czym-rozni-sie-migrena-od-zwyklego-bolu-glowy

Ból głowy potrafi być bardzo uciążliwy. Bardzo łatwo pomylić go z migreną. Czym różni się z migrena od zwykłego bólu głowy?

Migrena – przypadłość kobiet

Migreny przeważnie dotyczą kobiet, co potwierdzają liczne badania. Szczególnym okresem, w którym zwiększa się ilość tego typu przypadłości jest menopauza. Wiele czynników takich jak zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety oraz stres, ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Przyczyn bólu szuka się praktycznie wszędzie. Jednak zwykły ból głowy różni się od migreny, która może powracać. Ból głowy jest nie tylko popularną wymówką. Jego źródło może być związane z poważną chorobą. Dlatego w trosce o swoje zdrowie, nigdy nie należy lekceważyć niepokojących objawów.

Różnice między migreną a bólem głowy

Głowa może rozboleć nas z powodu zmiany ciśnienia, nadmiernego stresu czy nawet źle dobranych okularów. Taki ból, zazwyczaj szybko mija. Zwykłe środki przeciwbólowe są w stanie szybko sobie z nim poradzić. W przypadku, gdy bóle głowy nawracają i towarzyszą im także inne objawy, możemy mieć do czynienia z migreną. Bóle migrenowe klasyfikuje się dwojako – z aurą i bez aury. Migrena z aurą charakteryzuje się zaburzeniami wzroku, które pojawiają się przed atakiem migreny oraz mrowieniem i drętwieniem kończyn. Mogą wystąpić również nudności i wymioty. Ból może być silny i pulsujący, dający wrażenie wysokiego ciśnienia krwi w mózgu. Wiąże się to z nieodpowiednim ukrwieniem kory mózgowej.

Sposoby na ból głowy i migrenę

Konsultacja lekarska pozwoli sklasyfikować rodzaj bólu głowy. W przypadku zwykłego bólu, pomogą środki farmakologiczne, dostępne w aptekach bez recepty. Na migrenę pomoże sen i przebywanie w chłodnych i zacienionych pomieszczeniach. Kobiety często stosują również domowe metody w postaci zimnych okładów. Duże znaczenie ma także właściwa i zdrowa dieta. Bardzo silny ból zniwelują zaś leki, które może przepisać nam lekarz.

Ból głowy czy migrena zawsze kojarzy się ze spadkiem samopoczucia. Wszelkie nasze wątpliwości rozwieje wizyta u lekarza. Stosowane w nadmiarze środki farmakologiczne mogą nam tylko zaszkodzić. Zanim więc zaczniemy leczenie, skorzystajmy z fachowej pomocy, która umożliwi ustalenie diagnozy. Im szybciej odróżnimy migrenę od bólu głowy, tym skutecznie będziemy mogli z nią walczyć.

Katarzyna Antos