Psychologia

Czy więzi społeczne zanikną z powodu epidemii koronawirusa?

Czy więzi społeczne zanikną z powodu epidemii koronawirusa

Epidemia koronawirusa to coś, z czym wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Ani my, ani nasi rodzice nie pamiętamy sytuacji, gdy jakaś choroba całkowicie sparaliżowała życie w całym kraju. Przyczyniła się do zamknięcia wielu firm, w tym gabinetów lekarskich i stomatologicznych oraz ograniczenia spotkań towarzyskich. Czy więzi społeczne zanikną z powodu epidemii koronawirusa?

Spotkania do dwóch osób

Od dziś spotkania mogą odbywać się maksymalnie w grupie 2 osób. Krótko mówiąc, możesz się spotkać np. tylko z jedną przyjaciółką lub tylko ze swoim chłopakiem. Większe spotkania są dopuszczalne tylko w przypadku rodziny. Taką decyzję podjął rząd w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa.

Zamknięte restauracje i kawiarnie

Od blisko dwóch tygodni nie możemy spotykać się w kawiarniach, restauracjach ani na zakupach w sieciówkach w galeriach handlowych. Maksymalna liczba osób podczas zgromadzeń wynosiła 50.  Dotyczyło to zarówno imprez prywatnych, vide wesele, jak i uroczystości religijnych niezależnie od obrządku.

Czy grozi nam rozpad więzi społecznych?

Ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną musimy się od siebie izolować. Czy to oznacza, że przez najbliższe tygodnie więzi społeczne będą zanikać? Niekoniecznie. Po pierwsze, z najbliższymi osobami będziemy spędzać sporo czasu, bo życie społeczne i kulturalne na mieście zanikło. Po drugie, zawsze możemy wyjść na spacer z najbliższą przyjaciółką, która podobnie jak my pracuje zdalnie z domu. Na szczęście rząd ostatecznie nie zakazał spacerów. Ograniczył je jednak do maksymalnie dwóch obcych osób.

Nowoczesne technologie ułatwiają kontakt

W XXI wieku mamy do dyspozycji nowoczesne technologie. Zawsze możemy połączyć się z przyjaciółmi na telekonferencji, porozmawiać z nimi na Skype`ie, WhatsAppie czy Messengerze. Mamy też do dyspozycji tradycyjne połączenia telefoniczne. Na szczęście większość z nas ma teraz telefon na abonament i może rozmawiać przez telefon przez nieograniczoną ilość czasu.

Rozmowy  telefoniczne w trudnych czasach jeszcze mocniej zbliżają

W czasach, gdy odczuwamy silny niepokój, rozmowa z przyjaciółką jeszcze bardziej nas do siebie zbliża. Można jej zrelacjonować swój cały dzień, poradzić się i być na bieżąco z jej życiem.  Nie rezygnujmy z podtrzymywania więzi z osobami, które są dla nas ważne. Pozostaje mieć nadzieję, że całe to szaleństwo wkrótce minie i będzie można zrobić jakąś większą imprezę, wyskoczyć razem do kawiarni czy na zakupy.

Dodaj komentarz