seks-z-przyjacielem-uklad-idealny-czy-obarczony-wysokim-ryzykiem

W czasach, gdy na wszystko brakuje nam czasu, coraz częściej decydujemy się na seks bez zobowiązań. Nie chcemy jednak uprawiać go z przypadkową osobą i coraz częściej szukamy bliskości w ramionach kolegów.

Istnieje wiele powodów, dla których unikamy trwałych związków. Niektóre kobiety nie chcą angażować się w nową relację, ponieważ wciąż mają żal do swojego ekspartnera. Inne z kolei stawiają na karierę i własny rozwój. Trudno jednak oszukać naturę, wszak seks jest zaliczany do potrzeb fizjologicznych. W związku z tym poszukujemy nietypowych rozwiązań, które pozwalałyby nam cieszyć się przez chwilę bliskością drugiego człowieka bez jakichkolwiek zobowiązań. Czy układ przyjaciele na seks ma rację bytu?

Seks z przyjacielem – rozwiązanie idealne?

Na pierwszy rzut oka seks z przyjacielem ma wiele zalet. Po pierwsze, ogranicza ryzyko, jakie niosą ze sobą przypadkowe kontakty intymne, osoby, które decydują się na układ friends with benefits, zazwyczaj deklarują sobie wierność. Ponadto doskonale znasz partnera i jego potrzeby, wiesz, jak je zaspokoić i czego unikać w sypialni. Teoretycznie nic nie ryzykujecie, znacie się od lat i nigdy nie byłoby pomiędzy wami chemii. W związku z tym prawdopodobieństwo, że jedna ze stron niespodziewanie się zakocha, jest minimalne.

Niebezpieczeństwa, które czyhają na seksprzyjaciół

Choć układ przyjaciele na seks może wydawać się idealnym rozwiązaniem, po drodze czyhają na nas pułapki, w które możemy wpaść. Z przeprowadzonych badań wynika, iż o ile mężczyźni doskonale czują się w tego typu relacjach, o tyle kobiety często mają problem z oddzieleniem przyjemności od emocji. W rezultacie panie często angażują się w układ, który z założenia miał jedynie zaspokajać ich potrzeby erotyczne. To z kolei rodzi liczne problemy. Niektóre kobiety, choć nie zawsze potrafią się do tego przyznać, zaczynają oczekiwać od partnera zaspokojenia potrzeb emocjonalnych. Gdy druga strona nie spełnia ich oczekiwań, pojawia się irytacja. Im dłużej tkwimy w takim układzie, nie wypowiedziawszy na głos swoich potrzeb, tym bardziej wyniszcza on naszą psychikę.

Kusi cię układ przyjaciele na seks? Zanim się na niego zdecydujesz , zastanów się, czy potrafisz oddzielić emocje od fizyczności. Warto też zadać sobie pytanie, czy nigdy nie oczekiwałaś od kolegi czegoś więcej niż przyjaźni? Jeśli w przeszłości kochałaś się w nim bez wzajemności, zrezygnuj. Dawne sentymenty mogą nieoczekiwanie odżyć i skomplikować waszą dotychczasową relację. Jeśli po spotkaniu z przyjacielem nie potrafisz przestać o nim myśleć, prawdopodobnie coś do niego czujesz, a erotyczna namiastka będzie tylko namiastką niefortunnie ulokowanych uczuć.

Gdy pojawia się zazdrość o seksprzyjaciela…

Jeśli nie wiesz, co w rzeczywistości czujesz do przyjaciela, przyjrzyj się swoim reakcjom. Jak zachowujesz się, gdy w jego pobliżu pojawia się atrakcyjna kobieta. Czujesz żal, zazdrość i złość, a może mimo wszystko potrafisz zachować spokój. Spróbuj opisać emocje, jakie targały tobą, gdy przyjaciel w ostatniej chwili odwołał wasze spotkanie. Jeśli jesteś osobą zaborczą, trudno będzie ci wytrwać w układzie przyjaciele na seks.

Zdecydowałaś się na seksukład i początkowo byłaś z niego zadowolona, jednak ostatnio często łapiesz się na tym, że ze zniecierpliwieniem wypatrujesz wiadomości od swojego przyjaciela? To znak, że powinniście ze sobą szczerze porozmawiać. Najgorsze, co możesz zrobić w zaistniałej sytuacji, to dalej brnąć w relację, która przestała cię satysfakcjonować. Jeśli nie chcesz cierpieć, musisz jak najprędzej zrezygnować z układu. Po odbyciu szczerej rozmowy nic nie będzie już takie samo jak dawniej. Warto o tym pamiętać, decydując się na seksukład. Pamiętaj, że stąpasz po bardzo grząskim gruncie i jeśli coś pójdzie niezgodnie z planem, możesz stracić najlepszego przyjaciela. Czy mając na uwadze ryzyko, nadal uważasz je za opłacalne?

Marlena