Styl życia

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Jak przygotować ogród na wiosnę

Od kalendarzowej wiosny dzieli nas zaledwie kilka dni, tymczasem za oknem coraz częściej świeci słońce, a temperatura przekracza 15 stopni Celsjusza. Niektóre krzewy budzą się do życia, wypuszczając pierwsze listki. To znak, że nadeszła pora na rozpoczęcie prac w naszych ogrodach – zarówno tych przydomowych, jak i działkowych.  Już dziś warto przystąpić do działania, ponieważ poszczególne czynności związane z wysiewem roślin i sadzeniem krzewów oraz drzew mają swój ściśle określony czas.  Za kilka tygodni na pewne rzeczy może być już za późno. Jak przygotować ogród na wiosnę?

 

Posprzątaj ogród po zimie

Przez jesień i zimę nasze ogrody nie były na bieżąco porządkowane. Zanim przystąpisz do kolejnych prac, musisz posprzątać swój zielony zakątek. Trzeba zgrabić zbutwiałe liście oraz wszystko, co przyniósł ze sobą wiatr. Odpady pochodzenia naturalnego możesz umieścić w kompostowniku, natomiast wszelkie śmieci przemysłowe, w tym worki foliowe przywiane z ulicy w stosownym koszu na odpady komunalne.

Usuń z roślin zabezpieczenie w postaci agrowłókininy i słomy

Gdy wstępnie uporządkujesz ogród i odstawisz na bok grabie, możesz przystąpić do usunięcia z roślin zabezpieczenia w postaci agrowłókniny lub słomy.  Za pomocą motyczki lub rąk ubranych w grube rękawice rozgarniamy także kopce utworzone wokół róż, które miały je chronić przed przymrozkami. Musimy jednak pamiętać, że ujemne temperatury mogą przytrafić się nam także w maju, dlatego nie pozbywamy się agrowłókininy czy słomy, lecz odstawiamy je w takie miejsce, aby mieć je zawsze pod ręką. W najbliższym czasie należy uważnie śledzić prognozy pogody i w przypadku zapowiedzi mrozów, od razu owinąć rośliny materiałem ochronnym.

Przekop ziemię na wiosnę

Następnie przystępujemy do przekopywania ziemi w ogrodzie za pomocą łopaty lub szpadla.  Jeśli zrobiliśmy to jesienią, teraz glebę należy tylko wyrównać. Po przekopaniu ziemi nie przystępujemy od razu do wysiewu roślin czy ich sadzenia. Musimy odczekać co najmniej tydzień, aby gleba osiadła. Pełną ofertę narzędzi ogrodniczych znajdziesz, klikając w poniższy banner.

narzędzia ogrodnicze

Posadź drzewa i krzewy

Sadzonki drzew i krzewów sadzimy, zanim ich pąki staną się nabrzmiałe. Gdy już umieścisz je w wybranej części ogrodu, przytnij ich korony za pomocą sekatora. W ten prosty sposób zwiększysz prawdopodobieństwo przyjęcia się rośliny.  Kluczową rolę odgrywa też uformowanie misy wokół pnia. Ma ona za zadanie zbierać wodę pochodzącą z opadów atmosferycznych i utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności w glebie.

Przytnij młode pędy drzew i krzewów

Wraz z nastaniem wiosny warto pomyśleć też o przycięciu drzew i krzewów. To doskonała okazja do pozbycia się młodych pędów, które zacieniają  koronę. W związku z tym, iż jeszcze nie uległy one procesowi drewnienia, można je stosunkowo łatwo odciąć sekatorem.

Posiej rośliny odporne na niskie temperatury

Druga połowa marca to także doskonała pora na wysiew roślin, które doskonale znoszą niskie temperatury.  Wiele  jednak źle reaguje na przymrozki, dlatego warto przykryć je folią lub agrowłókininą. Ten prosty zabieg nie tylko ochroni rośliny przed mrozem, ale też przyspieszy ich wegetację o 2 tygodnie.  Okrycie z agrowłókininy lub folii świetnie sprawdzi się też w przypadku truskawek. Jeśli chcesz posiać rośliny bardzo wrażliwe na działanie niskich temperatur, ale boisz się nocnych przymrozków, skorzystaj z doniczek. Posiej w nich wybrane warzywa lub kwiaty, a następnie trzymaj w domu, pamiętając o regularnym podlewaniu. Rośliny przesadzisz do ogrpodu, gdy temperatury dobowe ulegną stabilizacji.

W kwietniu posadź pomidory i mieczyki

Kwiecień to dobra pora na sadzenie pomidorów.  Na noc jednak prawdopodobnie będzie trzeba okrywać je agrowłókininą chroniącą przed przymrozkami. W kwietniu także możemy posadzić cebulki kwiatów, które kwitną pod koniec lata. To dobra pora, aby przystąpić do sadzenia np. mieczyków. Podczas wykonywania tej czynności należy jednak pamiętać o przestrzeganiu pewnej niezwykle istotnej zasady. Gdy sadzimy cebulkę mieczyka lub innych kwiatów, to wykopujemy dołek o głębokości stanowiącej trzykrotność średnicy cebulki. Zatem jeśli cebulka ma średnicę 3 cm, to dołek wykopujemy na głębokości 9 cm.

Wybierz odpowiedni nawóz do swoich upraw

Wiosna to także doskonała pora na nawożenie gleby stosownym preparatem. Odpowiednio dobrany nawóz przy przestrzeganiu dawki zalecanej przez producenta wspomaga wzrost roślin. Warto jednak pamiętać o tym, aby dokładnie czytać instrukcje dołączane do poszczególnych produktów, ponieważ nadmiar danego środka jest szkodliwy dla zdrowia człowieka, który konsumuje dane warzywa czy owoce, ponadto może przyczynić się do zniszczenia upraw.  Sklep ogrodniczy Gardenowo.pl oferuje wiele preparatów, w tym nawozy ekologiczne i mineralne. Poszczególne produkty występują w różnej formie. Znajdziemy tutaj zarówno nawozy w postaci płynu, jak i granulatu, pałeczek czy proszku.  Pełną ofertę preparatów znajdziesz, klikając w poniższy banner. 

nawozy ekologiczne

W razie potrzeby sięgnij po środki ochrony roślin

W dzisiejszych czasach niezwykle ważne jest korzystanie ze środków ochrony roślin. Nasze uprawy są narażone na kontakt z wieloma potencjalnymi szkodnikami. Na szczęście część z nich można wyeliminować przy wykorzystaniu naturalnych rozwiązań. Coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne opryski.  Chemiczne środki ochrony roślin także nie są szkodliwe dla zdrowia człowieka pod warunkiem, że przestrzegamy zaleceń producenta. Nie należy przesadzać z ilością użytego preparatu. Po jego zastosowaniu trzeba przestrzegać okresu karencji. W tym czasie nie zrywamy owoców ani nie jemy opryskanych warzyw.  Pamiętajmy o tym, aby oprysków dokonywać zawsze sprawnym i przeznaczonym do tego celu spryskiwaczem. Czynność tę najlepiej przeprowadzić w słoneczny, suchy dzień przy bezwietrznej pogodzie.  Osoba, która opryskuje rośliny, powinna zabezpieczyć swoje ciało przed kontaktem z preparatem za pomocą specjalnej odzieży ochronnej.

Wszystkie niezbędne preparaty i narzędzia ogrodnicze znajdziesz w sklepie internetowym Gardenowo.pl.  Oferuje on też nasiona, sadzonki i meble ogrodowe, dzięki którym twój ogród stanie się idealnym miejscem do relaksu po dniu spędzonym w pracy.

Komentarze (4)

Rosia58

10 miesięcy temu

Ja jutro idę na działkę. W domu można zwariować, a tak człowiek coś porobi na świeżym powietrzu, od razu poczuje się lepiej.

Zostaw komentarz