Kultura Styl życia

Mazurskie Lato – Krystyna Mirek, Magdalena Witkiewicz i inni

Mazurskie Lato

Mazurskie Lato to zbiór opowiadań najbardziej poczytnych polskich autorów, którzy specjalizują się w powieściach obyczajowych. Tematem każdego z nich jest miłość, która zrodziła się lub umocniła w Mikołajkach. Dlaczego warto sięgnąć po tę pozycję?

Opowiadania pełne optymizmu

Historie ukazane w zbiorze opowiadań Mazurskie Lato napełniają serce optymizmem. Czyta się je naprawdę lekko i przyjemnie. Te jednak nie są pozbawione głębi, ponieważ pisarze na tych kilkudziesięciu stronach starają się też poruszyć ważne kwestie.

Magdalena Witkiewicz porusza szereg istotnych problemów

Opowiadanie Magdaleny Witkiewicz poświęcone Białej Damie porusza kilka trudnych tematów. Porzucenie dziecka przez matkę i wychowywanie go wyłącznie przez ojca, rutynę wyniszczającą związek, złudną fascynację starszą kobietą oraz kobiece choroby nowotworowe. Historia Białej Damy jest niezwykle poruszająca. Kochała ona kiedyś mężczyznę, ale za bardzo go tłamsiła, przez co on uciekł. Gdy wrócił, ona popełniła błąd. Przez lata kobieta nie do końca lubiła swoje ciało, aż zachorowała na nowotwór i musiała poddać się operacji rekonstrukcji piersi. Wtedy nauczyła się też czerpać z życia pełnymi garściami. Po latach powróciła też do swojej dawnej miłości.

Samotne macierzyństwo nie jest usłane z różami

Z kolei Krystyna Mirek porusza w swoim opowiadaniu temat samotnego macierzyństwa. Matki często obwiniają się o różne rzeczy. Chciałyby dosięgnąć ideału, ale nie potrafią. Zbyt mocno daje im się we znaki zmęczenie związane z opieką nad dzieckiem. To właśnie ono sprawia, że nie są pewne, czy w ogóle kochają swoje dziecko. To z kolei rodzi w nich jeszcze większe poczucie winy.  To także historia, która zwraca uwagę na problem przedmiotowego traktowania kobiet.

Mazurskie Lato – książka idealna na plażę

Pozostałe opowiadania są równie ciekawe. Każde różni się stylem, ponieważ wyszło spod pióra innego autora, niemniej wszystkie historie czyta się naprawdę przyjemnie. Są lekkie, wzruszające, a nierzadko szalenie romantyczne. Mazurskie Lato to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośniczek dobrej literatury obyczajowej. To książka idealna na wakacyjny wypad, gdy chcemy coś poczytać na plaży, a zarazem się zrelaksować.

Komentarze (3)

Zostaw komentarz