domowe-sposoby-na-bezsennosc-cz-1

Bezsenność jest dolegliwością bardzo dokuczliwą. Niedobór snu wywołuje ciągłe zmęczenie, drażliwość, zmniejsza efektywność w pracy. Zanim udamy się z tym problemem do lekarza, warto wypróbować domowe sposoby na bezsenność.

Czego nie robić przed snem

Aby szybciej zasnąć, przed położeniem się spać, warto pamiętać o kilku zasadach.
Na kilka godzin przed położeniem się spać, nie powinno się sięgać po napoje z kofeiną. Kofeina ma właściwości pobudzające, więc może utrudnić nam zaśnięcie. Ostatni posiłek powinno się jeść ok. 2 godziny przed snem i powinien być lekkostrawny. Ciężkie i tłuste potrawy zdecydowanie utrudnią nam zaśnięcie i mogą wywołać niestrawność.

Wyłącz wszystkie urządzenia, które mogą cię rozpraszać. Grające nawet najciszej radio czy telewizor potrafią utrudniać zaśnięcie. Wiele osób borykających się z bezsennością niepotrzebnie ogląda emocjonujące programy telewizyjne przed snem, o których potem myślą już leżąc w łóżku.

Mało osób o tym pamięta, ale ucinanie sobie drzemek w ciągu dnia, również wpływa na szybkość zaśnięcia wieczorem. Im bardziej będziemy wypoczęci, tym trudniej będzie nam zasnąć. Mimo, że odczuwamy potrzebę krótkiego oddania się w objęcia Morfeusza, najlepiej chwilowe zmęczenie przeczekać i nie zaburzać naturalnego rytmu funkcjonowania organizmu.

Małgorzata Ptak