Dom opieki
Jan Kosmowski z pixabay.com

Członkowie rodziny nie zawsze są w stanie zapewnić opiekę osobie starszej, zwłaszcza jeśli potrzebuje ona pomocy przez niemal całą dobę. W takim przypadku dobry rozwiązaniem jest dom seniora, w którym pensjonariusz może liczyć na fachową opiekę, w tym również medyczną. Jak wybrać odpowiedni dom spokojnej starości? Czym należy się kierować?

Zakres usług świadczonych przez dom opieki

Poszukując domu opieki dla seniora, warto skupić się przede wszystkim na zakresie świadczonych usług. Standardem jest obecnie całodobowa opieka medyczna, podawanie domowych posiłków czy wykonywanie czynności higienizacyjnych, jednak nie w każdym miejscu senior może być rehabilitowany czy ma dostęp do konsultacji z lekarzami różnych specjalizacji. Warto również sprawdzić harmonogram dnia w ośrodku. Dobrze, jeśli seniorzy mają zapewnione dodatkowe atrakcje czy rozrywki, lecz z drugiej strony grafik nie powinien być nimi przeładowany. Starsze osoby w dużej mierze potrzebują spokoju i ciszy, natomiast ewentualne rozrywka może być ciekawym dodatkiem. Sprawdzając zakres usług, warto zapoznać się również z cennikiem. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto dopytać o szczegóły pracowników ośrodka. Najczęściej ceny nie zawierają w sobie leków, pieluch jednorazowych czy dodatkowego sprzętu medycznego, jaki musi posiadać senior. Niemniej jednak wliczone są w nie zabiegi rehabilitacyjne czy konsultacje lekarskie, odbywające się w ośrodku.

Personel zatrudniony w domu opieki

Bliskim osób starszych zależy na tym, aby miały one zapewnioną jak najlepszą opiekę. Dlatego też warto sprawdzić, kto właściwie jest zatrudniony w konkretnym miejscu. Oczywiście, muszą być to lekarze i pielęgniarki, jednak dobrze, jeśli ośrodek zatrudnia również wykwalifikowanych i doświadczonych opiekunów medycznych, psychologów czy rehabilitantów. Dzięki temu zapewnia on seniorowi opiekę na najwyższym poziomie każdego dnia. Jednocześnie warto sprawdzić, na jakich zasadach odbywają się odwiedziny w domu opieki oraz z kim należy się kontaktować w razie jakichkolwiek pytań.

Personel zatrudniony w domu opieki

Sabine Vanerp z pixabay.com

Odległość od domu

Szukając domu opieki dla seniora, bardzo często decydujemy się wybrać miejsce położone na odludziu. Wydaje nam się, że kontakt z naturą czy spokój dobrze zrobią osobie starszej. Rzeczywiście, zgiełk i hałas z pewnością nie będą pomocne, jednak zastanówmy się, czy będziemy w stanie odwiedzać seniora, który zamieszka daleko od dotychczasowego domu. Z reguły osoby starsze nie lubią dalekich podróży, dlatego nawet wyjazd na święta może być problematyczny. Na szczęście dobre ośrodki znajdują się także w dużych miastach, czego dowodem jest dom opieki Poznań

Miejsce, które zaakceptuje senior

Najważniejszą kwestią jest wybór ośrodka, który zaakceptuje sam zainteresowany, czyli senior. Osoby starsze zwykle pozostają na tyle świadome, że są w stanie ocenić, czy dane miejsce przypadło im do gustu, czy też nie. Zazwyczaj nie ma większego problemu z odwiedzeniem ośrodka czy z odbyciem rozmowy z członkami personelu, zanim jeszcze podpiszemy ostateczną umowę. Seniorowi musi przede wszystkim spodobać się w nowym miejscu, musi on poczuć się tam jak w domu. Jest to o tyle istotne, że od teraz będzie tam spędzał całe dnie, z dala od dotychczasowego miejsca i rodziny. Bliscy bardzo często pomijają opinię seniora w kwestii wyboru odpowiedniego ośrodka, jednak jest to duży błąd. Podopieczny może wtedy poczuć się pominięty i zlekceważony, przez co jeszcze trudniej będzie mu zmienić miejsce zamieszkania i przyzwyczaić się do nowych warunków.