Drogi Święty Mikołaju

Powieści świąteczne od kilku lat stały się niezwykle modne. Nie sposób odmówić im uroku i magii, która wprowadza nas w klimat Bożego Narodzenia. Dlaczego warto sięgnąć po książkę Drogi Święty Mikołaju autorstwa Nataszy Sochy oraz Magdy Mazur?

Boże Narodzenie, czyli święto konsumpcjonizmu

Boże Narodzenie to najbardziej komercyjne święto, które traktuje się jak kurę znoszącą złote jaja. Zewsząd atakują nas opowieści celebrytów o tym, jaki to wspaniały i magiczny czas. Jak to nagle za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikają niespodziewanie wszystkie problemy. Wszyscy dzielą się swoimi świątecznymi tradycjami i wspaniałymi wspomnieniami. Na dodatek sklepy kuszą strojnymi dekoracjami oraz ofertą prezentów w wyjątkowych cenach. W Boże Narodzenie nie wypada podarować czegoś drogiego i ekskluzywnego.

Prawdziwe życie często jest dalekie od świątecznej radości

Tymczasem prawdziwe życie nijak ma się do świątecznego blichtru, którym atakuje się nas z każdej strony. Natasza Socha i Magda Mazur zwracają na to uwagę w swojej najnowszej książce pt. Drogi Święty Mikołaju. Ukazują one historie trzech duetów. Karolina i Karol to para młodych ludzi, która boryka się z poważnymi problemami. Matylda oraz Mikołaj, to samotna matka i jej syn, który wchodzi w okres buntu. Natomiast Renata i Tomasz to klasyk – ona jest jego kochanką.

Czy można naprawić Boże Narodzenie?

Fabuła powieści Drogi Święty Mikołaju rozpoczyna się w listopadzie, kiedy to w galeriach handlowych aż roi się od choinek i Mikołajów. Jednak głównym bohaterom nie udziela się magiczny nastrój świąt. Każdy z nich ma do rozwiązania jakiś problem. Boże Narodzenie to nie jest dla nich błogie lenistwo spędzone w gronie najbliższych, którzy smakują pyszne pierniczki i tradycyjne dania.

Jak może postąpić osoba, która nie czuje magii świąt, czuje się nimi przytłoczona? Czy da się uratować Boże Narodzenie w takiej sytuacji? A może każdy powinien mieć prawo do przeżywania świąt w zgodzie ze sobą? Żyjemy w czasach licznych powinności. Spędzenie Bożego Narodzenia w radosnej atmosferze to kolejna z nich.