domowe-sposoby-na-bezsennosc-cz-2

Szacuje się, iż ponad połowa Polaków cierpi z powodu zaburzeń snu. Osoby, które nie wysypiają się, gorzej pracują. Spada ich wydajność i kreatywność. W jaki sposób można przywołać sen?

Z przeprowadzonych badań wynika, iż kobiety częściej borykają się z bezsennością i płytkim snem. Wynika to ze stresu, jaki towarzyszy im na co dzień. Panie nie potrafią nabrać dystansu do problemów zawodowych i rodzinnych. Nieustannie analizują trudności, w rezultacie organizm wytwarza hormony stresu, które utrudniają zasypianie.

Nie spoglądaj na zegarek

Kiedy sen nie nadchodzi, nerwowo wpatrujemy się w zegarek. Warto ustawić go w taki sposób, aby nie zaprzątał naszych myśli. Jeśli nie potrafisz zmrużyć oczu, nie marnuj czasu. Czytając książkę, zrobisz coś pożytecznego. Jednocześnie lektura pozwala przenieść się w inny świat, wolny od codziennych problemów. Dobra książka zajmuje nasze myśli do tego stopnia, iż nie zastanawiamy się, w jaki sposób będziemy funkcjonować w pracy po zarwanej nocy. Udowodniono, że osoby, które czytają w bezsenne noce, w końcu oddają się objęciom Morfeusza.

Usuń źródła światła

Mówiąc o świetle, zazwyczaj myślimy o żarówkach i słońcu. Często zapominamy, iż promienie wpadające z ulicznych latarni oraz migoczące cyfry z radiobudzika ograniczają produkcję melatoniny, czyli hormonu snu. Niedobór tej substancji często nie pozwala zmrużyć oka. Jednocześnie udowodniono, iż zimą szybciej robimy się senni. Zważywszy na powyższe informacje, warto wyposażyć sypialnię w rolety, a radiobudzik ustawić w takiej pozycji, aby emitowane światło nie zakłócało naszego snu.

Ruszaj się

Amerykańscy naukowcy wykazali, iż poranna aktywność fizyczna wieczorem ułatwia zasypianie. W związku z tym latem warto zrezygnować z autobusu na rzecz roweru. Ten pojazd dwukołowy posiada wiele zalet. Uniezależnia nas od środków komunikacji miejskiej i pozwala uniknąć popołudniowych korków.

Irmina