sny

Sen jest pewnego rodzaju brakiem przytomności, który pozwala odpocząć naszemu ciału. Śnimy, choć nie zawsze pamiętamy sny. Czy nasze sny mają znaczenie?

Sny w psychologii

Zjawisko snu ma swoje wyjaśnienie naukowe. Jest to czynność neurologiczna, która charakteryzuje się bezruchem i zniesieniem świadomości. Dlatego po przebudzeniu często jesteśmy półprzytomni, potrzebujemy kilku minut by w pełni się obudzić. Sen jest potrzebą naszego organizmu, bez której organizm nie funkcjonowałby prawidłowo. Temat snu był poruszany już w dawnych dziejach, gdy próbowano odczytać znaczenie pojawiających się snów i ich wpływ na losy człowieka. Zygmunt Freud poświecił dużo czasu na zgłębienie tematu snów. Analizował marzenia senne, klasyfikując je jako drogę do poznania podświadomości ludzkiej. Uważał, że poddając analizie sny, jesteśmy w stanie głębiej poznać naturę człowieka. Psychoanaliza podkreśla znaczenie snów człowieka, dlatego bardzo często powraca się do ich tematu, w licznych badaniach naukowych czy indywidualnych terapiach psychologicznych.

Czy nasze sny mają znaczenie?

Nie pamiętamy wszystkich naszych snów, co ma swoje plusy. Z pewnością nie wszystkie wizje, które pojawiają się w naszej wyobraźni, właśnie podczas snu, są godne zapamiętania. Dzieje się tak, dlatego, że nasz umysł, nakierowuje nas na ważne wrażenia, stąd budząc się, nie możemy niekiedy zapomnieć o ty, co przyśniło nam się w nocy. Sny są ważną funkcją naszego umysłu. Podczas snu, umysł przetwarza wszelkie informacje, który pojawiały się w ciągu dnia oraz te, które są ukryte głęboko w naszej podświadomości. Przetwarza dane i zamienia je w obrazy, dlatego niektóre sny wydaja się nam całkowicie abstrakcyjne. Nasze wrażenia są niczym wibracje, które zostają wyłonione na powierzchnię – tak tworzą się sny. Nasz umysł staje się odtwarzaczem, który te wibracje zamienia w sny, niczym projektor, prezentujący film. Sny nie pozostają bez znaczenia, o ile potrafimy zagłębić się w nasz umysł i chcemy świadomie przeżywać wszystko, co dzieje się podczas snu. Nasze sny mogą zawierać różne symbole, które możemy wyjaśnić. Bardzo często dotyczą one przeszłości, więc nie należy przeinterpretowywać pojawiających się obrazów i wierzyć w każdy sen, jakby miał być tym proroczym. Znani badacze udowodnili, że sny mają znaczenie i mogą być uniwersalne. Biorąc jako przykład sen o ucieczce, możemy interpretować go jako poszukiwanie wolności, poczucie zagrożenia oraz strachu.

czy nasze sny mają znaczenieSny są jak okno do naszego umysłu, które daje szansę głębszego poznania. Jednak ludzki umysł jest nieobliczalny. Niektórzy sprawdzają w sennikach każdy zapamiętany sen, inni szybko zapominają o tym, co im się przyśniło. To czy wierzymy w sny jest kwestią indywidualną. Czasem dostrzegamy w nich obrazy czy symbole, które nakierowują nas na dane wydarzenia. Głębszą analizę snów, pozostawmy jednak psychologom.

Katarzyna Antos