Kultura Styl życia

Dość. O zwierzętach i ludziach, bólu, nadziei i śmierci – Dorota Sumińska

dość dorota sumińska

Dorota Sumińska słynie ze swoich  felietonów, w których sprzeciwia się przedmiotowemu traktowaniu zwierząt. Już 16 września ukaże się jej długo wyczekiwana książka pt. Dość. O zwierzętach i ludziach, bólu, nadziei i śmierci. Jest ona poświęcona sytuacji zwierząt w Polsce. Dlaczego warto po nią sięgnąć?

Książka, która dogłębnie porusza czytelnika

Dość. O zwierzętach i ludziach, bólu, nadziei i śmierci to tytuł, który dogłębnie porusza czytelnika. Dorota Sumińska bardzo często korzysta z narracji pierwszoosobowej, wciela się w różne zwierzęta, aby uświadomić ludziom, że one też mają uczucia i cierpią. Nie tylko człowiek został obdarzony instynktem macierzyńskim, zdolnością do odczuwania radości i smutku.

Czy produkty pochodzenia zwierzęcego pozyskuje się etycznie?

Wiele osób idzie do sklepu i zupełnie nie zastanawia się podczas zakupów, czy artykuły pochodzenia zwierzęcego zostały uzyskane w etyczny sposób. Do wizyty w mięsnym zachęca nas rysunek uśmiechniętego prosiaczka, do zakupu parówek zachęca radosny kurczaczek. To wszystko zaciemnia obraz sytuacji.

Przedmiotowe traktowanie płodności zwierząt

Hodowla zwierząt to często czyste cierpienie. Człowiek zapładnia krowy za pomocą rurki, zadając im w ten sposób ból. Następnie zabiera od matki młode, nie pozwalając jej na opiekę nad nimi i pozbawiając jej dzieci matczynego ciepła. Jeśli cielaki mają szczęście trafiają do hodowli mlecznych, jeśli pecha, od razu jadą na rzeź.

Okrucieństwo człowieka względem zwierząt

Dojenie krów z wykorzystaniem elektrycznych dojarek także bywa dla nich mało przyjemne. Najgorsze są jednak warunki transportu, gdzie wiele zwierząt ulega kontuzji z powodu ciasnoty. W oborach też nie zapewnia im się odpowiedniej przestrzeni, nie wyprowadza się ich na dwór, a nierzadko zaniedbuje też sprzątanie.

Na ile ubój jest humanitarny?

Rzeźnia często nijak się ma do idei humanitaryzmu. Zwierzęta pozbawia się w niej życia w sposób szalenie brutalny. Bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo w mediach karmi się nas złudzeniem, że wszystko odbywa się w sposób bezbolesny dla krów, świni czy ptaków.

Dość. O zwierzętach i ludziach, bólu, nadziei i śmierci to książka, która przełamuje swego rodzaju tabu i uwrażliwia na pewne kwestie. Po jej lekturze nic już nie będzie takie jak dawniej. Dorota Sumińska napisała niezwykle ważną książkę, która powinna dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

Komentarze (3)

Goplana

6 miesięcy temu

Ja nie jem mięsa, a jajka staram się kupować na wsi. Mam nadzieję, że chociaż w ten sposób zadaję zwierzętom nieco mniej cierpienia.

Zostaw komentarz