Encyklopedia menopauzy Menopauza

Czy wiesz, ile trwa menopauza?

czy-wiesz-ile-trwa-menopauza

Menopauza to nie choroba, ale naturalny etap w życiu każdej kobiety, w którym to organizm systematycznie zmniejsza produkcję żeńskich hormonów płciowych. Ile trwa przekwitanie i jak złagodzić dokuczliwe objawy, które mu towarzyszą?

Naukowcy postanowili przyjrzeć się, ile trwa menopauza, w tym celu przeprowadzili szczegółowe badania. Wykazano, iż przeciętnie przekwitanie trwa 7 lat, ale u niektórych kobiet etap ten może ulec wydłużeniu do 14 lat.

Uderzenia gorąca – zmora kobiet w okresie menopauzy

Choć menopauza nie jest stanem chorobowym, towarzyszące jej objawy mogą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Aż 80% pań w okresie przekwitania skarży się na dokuczliwe dolegliwości takie jak nocne poty, huśtawka nastroju, uderzenia gorąca czy bóle głowy. Paradoksalnie, im szybciej pojawiają się symptomy przekwitania, tym dłużej będziemy musiały je znosić. Niektóre kobiety z uderzeniami gorąca i huśtawką nastroju borykają się nawet kilkanaście lat. Uciążliwym objawom menopauzy nierzadko towarzyszy ogromny dyskomfort i uczucie rozdrażnienia. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają złagodzić dolegliwości związane z przekwitaniem.

Jak złagodzić objawy przekwitania?

Zmagasz się z uderzeniami gorąca i nocnymi potami? O swoich problemach poinformuj ginekologa. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad, który pozwoli ustalić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Jej działanie polega na uzupełnianiu niedoborów estrogenów, co z kolei pozwala zredukować uciążliwe objawy menopauzy. HTZ przynosi najlepsze rezultaty u kobiet, które cierpią z powodu dokuczliwych dolegliwości towarzyszących przekwitaniu. Dużą popularnością cieszą się również suplementy diety zawierające fitoestrogeny. Naukowcy zauważyli, iż hormony roślinne wykazują duże podobieństwo strukturalne do żeńskich estrogenów, toteż ich obecność w codziennej diecie może poprawiać samopoczucie pań zmagających się z menopauzą.

W związku z tym, iż zmiany w gospodarce hormonalnej mogą przyczynić się do pogorszenia nastroju, niektóre kobiety w okresie przekwitania muszą zażywać antydepresanty. Warto również pamiętać o prostych czynnościach takich jak rzucenie palenia, noszenie przewiewnych ubrań i butelek z wodą mineralną. Ta ostatnia może okazać się pomocna w przypadku uderzeń gorąca.

Irmina

Komentarze (10)

dulcynea

8 lat temu

Tak Tess dobrze to podsumowała .
Nie trzeba być na siebie tak wyczulonym , owszem trzeba o siebie dbać, ale znaleźć sobie jakieś inne ciekawe zajęcie, by odwrócić uwagę od siebie.
A czas płynie…

Tess

9 lat temu

Lepiej o tym nie myśleć ile trwa menopauza. Nic na to nie poradzimy jaką mamy naturę. Trzeba dbać o siebie a czas płynie 🙂

aseret

9 lat temu

Klarysko masz rację, nie nalezy zwracać uwagi na objawy menopauzy. To normalny etap w zyciu kobiety i nawet jeżeli nam trochę dokucza to ” dajmy menopauzie pstryczka w nos”.
Wsiądźmy na rower, pospacerujmy lub znajdźmy sobie nowe hobby i będzie o wiele lepiej.

klaryska

9 lat temu

U mnie to przechodzi łagodnie ale tak jak pisze aseret jestem w ciągłym ruchu, może nie zwracam tak bacznej uwagi na objawy? Siemię lniane też polecam 🙂

aseret

9 lat temu

W pracy, ja i moje dwie kolezanki jestesmy w zblizonym wieku. Każda z nas przechodzi menopauze inaczej.
Jednej pomaga ” taki” suplement a drugiej inny. Ja, o czym już kiedyś pisałam, jestem zwolenniczką siemienia lnianego i chmielu. Pomaga, może mojej psychice? :), Jestem zwolenniczką aktywnego trybu zycia i wydaje mi się, że to jest sedno sprawy. Ruch, ćwiczenia gimnastyczne to podstawa i jeszcze geny, które odziedziczyłyśmy.

pati25

9 lat temu

Ten trudny etap dopadł mnie wcześnie,bo w wieku 35 lat.Poszłam do ginekologa i polecił mi terapię HTZ w plasterkach.,Czuję się doskonale.:-):-X Brak jakichkolwiek objawów mmenopauzy.

drobina

9 lat temu

Jestem trochę zdziwiona, że menopauza może trwać tak długo. Współczuję wszystkim kobietom, które cierpią z powodu dokuczliwych dolegliwości towarzyszących przekwitaniu. Mam to szczęście, że u mnie menopauza przebiega raczej bezobjawowo i nie muszę ratować się HTZ czy suplementami diety. Czasami zdarza mi się huśtaweczka nastrojów, ale szybko wracam do pionu:-X
Myślę, że bardzo pomaga mi aktywność fizyczna i chyba… geny :-X

Mindi

9 lat temu

Mam nadzieję, że jestem w gronie kobiet, które krócej przechodzą menopauzę. Nie myślę o tym bo przecież każda kobieta musi przejść. Jednak gdy objawy nasiliły się to wybrałam się do ginekologa, chwilowo jest poprawa ale wiem, że trudne chwile jeszcze przede mną.

jolunia559

9 lat temu

Dwadzieścia tarzy lata o radykalnej operacji nadal mam objawy menopauzalne-nasilające się latem.Niestety odpadają hormony.Operowana miałam lat 33 ,a teraz mam pięćdziesiąt sześć.Nauczyłam się z tym żyć chociaż jest ciężko.

Zostaw komentarz