Polecamy!

Poznaj objawy niedoboru witaminy D

witamina D

Niedobory witaminy to częsty powód różnych dolegliwości. Cenne związki są naszemu organizmowi potrzebne do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania, dlatego warto poznać objawy niedoboru witaminy D.

Witamina D – witamina słońca

Witamina D ma nieco inną formę niż pozostałe, równie nam znane. Jest bowiem hormonem steroidowym, wytwarzanym dzięki działaniu promieni słonecznych. Nie bez powodu jest więc nazywana witaminą słońca. Rozpuszcza się w tłuszczach i może być magazynowana w ludzkim organizmie. Niestety codzienna dawka słońca nie zawsze wystarcza, aby zapewnić dzienne zapotrzebowanie na witaminę D. Lista produktów, które są jej źródłem nie jest zbyt długa, co nie zmienia faktu, że warto wprowadzić je do codziennej diety. Najwięcej witaminy D znajdziemy w tłustych rybach, jajkach oraz rzadko występujących grzybach.

Objawy niedoboru witaminy D

Po spożyciu, witamina D uczestniczy w procesach, podczas których zachodzą interakcje. Dopiero potem, związek ten staje się aktywny, przyczyniając się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witamina D wpływa na układ odpornościowy i chroni przed nowotworami. Niedobór tej witaminy może powodować problemy ze wzrostem i ogólnym rozwojem organizmu. Zbyt mała ilość takich składników związana jest z niedoborem kalcytriolu, czyli ważnego hormonu steroidowego. Umożliwia ona wchłanianie wapnia z jelita cienkiego, dlatego zbyt mała suplementacja lub brak słońca może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Osobami najbardziej narażonymi na niedobory witaminy D są mieszkańcy terenów, gdzie obserwuje się niskie promieniowanie słońca w ciągu roku. W takich przypadkach zaleca się spożywanie pokarmów zawierających niezbędną witaminę oraz dodatkową suplementację. Osoby starsze bądź po przebytym zawale serca również znajdują się w grupie ryzyka. Niedobór witaminy D może prowadzić do rozwoju osteoporozy a nawet poważnych chorób i śmierci.

witamina

Witaminy to elementy, które wspomagają nasze zdrowie. Gdy ich zabraknie, organizm zaczyna gorzej pracować, co skutkuje często różnymi dolegliwościami. Objawy niedoboru witaminy D bywają groźne dla naszego życia. Jako świadomi pacjenci i osoby troszczące się o zdrowie powinniśmy pamiętać o zdrowej diecie, bogatej w niezbędne składniki odżywcze i wszelkie mikroelementy.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz