Menopauza O portalu
Menopauza – mądrość ciała

Na temat menopauzy panuje wiele fałszywych mitów. Najbardziej szkodliwy mówi, że menopauza to choroba, którą należy leczyć. A przecież to stan nieunikniony, jak najbardziej naturalny, otwierający nowy rozdział życia kobiety. – mówi dr Preeti Agrawal –
Wiele moich pacjentek wkraczających w okres menopauzy jest przekonanych, że czeka je trudny czas, spodziewają się uderzeń gorąca, gwałtownych zmian nastroju, kłopotów ze zdrowiem itd. Tymczasem z mojego wieloletniego doświadczenia wynika zupełnie inny wniosek – tylko od nas zależy, jak przeżyjemy ten czas. Kobiety szczęśliwe i spełnione przechodzą zmiany łagodnie, a te, które mają problemy, i te, które spodziewają się menopauzalnej katastrofy, faktycznie cierpią.
Doktor n. med. Preeti Agrawal – niezwykła kobieta, znakomita ginekolożka, lekarz medycyny holistycznej, popularyzatorka ajurwedy. Autorka wspaniałych książek poświęconych zdrowiu kobiety i mądrości naszego ciała: „Kobieta i natura”, „Odkrywam macierzyństwo”, „Menopauza – mity i rzeczywistość”, „Siła jest w Tobie”. Założycielka Fundacji Kobieta i Natura. W 2009 r. otrzymała za całokształt działalności na rzecz kobiet Kryształowe Zwierciadło – prestiżową nagrodę miesięcznika Zwierciadło.
Nasze babcie były szczęśliwsze?
Gdy wspomnimy nasze babcie, które przechodziły okres menopauzy wówczas, gdy nikt nie słyszał o hormonalnej terapii zastępczej, a mimo to pozostawały do końca życia pogodne i pełne energii – możemy zapytać, czym się od nich różnimy? Zapewne dawniej życie odbywało się bliżej natury, bliżej samego siebie. Dziś nieustannie biegniemy, jesteśmy przepracowane, jadamy nieregularnie, często przetworzoną już mocno żywność.
Pewnego dnia ze zdziwieniem zauważamy, że to już, że nasza młodość minęła i oto wkroczyłyśmy w okres menopauzy. Co robimy? Idziemy do lekarza, który przepisuje nam hormony. Nie wsłuchując się w nasze ciało, bierzemy pigułki, zapominając, że każda z nas jest niepowtarzalna, inaczej doświadcza emocji, ma różne potrzeby psychofizyczne i powinna być także postrzegana jako wyjątkowa osoba przez lekarza.
Posłuchaj ciała
Współczesna medycyna klasyczna pomniejsza kobiecą moc, której ogromne pokłady drzemią w każdej z nas. Zakładamy, że specjaliści wiedzą lepiej od nas, czego potrzebujemy i na nich przenosimy odpowiedzialność za zdrowie. A przecież nasze ciało jest mądre i samo sygnalizuje nam swoje potrzeby. Przykładem mogą być torbiele macicy, występujące u 60% w okresie premenopauzalnym – są one znakiem, że powinnyśmy dokonać w życiu zmian. Ich pojawienie się oznacza, że w naszymciele gromadzi się zbyt wiele ksenoestrogenów, sztucznych hormonów występujących w żywności i spalinach. Nasz ciało mówi: zwolnij, zadbaj o siebie, przyjrzyj się temu, co jesz, jak żyjesz… Z kolei torbiele w piersiach mówią nam o braku równowagi w dawaniu i braniu miłości…
www.kobietainatura.pl
Na temat menopauzy panuje wiele fałszywych mitów. Najbardziej szkodliwy mówi, że menopauza to choroba, którą należy leczyć. A przecież to stan nieunikniony, jak najbardziej naturalny, otwierający nowy rozdział życia kobiety. – mówi dr Preeti Agrawal –
Przykłady można by mnożyć. Warto więc zatrzymać się, przeżyć ten czas inaczej, przygotować się do kolejnego etapu życia, który stawia przed nami nowe wyzwania i daje nam szanse wielu pozytywnych przemian. Nie należy oczywiście rezygnować ze zdobyczy medycyny klasycznej, która ma wielkie osiągnięcia i bardzo dobre narzędzia diagnostyczne.
Hormonalna terapia zastępcza rzeczywiście przynosi ulgę w okresie przekwitania, ale trzeba pamiętać, iż każda z nas potrzebuje innej ilości hormonów – niektórym w zupełności wystarczą preparaty ziołowe, inne powinny przyjmować silniejsze leki. Za każdym razem terapia powinna być dobierana indywidualnie.
Kobieca siła
Menopauza to czas zmian na lepsze. Kiedy wkraczamy w okres przekwitania, zaczynamy śnić piękne sny dzięki wzmożonej aktywności hormonu FSL FH, wzmacnia się nasza wiara w siebie, wzmaga się nasza intuicja, czujemy też wielki przypływ energii. To dobry czas, aby rozwinąć najważniejsze aspekty kobiecej siły. Składają się na nie – biologia, troska o siebie i relacje z innymi, nasze pasje i cele, zaradność i łatwość przystosowania się do zmian.
O biologii wiemy wiele – stosunkowo łatwo dobrać odpowiednią formę HTZ czy zmienić nawyki żywieniowe. Trudniej z troską o siebie – całe życie uczono nas, że inni są najważniejsi i z reguły nie poświęcałyśmy sobie wystarczającej uwagi. Z braku czasu zaniedbywałyśmy swoje pasje. Warto też przyjrzeć się relacjom z najbliższymi – problemy na tej płaszczyźnie poważnie odbijają się na naszym zdrowiu. Często w okresie przekwitania przeżywamy wiele trudnych sytuacji – choroby lub śmierć rodziców, opuszczenie domu przez dorosłe dzieci. Zmiany te są nieuniknione i warto nauczyć się podchodzić do nich bez lęku.
www.kobietainatura.pl
Na temat menopauzy panuje wiele fałszywych mitów. Najbardziej szkodliwy mówi, że menopauza to choroba, którą należy leczyć. A przecież to stan nieunikniony, jak najbardziej naturalny, otwierający nowy rozdział życia kobiety. – mówi dr Preeti Agrawal –
Jest wiele sposobów radzenia sobie z dolegliwościami menopauzy, ale największe możliwości daje zindywidualizowana terapia holistyczna, która łączy cenne osiągnięcia zachodniej medycyny dotyczące gospodarki hormonalnej, budowy kości, kondycji serca z wiedzą Wschodu – wykorzystaniem diety, ziół i pomocnych sposobów oddychania. Najważniejsze jest przy tym wsłuchanie się we własne ciało i wiara, że same dla siebie jesteśmy najlepszym lekarzami – w końcu znamy siebie najlepiej.
Jesteśmy silne i mądre, mamy znakomitą cechę, jaką jest łatwość przystosowania się do zmian. Z tej siły powinnyśmy korzystać, także przy wchodzeniu w nowy etap życia.
www.kobietainatura.pl
« Wiesiołek
pati25
11 lat temu
Z menopauzą są nie tylko związane zmiany w organiżmie kobiety ale i często zmiany w życiu Kobieta zaczyna inaczej oceniać samą siebie,swoją atrakcyjność i seksualność.Polecam bardzo fajną książkę „Menopauza.Środek życia” Roberta G.Wellsa i Mary C. Wells.
linet
11 lat temu
Bardzo optymistyczny ,podnoszący ducha „menopauzek” artykuł, ale nie rozpędzałabym się aż tak bardzo ze stwierdzeniem,że „menopauza to czas zmian na lepsze”. Lepsze juz było, teraz moze być dobre, wartościowe, ciekawe, satysfakcjonujące, więc w tym pocieszaniu zachowajmy zdrowy umiar,żeby nie tracić wiarygodności. Bo kto wtedy uwierzy, że starzenie niesie ze sobą tyle wspaniałych korzyści, a wśród nich piękne sny i pogłębioną intuicję?
mejgosia
11 lat temu
Jeśli chodzi o piękne sny to ja właśnie takie mam! Od czasu pierwszych objawów meno, moje sny są spokojniejsze i bardziej kolorowe, I jeszcze jedna zmiana, przez 10 lat zawsze w snach widzialam mojego synka( chory na MPD) przy mnie, był zawsze i wszędzie . Od czasu menopauzy znikł z moich snów, pewnie to tez ma jakieś znaczenie !
filodendron
11 lat temu
Nasze prababcie nie miały trudności z menopauzą, bo przeważnie menopauzy nie dożywały,wystarczy liznąć trochę historii, by się o tym przekonać, np ,moja babcia zmarła w wieku 52 lat. Jeśli chodzi o mądrość ciała to się zgadzam, niestety moje ciało nie za bardzo radzi sobie z tymi problemami.
Emilly27k
11 lat temu
Coś w tym jest ,e nasze ciało zaczyna w okresie menopauzy inaczej funkcjonować.Dla jednych kobiet jest to wspaniały czas, a dla drugich trudny.Moim zdaniem w okresie menopauzy ciało dojrzewa jeszcze na nowo:)