krótkie ćwiczenia oddechowe, a najlepiej naucz się oddychać przeponą, co polepszy przepływ tlenu w organizmie i doda ci energii.

Czasami duszności mogą być przyczyną innych, groźniejszych chorób – dlatego nie wolno ich ignorować. Kiedy zaczyna brakować tchu mimo wszystko warto wybrać się do lekarza i wykluczyć problemy endokrynologiczne, problemy z sercem lub schorzenia górnych dróg oddechowych.

M. Witczak