dieta Atkinsa

 

Każda kobieta, przynajmniej raz w życiu była na diecie, lub dopiero będzie. W pogoni za idealną figurą, sięgamy po wszelkiego rodzaju diety, które mają sprawić, że szybko stracimy zbędne kilogramy. Jedną z nich jest dieta Atkinsa – poznaj jej podstawowe założenia.

Dieta Atkinsa – sposób na odchudzanie

Robert Atkins opracował dietę dla osób, które lubią jeść. Brzmi trochę dziwnie, prawda? Dieta na ogół kokjarzy nam się z wyrzeczeniami i ograniczeniami. W końcu ma na celu utratę wagi, więc jaki sens okazuje ma mieć taka forma odżywiania. Okazuje się że jednak ma. Chodzi bowiem nie o ilość porcji, a sama jakość jedzenia, przez nas spożywanego. Winne dodatkowych kilogramów są cukry proste i złożone, i to właśnie je zdaniem Atkinsa, należy wyeliminować. Dieta stała się bardzo popularna wśród wielu gwiazd, na całym świecie.

Dieta Atkinsa – założenia

Dieta Atkinsa składa się z trzech etapów. Każdy z nich trwa dwa tygodnie. W poszczególnych okresach, osoba będąca na diecie, może spożywać produkty z konkretnej grupy. Wielkim plusem diety jest brak obowiązku liczenia kalorii. Na to kompletnie nie musimy zwracać uwagi. Chudniemy szybko, ale nie musimy się głodzić, co bardzo często towarzyszy innym dietom. W diecie Atkinsa przeważają ryby, a te z kolei są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.

Pierwszy etap

Początkowe dwa tygodnie diety to okres, w którym nie spożywamy pieczywa ani żadnych innych produktów zbożowych typu płatki czy mąka. Nie możemy jeść także owoców, mleka i jogurtów, co wydaje się trochę rygorystyczne dla organizmu. Wśród dozwolonych warzyw mamy szparagi, szpinak, sałatę, kapustę, cebulę, seler, groszek, pomidory, fasolkę szparagową czy cukinię. Surowo zakazana jest kawa, pic można jedynie gorzką słabą herbatę. Powinniśmy dziennie zjadać 4-5 posiłków.

Drugi etap

Na tym etapie zwiększamy liczbę węglowodanów do 30-50 g. Do naszej diety możemy włączyć owoce, ale tylko te, które mają niski indeks glikemiczny. Składniki tego typu owoców, są wolniej wchłaniane przez nasz organizm, wiec dłużej jesteśmy syci. Do grupy owoców, o niskim indeksie glikemicznym zaliczamy grejpfruta, czerwoną porzeczkę, jeżyny, gruszki, pomelo, morele, rabarbar, granat czy jabłka.

Trzeci etap

dietaNasza dieta wcale nie musimy zakończyć się na tym etapie. Ten rodzaj odżywiania, możemy wprowadzić na stałe. Podstawą w dalszym ciągu pozostają białka i tłuszcze, jednak do diety możemy dodać cukry. Codzienna ilość posiłków nie ulega zmianie, wciąż mamy zjadać 5 posiłków. Drugie śniadanie i podwieczorek, powinny składać się z przekąsek mięsnych.  Oprócz tego należy wypijać przynajmniej 2 l wody dziennie i unikać smażenia. Mięso najlepiej gotować lub piec, a warzywa przygotowywać na parze.

Katarzyna Antos