Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Światowy Dzień Walki z Otyłością

swiatowy-dzien-walki-z-otyloscia

Systematycznie wzrasta liczba osób otyłych wśród Europejczyków. Nadwaga to nie tylko problem estetyczno-zdrowotny, ale też społeczno-ekonomiczny. 1 marca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Otyłość dotyka ludzi w różnym wieku, coraz częściej borykają się z nią kilkuletnie dzieci. Prognozuje się, iż w 2015 roku liczba osób borykających się z tą chorobą przekroczy 1,5 miliarda. W Polsce problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała ma co drugi mężczyzna. Kobiety bardziej dbają o linię, ale powoli dosięga je problem otyłości.

Nie chcesz marnować jedzenia, więc tyjesz…

Dlaczego przybywa osób otyłych? Przyczyn tego zjawiska należy doszukiwać się zarówno we współczesnym stylu życia, jak i naszej mentalności. Dziadkowie, którzy przeżyli wojnę, zaszczepili w nas przekonanie, iż jedzenie nie może się zmarnować. W związku z tym wielu z nas konsumuje posiłek do ostatniego kęsa, chociaż wielkość porcji przekracza nasze zapotrzebowanie. Dietetycy od lat apelują o rozwagę, lepiej zjeść niewielką porcję mięsa i wziąć dokładkę, niż nałożyć na talerz za dużo potrawy. Nie lubisz marnotrawstwa? Nie musisz wyrzucać resztek z obiadu do kosza, zawsze możesz schować je do lodówki lub po prostu zamrozić.

Przerwy w pracy spędzaj aktywnie

Siedzący tryb życia, w tym praca przy komputerze, również sprzyja otyłości. Aby uniknąć zbędnych kilogramów, przerwy warto spędzać aktywnie. Nie jedz śniadania przy biurku, wstań i przejdź do pokoju socjalnego, bufetu itp. Jeśli pracujesz przy komputerze, za każdą godzinę spędzoną przed monitorem przysługuje ci dodatkowa, 5-minutowa przerwa. W tym czasie warto podejść do okna, przespacerować się po korytarzu.

Jeśli biuro dzieli od miejsca zamieszkania niewielka odległość, zrezygnuj z samochodu na rzecz roweru. Słoneczne, wiosenne dni sprzyjają też spacerom. Pokonując drogę z pracy do domu pieszo, wzmacniasz swój organizm i poprawiasz swoje samopoczucie. Czyż spacer w scenerii kwitnących drzew i krzewów nie jest przyjemny?

Złe nawyki żywieniowe przyczyną otyłości

Kolejnym z często popełnianych błędów jest traktowanie słodyczy i słonych przekąsek jako swego rodzaju narody. Wielu z nas po ciężkim dniu spędzonym w firmie uważa, że zasłużyło na rekompensatę w postaci ulubionych ciastek czy rurek z kremem. To błąd, który może okazać się zgubny dla naszej sylwetki. Nigdy nie nagradzaj dziecka chipsami w zamian za odrobienie pracy domowej, posprzątanie pokoju czy pomoc młodszemu rodzeństwu. Niezdrowe jedzenie nie powinno kojarzyć się nam z uznaniem i nobilitacją.

Dużym problemem jest również zajadanie stresów. Każdy z nas reaguje inaczej na problemy, niektórych mobilizują one do działania, a w innych budzą lęk. Jedni w sytuacjach stresowych nie jedzą praktycznie nic, inni spożywają większe posiłki niż zazwyczaj. Aby uniknąć nadwagi i związanych z nią problemów, warto nauczyć się panować nad negatywnymi emocjami. Chcesz pozbyć się napięcia i stresu? Wyrzucisz go podczas ćwiczeń, ruchu na świeżym powietrzu i jogi. Ta ostatnia pozwala też kontrolować oddech i zrelaksować się po dniu pełnym wrażeń.

Marlena

Komentarze (11)

Emilly27k

8 lat temu

To prawda łatwiej przytyć, a trudniej jest nam zgubić cenne kilogramy. Lubimy dobrze jeść ogólnie, ale możliwe,że wszystko zależy od pory dnia w której się jada:)

Aneczka2015

8 lat temu

Niestety łatwo sie te kilogramy nabywa- czasami nie wiadomo kiedy to się dzieje- tylko póżniej jest problem by je zgubić.

filodendron

8 lat temu

Otyłość jest paskudną chorobą, w którą łatwo wpaść,zwłaszcza po urodzeniu dziecka, lub w wieku menopauzalnym. Wielką rolę odgrywają hormony,a także depresja, wtedy kobiecie nie chce się poruszać i tyje. Jedyną przyjemnością życia staje się jedzenie – no i takie są tego skutki ,że otyłośc staje sie bardzo powszechnym zjawiskiem szczególnie w krajach zamożnych.

aseret

8 lat temu

Stosowałam rózne diety, ale po pewnym czasie waga powraca. To prawdopodobnie słynny efekt jojo . Ostatnio jem dziennie 5 małych porcji …. zobaczymy 🙂

Mindi

8 lat temu

Coś w tym jest, że nawet jak nie jesteśmy głodni to jemy, żeby się nie zmarnowała żywność. Gdy jest duża rodzina to trudno trafić z ilością kupionych zakupów. Kolejnymi problemami są podjadanie między posiłkami i niestety niedostateczna ilość ruchu. Sama mam małą nadwagę ale mam w swoim gronie osoby otyłe, one walczą, myślą o tym codziennie, starają się ograniczać, planują kolejne diety. Ale nie jest łatwo gdy wokoło tyle smakowitego pożywienia w sklepach i pachnących dań na ulicach. Oprócz tego bliscy także nie pomagają, bo znam kilka osób, które zaczynaj dietę ale przychodzą na uroczystości rodzinne i przegrywają walkę ze słabością.

elle@elle

8 lat temu

pati kochana ja tez jestem zagrozona otyloscia,juz mam nadwage,ale wisona idzie wiec ruszam do boju o zdrowie i sylwetke:)))

pati25

8 lat temu

To po prostu przerażające..Ile osób jest otyłych.Takie dni walki powinny być i powinny trwać przez cały rok na okrągło.Ja prowadzę siedzący tryb życia i dlatego muszę dbać o prawidłową dietę,ćwiczenia

drobina

8 lat temu

Takie artykuły powinny ukazywać się częściej – tak ku pamięci:-X
U mnie to nie jest Światowy Dzień Walki z Otyłością, to są LATA:-X Walkę (skuteczną! ) z kilogramami prowadzę prawie od czterech lat. Dzisiaj wiem, że przyczyną mojej otyłości nie były tylko choroby (niedoczynność tarczycy i astma). To raczej otyłość mnie do tych chorób doprowadziła. Prowadziłam siedzący tryb życia, zajadałam stres i…nie chciałam marnować jedzenia. Opamiętałam się dopiero, gdy zaczęły się duże problemy z chodzeniem. Wzięłam się za siebie – ot, tak po prostu – bez żadnych diet cud, które kiedyś zaczynałam ze sto razy. Nie było łatwo, ale się zawzięłam. Zmieniłam swoje nawyki żywieniowe, wróciłam do aktywności fizycznej (jazdy na rowerze, pływania, ćwiczeń…) Jedyną „wadą” tego przedsięwzięcia było to, że po drodze musiałam ze cztery razy wymienić swoją garderobę :-X
Warto było. Dziś jestem po prostu szczęśliwa:-) Ciągle jednak muszę trzymać rękę na pulsie:-X

Zostaw komentarz