Sen

Domowe sposoby na bezsenność cz. 1

domowe-sposoby-na-bezsennosc-cz-1

Bezsenność jest dolegliwością bardzo dokuczliwą. Niedobór snu wywołuje ciągłe zmęczenie, drażliwość, zmniejsza efektywność w pracy. Zanim udamy się z tym problemem do lekarza, warto wypróbować domowe sposoby na bezsenność.

Czego nie robić przed snem

Aby szybciej zasnąć, przed położeniem się spać, warto pamiętać o kilku zasadach.
Na kilka godzin przed położeniem się spać, nie powinno się sięgać po napoje z kofeiną. Kofeina ma właściwości pobudzające, więc może utrudnić nam zaśnięcie. Ostatni posiłek powinno się jeść ok. 2 godziny przed snem i powinien być lekkostrawny. Ciężkie i tłuste potrawy zdecydowanie utrudnią nam zaśnięcie i mogą wywołać niestrawność.

Wyłącz wszystkie urządzenia, które mogą cię rozpraszać. Grające nawet najciszej radio czy telewizor potrafią utrudniać zaśnięcie. Wiele osób borykających się z bezsennością niepotrzebnie ogląda emocjonujące programy telewizyjne przed snem, o których potem myślą już leżąc w łóżku.

Mało osób o tym pamięta, ale ucinanie sobie drzemek w ciągu dnia, również wpływa na szybkość zaśnięcia wieczorem. Im bardziej będziemy wypoczęci, tym trudniej będzie nam zasnąć. Mimo, że odczuwamy potrzebę krótkiego oddania się w objęcia Morfeusza, najlepiej chwilowe zmęczenie przeczekać i nie zaburzać naturalnego rytmu funkcjonowania organizmu.

Małgorzata Ptak

Bezsenność jest dolegliwością bardzo dokuczliwą. Niedobór snu wywołuje ciągłe zmęczenie, drażliwość, zmniejsza efektywność w pracy.

Jak szybciej zasnąć

Gdy już przestrzegamy zasad, czego przed położeniem się spać nie robić, warto wykorzystać sposoby na szybsze zaśnięcie.

Najlepiej jest wyznaczyć sobie stałą porę snu. Czasami jest to trudne, w szczególności gdy nie mamy regularnych godzin pracy, ale warto się postarać. Poza tym dobrze jest również wstawać o stałej porze – im bardziej przedłużymy w weekend nasz sen, tym trudniej będzie nam potem zasnąć wieczorem.

Przed położeniem się do łóżka, przewietrz pomieszczenie przez 15-30 minut. Skręć grzejnik tak, aby temperatura w pokoju wynosiła ok. 18 stopni – wtedy zdecydowanie szybciej zaśniesz i lepiej się wyśpisz.

Przed snem koniecznie się wycisz i zrelaksuj. Nie prowadź żywiołowych dyskusji z rodziną zaraz przed snem, zamiast tego lepiej weź gorącą kąpiel i poczytaj książkę. Nie myśl o problemach kolejnego dnia, załatwisz je przecież jutro. Możesz zapalić również olejek zapachowy, np. o zapachu wanilii czy drzewa sandałowego, które mają działanie relaksujące.

Małgorzata Ptak

Bezsenność jest dolegliwością bardzo dokuczliwą. Niedobór snu wywołuje ciągłe zmęczenie, drażliwość, zmniejsza efektywność w pracy.

Wykonywanie ćwiczeń fizycznych w ciągu dnia korzystnie wpływa na tempo zasypiania wieczorem. Istotne jednak jest aby nie uprawiać sportu zbyt późno, bo efekt może być odwrotny. Najpóźniej powinno się ćwiczyć na 3 godziny przed pójściem spać.

Domowe sposoby na zaśnięcie nie pomagają

Gdy domowe sposoby na szybsze zaśnięcie nie pomagają, konieczne jest skonsultowanie dolegliwości z lekarzem. Bezsenność może mieć podłoże chorobowe lub np. nerwicowe. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu zleci odpowiednie badania. Po ich wykonaniu możliwe będzie dobranie odpowiednich leków lub terapii. Bezsenności nie można lekceważyć, gdyż może wywoływać kolejne dolegliwości.

Małgorzata Ptak

Komentarze (10)

Emilly27k

6 lat temu

Uważam,że większość z nas ma kłopot z zaśnięciem, ale z reguły jest tak,że nie wszyscy chcą się przyznać do tego.

pati25

6 lat temu

Te proponowane sposoby są dobre.Jednak z dwoma nie mogę się zgodzić.Przynajmmniej w moim przypadku.Piję wieczorem od czasu do czasu kawę,oglądam horrory i śpię.

pati25

6 lat temu

Te proponowane sposoby są dobre.Jednak z dwoma nie mogę się zgodzić.Przynajmmniej w moim przypadku.Piję wieczorem od czasu do czasu kawę,oglądam horrory i śpię.

Mindi

7 lat temu

Kiedyś miałam kłopoty ze spaniem ze względu na zbyt niski poziom żelaza i wtedy nic nie pomagało. Próbowałam wszelkich domowych sposobów ale mój organizm nie reagował. Gdy jestem zdrowa to zasypiam bez problemu, wystarczy, że głowę położę na poduszce 🙂

drobina

7 lat temu

Mam dwa sposoby na szybki sen – na wesoło i na poważnie:

Na wesoło:-) : rano pędzę na pływalnię, po godzince melduję się u wnuka, z którym rozrabiamy:-X 8-9 godzin dziennie, oczywiście zaliczamy obowiązkowy spacerek. Po południu wsiadam na mojego srebrnego mustanga i jadę na działkę (po drodze zahaczam o „siłkę” na powietrzu). Na działeczce zawsze jest co robić. Wracam późnym wieczorkiem, zaliczam kąpiel, siadam do kompa i usypiam na klawiaturze(devil):-X

Na poważnie:-( : gorąca kąpiel, szklanka gorącego mleka z miodem, książka lub krzyżóweczka i…zasypiam:-*

filodendron

7 lat temu

Na mnie najlepiej działa – zmęczyć się mocno w ciągu dnia i paść na buzię – to wtedy śpię.
Dobry jest wieczorny spacer,szklanka rumianku, mleka nie lubie to na noc bym nie wypiła,ale niektórzy piją. Moja mama twierdzi,że najlepszy na noc jest dziurawiec ,a ja dobrze śpię po kroplach walerianowych. A najważniejsze to ,żeby przed snem nie myśleć – mieć pusta głowę , bo z nerwowymi myślami to się nie zaśnie.

Zostaw komentarz