Czy warto wracać do eks
Zdjęcie autorstwa Lisa z Pexels

Niektórzy żyją na emocjonalnej huśtawce. Co chwilę się rozchodzą i do siebie wracają. Ich związek przypomina pewien cykl. Staje się bardzo przewidywalny, a zarazem toksyczny. W naszym artykule zastanawiamy się, czy warto wracać do eks. Na co należy zwrócić uwagę, zanim damy drugą szansę byłemu partnerowi?

Spis treści:

  1. Miłość czy obsesja?
  2. Powrót do eks – kiedy się na niego decydujemy?
  3. Kiedy powrót do byłego partnera ma sens?
  4. Kiedy powrót do eks może się udać?
  5. Czy warto wracać do eks?

Miłość czy obsesja?

Powroty do eks mogą wynikać z miłości lub obsesji. Wiele osób myli ze sobą te pojęcia. To, co przypisuje miłości, stanowi u nich przejaw obsesji.  Miłość czy obsesja – jak je odróżnić? W przypadku miłości mamy do czynienia z otwarciem na drugiego człowieka, chęcią lepszego poznania jego obaw i radości. Jednocześnie dążymy do bliskości, ta bowiem stanowi fundament udanego związku. Obsesja prezentuje się zgoła odmiennie. Wcale nie chcemy poznać obiektu naszych westchnień, po prostu opieramy się na własnych imaginacjach, które zakładają, że wykazuje on określone cechy.

Powrót do eks – kiedy się na niego decydujemy?

Okazuje się, że kobiety i mężczyźni decydują się z innych powodów na powrót do eks. Panie zaczynają rozważać to rozwiązanie, gdy zaczyna doskwierać im lęk przed samotnością. Dochodzą do wniosku, że może on się zmienił i tym razem będzie inaczej, uda stworzyć się szczęśliwy związek oparty na bliskości, który wypełni pustkę w ich życiu. Mężczyźni natomiast decydują się na powrót do eks, gdy dokucza im brak seksu. Stały związek daje gwarancję erotycznych igraszek. Często też byliśmy doskonale zgrani z byłym partnerem w sztuce ars amandi.

Kiedy powrót do byłego partnera ma sens?

Powrót do byłego partnera powinna poprzedzić szczera rozmowa. Musicie ustalić, co poszło nie tak ostatnim razem, czego wam brakowało w tej relacji, dlaczego zdecydowaliście się na rozstanie. Gdy ustalicie źródło problemu, należy podjąć środki zaradcze. Teraz obie strony nakreślają nowe zasady bycia razem i zobowiązują się do ich przestrzegania. Tutaj bardzo łatwo można wpaść w pułapkę. Wydaje nam się, że partner się zmienił, ponieważ stawia na bliskość i czułość, wspólne spędzanie czasu i szczere rozmowy. Jednak po miesiącu czy pół roku wraca jego prawdziwe ja. Znowu doskwiera mu lęk przed bliskością i zaczyna się oddalać.

Kiedy powrót do eks może się udać?

Jeśli planujesz powrót do eks, musisz zastanowić się, czy w waszym życiu i zachowaniu zaszły istotne zmiany. Czasem jest tak, że nie potraficie się dogadać, jednak nowe doświadczenia kształtują w was empatię i otwarcie na potrzeby drugiego człowieka. Zaczynacie się dostrzegać, spełniać swoje oczekiwania i otaczać się troską. Wtedy reaktywowany związek ma spore szanse powodzenia. Jeśli partnerzy nie dojrzeli do bycia razem, dalej pod pewnymi względami zachowują się jak duże dzieci, to nic z tego nie wyjdzie. Pewne problemy będą powracać jak bumerang.

Czy warto wracać do eks?

Jeśli widzisz, że były partner się zmienił, wówczas powrót do eks ma sens. Jednak nie zawsze należy dawać facetowi drugą szansę. Nie zasługuje na nią ten, kto stosował przemoc domową, znęcał się nad tobą psychicznie lub seksualnie. Tacy ludzie są toksyczni, zazwyczaj wymagają długotrwałej psychoterapii, a i ta może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.  Jeśli wrócisz do eks, który cię bił, złe nawyki prędzej czy później powrócą i będziesz żałować swojej decyzji. Powroty do eks nie mają sensu, gdy w związku doszło do aktu przemocy.