leczenie-bolu-stawow

Ból stawów jest zjawiskiem powszechnym. Może mieć rozmaite przyczyny – urazy, zwichnięcia, ale też choroby zwyrodnieniowe, reumatoidalne, zapalenia stawów, dnę moczanową.

Ból stawów powoduje nie tylko dyskomfort, ale może uniemożliwiać normalne funkcjonowanie – gdy występuje niemożność poruszania się, obciążania stawu czy wysoka gorączka. Dlatego konieczne jest podjęcie leczenia, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z bólem napadowym czy chronicznym.
W leczeniu bólu stawów kluczowe jest rozpoznanie jego etiologii. W zależności od czynnika chorobotwórczego podjęte zostaną dalsze działania. W bólu stawów można zastosować:

  • Terapię farmakologiczną – pomocną w likwidacji stanu zapalnego (niesteroidowe leki przeciwzapalne lub inhibitory – konieczne jest jednak zapoznanie się z listą przeciwwskazań, która obejmuje m.in. choroby serca, nadciśnienie itp…). Za pomocą odpowiednich leków redukuje się także obrzęk. W przypadku silniejszego bólu konieczne może być także stosowanie leków zwiotczających mięśnie;
  • Iniekcje – wskazane, jeśli leki stosowane doustnie lub miejscowo nie przynoszą ulgi; Wstrzykiwać można leki steroidowe lub kwas hialuronowy (który ma działanie nie tyle przeciwbólowe, co regenerujące płyn stawowy). Celem zredukowania bólu można również stosować iniekcje do usuwania płynu ze stawu (popularne „wyciąganie wody z kolana” – zmora naszego dzieciństwa); jednak łagodzi to dolegliwość na krótko;

  • Fizjoterapię – w celu wzmocnienia mięśni wokół stawu – stosowane są nie tylko ćwiczenia rehabilitacyjne, ale też ultradźwięki, termoterapia, elektryczna stymulacja nerwów.
  • Odpowiednią dietę – pomagającą utrzymać niską masę ciała (nadwaga znacząco obciąża stawy); oraz ćwiczenia fizyczne;

Redakcja