Fitness Taniec

Dlaczego ciało chce tańczyć?

dlaczego-cialo-chce-tanczyc

Z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że taniec istnieje od momentu, kiedy pojawił się człowiek. Potwierdzeniem tych słów są odnalezione w jaskiniach malowidła, powstałe w neolicie, przedstawiające zjawiska ruchu takie jak skoki i pozy taneczne. Dlaczego ciało chce tańczyć?

Taniec pierwotny

Forma tańca w społeczeństwach pierwotnych różniła się znacznie od tego, co człowiek współczesny rozumie pod tym pojęciem. Taniec pierwotny oparty był na ruchach naturalnych i spontanicznych, często odzwierciedlających obserwowany świat zwierząt, czy roślin. Ciało i psychika nie były postrzegane wówczas jako dwa odrębne byty, ale jako jedność połączona głęboką więzią emocjonalną. Dlatego właśnie nasi przodkowie przy pomocy tańca oraz towarzyszących im wokaliz i śpiewów dawali upust zarówno uczuciom radości, jak i strachu, rozładowując napięcie emocjonalne. Ta właśnie czynność stała się później jednym z podstawowych założeń choreoterapii.

Silna wiara w działanie sił nadprzyrodzonych pociągała za sobą przekonanie, że wykorzystując magiczną siłę tańca można oddalić od siebie choroby, śmierć i inne klęski. Nie bez znaczenia było połączenie ruchu z użyciem prymitywnych instrumentów perkusyjnych grzechotek i bębnów, które pomagały stworzyć rytm. To właśnie ta cecha muzyki, która odzwierciedla harmonię i następstwo zjawisk w przyrodzie.

Anna J

Z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że taniec istnieje od momentu, kiedy pojawił się człowiek. Potwierdzeniem tych słów są odnalezione w jaskiniach malowidła, powstałe w neolicie, przedstawiające zjawiska ruchu takie jak skoki i pozy taneczne.

Funkcje tańca

Te „rytuały ruchowe” nie były tylko prozaiczną rozrywką, ale miały o wiele poważniejsze funkcje. Pierwszą z nich było skupienie wszystkich członków rodu w jednym miejscu, w kole, często wokół totemu, co zapewniało grupie umacnianie więzi społecznej. Drugą natomiast była specjalna funkcja komunikacyjna- zastąpienie słów tańcem w sytuacjach, które przerastały ówczesnego człowieka, które budziły lęk albo były owiane niewiedzą lub tajemnicą. W ten sposób człowiek pierwotny zaczął posługiwać się umownością, rozbudowującą się powoli w bogatą tradycję obrzędową.

Dzięki badaniom antropologów i etnologów z początku XX wieku poznaliśmy również pozostałe funkcje, które spełniał taniec, a które uzależnione były głównie od warunków życia i stworzonej przez nich duchowo-materialnej kultury.

Kolejną funkcją, którą spełniał taniec wśród naszych przodków było leczenie chorób. Jest to dowód na to, że już ponad 3000 l. p.n.e. człowiek był przekonany o terapeutycznych właściwościach ruchu przy muzyce. Za pomocą tańca szamani, kapłani lub czarownicy starali się wpłynąć na ciało i psychikę chorego, często doprowadzając go do stanu autosugestii, który pozwalał na przyspieszony powrót do zdrowia. Wprowadzając go w trans wpływali na jego świadomość i uniewrażliwiali na bodźce, wywołując stan obniżonej lub podwyższonej świadomości, czyli wyostrzenie lub otępienie bodźców.

Anna J

Z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że taniec istnieje od momentu, kiedy pojawił się człowiek. Potwierdzeniem tych słów są odnalezione w jaskiniach malowidła, powstałe w neolicie, przedstawiające zjawiska ruchu takie jak skoki i pozy taneczne.

Szamani używali również tańca (obok narkotyków i długoterminowych postów) jako jednej z technik prowadzących do autohipnozy i ekstazy oraz doznawania świata na poziomie duchowym. To właśnie trans jest odpowiedzią na pytanie, dlaczego mieszkańcy Filipin, Sri Lanki czy Borneo wykonujący anastenaria, czyli taniec sakralny na rozżarzonych węglach bosymi stopami, nie odczuwają bólu i nie mają medycznych obrażeń.

W magicznym świecie naszych przodków, taniec oprócz funkcji związanych z zaspokajaniem potrzeb życiowych ( tańce myśliwskie, wegetacyjne) oraz realizacją potrzeb duchowych (taniec religijny, rytualny), miał również charakter obrzędowy. Oznacza to, że był on wykonywany przy takich okazjach jak inicjacje, wesela czy pogrzeby.

Geneza ruchu przy muzyce wywodzi się zatem z potrzeby rozładowania napięć psychicznych za pomocą rytmicznego ruchu, improwizacji, emocjonalnego impulsu, ekstazy i praktyk duchowych. Taniec zgodnie z definicją Curta Sachsa jest “najbardziej elementarną i pierwotną formą sztuki, która pojawiła sie już w epoce kamiennej, jest rytmicznym ruchem, który odrzucił aspekt użytkowy. W tańcu nie ma rozdziału pomiędzy twórcą a obiektem twórczości, gdyż materiałem jest własne ciało twórcy, co sprawia, że nic nie oddziela go od jego wewnętrznego przeżycia”*

*) cytat za R. Lange, O istocie tańca i jego przejawach w kulturze

Anna J

Komentarze (6)

pati25

11 lat temu

Wszyscy lubimy tańczyć. Nasze ciało lubi tą formę ruchu.Taniec przynosi wiele korzyści dla naszego ciała

kaczuszka

12 lat temu

Taniec to wspaniałe współgranie ciała i otoczenia, w którym rozbrzmiewa muzyka. Bardzo ciekawy artykuł.

Emilly27k

12 lat temu

Moim zdaniem ciało chce tańczyć ponieważ wymaga ruchu. Taniec pozwala nam opanować się, zrelaksować, odpocząć:)

gosiula65

12 lat temu

Moim zdaniem taniec to połączenie przyjemnego z pożytecznym-zawsze można spalić trochę kalorii.Kilka lat temu na weselu kuzynki odtańczyłam{nie sama oczywiście} cudnego kankana-w wąskiej sukience do kolan i w szpilkach-a co!

topik4433

13 lat temu

Tańczyć to jest to! Najlepiej przy muzyce którą lubimy i która kojarzy się nam z cudownymi przeżyciami wtedy działa relaksująco i wprawia na s w dobry nastrój:) aż chce się żyć!!!

Zostaw komentarz