czy można wybaczyć zdradę

Większość kobiet oczekuje od swoich partnerów, że dochowają im wierność.  Niestety,  nie łatwo jest wytrwać w złożonej przysiędze małżeńskiej. Współczesny świat skrywa w sobie wiele pokus.  Czy można wybaczyć zdradę mężowi?

Zdrada zazwyczaj bywa bardzo bolesna i spada na nas jak grom z jasnego nieba. Człowiek, któremu ufałyśmy  nierzadko bezgranicznie, nieoczekiwanie okazuje się zupełnie inną osobą.  Mniej lub bardziej świadomie zadaje nam ból. Niektórym kobietom łatwiej się po nim podnieść, niż innym.  Zdradę bardzo trudno wybaczyć, ponieważ wymaga to odbudowania wzajemnego zaufania.

Czy zdradę można wybaczyć? Tak, ale czy warto?

Umiejętność wybaczenia jest kwestią indywidualną. Ponadto zdrada zdradzie nierówna i różnimy się też w jej odbiorze.  Dla jednej kobiety gorsza okaże się zdrada fizyczna, inna z kolei bardziej przeżyje „niewinny”, biurowy flirt swojego partnera.  Niektórym łatwiej przychodzi wybaczanie drugiemu człowiekowi, inni, choćby chcieli, nie potrafią pozbyć się  zadry z serca. Zdrada to nierzadko swego rodzaju zbrodnia, która trwa chwilę, a boli przez całe życie.  Niezależnie od tego, czy wykazałaś się wyrozumiałością, czy jej brakiem, musisz sobie uświadomić, że masz do tego pełne prawo. Nikt nie może od ciebie oczekiwać, że dla dobra dziecka/rodziny/firmy pozostaniesz u boku niewiernego partnera i zapomnisz o jego przewinieniach.   Nawet jeśli czujesz, że jesteś gotowa wybaczyć mężowi przelotny romans, zastanów się przez chwilę, czy warto. Czy partner wyraził jakąkolwiek skruchę w związku ze swoim niewłaściwym zachowaniem?  Oprócz przyznania się do winy liczy się również szczerość jego intencji. Czy patrząc na jego przeprosiny, dostrzegasz w nich prawdę, a może zręczną grę aktorską? Jeśli czujesz, że w zachowaniu niewiernego ukochanego jest coś fałszywego, zaufaj swojej intuicji.

Zdradę można i warto wybaczyć tylko wówczas, gdy czujesz, że partner naprawdę żałuje tego, co zrobił i wyraża szczerą chęć poprawy.  Musisz też mieć pewność, że pomimo romansu nie przestał cię kochać.  Nie warto wybaczać zdrady i wracać do człowieka, który cię zranił i za jakiś czas prawdopodobnie zrobi to ponownie. Jeśli czujesz, że pomimo najlepszych chęci, nie jesteś w stanie ponownie zaufać mężowi, chociaż ten staje na głowie, by odzyskać twoją przychylność, zastanów się na rozstaniem. Najgorszym możliwym rozwiązaniem jest ratowanie związku na siłę i wplątywanie się w toksyczną relację.  Jeśli za każdym razem, gdy mąż wróci później z pracy, będziesz zadręczała się myślami, a jemu robiła awanturę, z pewnością nie zaznasz szczęścia.

zdrada w małżeństwie

Zdradził raz, zrobi to po raz drugi

Niestety, w tym powiedzeniu jest ziarno prawdy. Osoby, które raz pokonały hamulce moralne i zasmakowały romansu, mogą odczuwać tęsknotę za takim stylem życia.  Niestety, trudno przewidzieć zachowanie niewiernego partnera ze 100-procentową pewnością. Ważne są również okoliczności samej zdrady. Jeśli romans trwał dobrych parę miesięcy, a nawet lat, trudno uwierzyć, że mąż nagle się zmieni i zrezygnuje z tego, co do tej pory sprawiało mu przyjemność.  Podobnie jest w przypadku recydywy.  To nie pierwszy raz, gdy dowiadujesz się o jego zdradzie? Może nadeszła już pora, aby rozstać się z mężem i  poszukać partnera, który będzie godny naszych uczuć?

Szacunek do samej siebie

Niezależnie od tego, czy postanowisz wybaczyć  zdradę, czy podejmiesz decyzję o rozstaniu, nie powinnaś zapominać o fundamentalnej kwestii, czyli szacunku do samej siebie.  Nie obwiniaj siebie o jego skok w bok, nie przyglądaj się z przerażeniem każdej nowej zmarszczce i nie zakładaj mini tylko dlatego, aby przypodobać się ukochanemu.  Nie ma nic gorszego od ciągłego zastanawiania się, w czym ona była lepsza.  Bardzo często mężczyźni zdradzają swoje żony z kobietami, które ani nie grzeszą urodą, ani inteligencją czy dobrym stylem. Dla nich liczy się przede wszystkim możliwość przeżycia przygody, a nie od dziś wiadomo, że zakazany owoc smakuje najlepiej.

Uważaj, na choroby weneryczne…

Wybaczyłaś mężowi romans? A może właśnie od niego odeszłaś? Nieważne, jak najszybciej wykonaj zestaw badań i sprawdź, czy nie zaraziłaś się przypadkiem jakąś chorobą przenoszoną drogą płciową. Niewierność sprawia, że od pewnego czasu kiła, rzeżączka i wirus HIV gwałtownie się rozprzestrzeniają.  Co roku wzrasta liczba zachorowań na choroby, z którymi,  jak mogłoby się wydawać, już dawno się uporaliśmy.

Czy można wybaczyć zdradę?  Wszystko zależy od danej osoby, okoliczności romansu i jego przebiegu. Jednym łatwiej przychodzi  wybaczenie, podczas gdy inni nigdy nie zapomną o doznanych krzywdach i zawsze będą nosić zadrę w sercu.

 

Irmina Cieślik