Psychologia Specjalista radzi
Czy można ufać poradom w sieci?

Z jednej strony Internet stał się podstawowym źródłem informacji, z drugiej – jego powszechność i swoboda zamieszczania w nim informacji sprawiają, że wielu użytkownikom sieciowe treści wydają się mało wiarygodne. Nie dyskwalifikuje to jednak wszystkich informacji, które udostępnia sieć. Trzeba tylko wiedzieć w jaki sposób je weryfikować.
Google i inne przeglądarki przyzwyczaiły swoich użytkowników do tego, że mogą w nich znaleźć odpowiedzi na każde pytanie, nawet dotyczące sfery intymnej, uczuciowej lub emocjonalnej. To przeważnie w tych kwestiach użytkownicy wolą zwrócić o pomoc do wszechwiedzących stron www. Wystarczy wpisać odpowiedni zwrot by przed oczami pojawiła się wirtualna kopalnia wiedzy z informacjami z całego świata. W co kliknąć?
Forum
Niestety, jedno drugiemu nierówne. Niektóre z niech są całkowicie niekontrolowane, a ich użytkownicy za nic mają sobie netykietę. Na tego typu forach mnóstwo jest „śmieciowych” wpisów a znalezienie wartościowej odpowiedzi na zadane w temacie pytanie graniczy z cudem. Nie warto się jednak zrażać. Jeśli poszukujesz rozwiązania konkretnego problemu znajdź forum zajmujące się tym konkretnym tematem lub jego ogólniejszym zakresem. Masz duże szanse, że trafisz dokładnie na to czego szukasz.
Ilość for w sieci jest niezliczona. Te najnowsze coraz częściej prowadzone są w sposób odpowiedzialny przez osoby, którym zależy na wspieraniu innych, dzieleniu się problemami i wzajemnym pomaganiu. Nie znajdziesz na nich reklam, spamów, wulgaryzmów ani wpisów, które nie wnoszą nic do dyskusji. Forum tematyczne to świetna forma wsparcia. Z doświadczenia wielu użytkowników wynika, że nierzadko w ten sposób zawierane znajomości przenoszą się na świat realny. Niewątpliwą zaletą for internetowych jest to, że podczas dyskusji nie tylko można poznać opinie innych, ale przede wszystkim nauczyć się wyrażania swoich opinii w sposób, który nie urazi innych użytkowników. Fora mają jednak również swoje minusy. Jeśli poszukujemy konkretnej porady możemy nie uzyskać jej na forum na którym nie ma żadnego specjalisty w tej dziedzinie i mimo szczerych chęci współużytkowników
Wirtualne magazyny
Na stronach internetowych zajmujących się doradzaniem i publikujących artykuły poradnicze zaczęły pojawiać się nowe funkcjonalności – zapytaj specjalisty. Ze zdjęcia uśmiecha się sympatycznie wyglądająca pani lub pan i zachęca do skorzystania z porad. Zazwyczaj takie doradzanie ma formę odpowiedzi na przesłanego maila czyli tak zwanej porady niesynchronicznej.
www.psychospace.pl
Z jednej strony Internet stał się podstawowym źródłem informacji, z drugiej – jego powszechność i swoboda zamieszczania w nim informacji sprawiają, że wielu użytkownikom sieciowe treści wydają się mało wiarygodne. Nie dyskwalifikuje to jednak wszystkich informacji, które udostępnia sieć. Trzeba tylko wiedzieć w jaki sposób je weryfikować.
To bardzo popularna metoda internetowej pomocy. Niestety bywa tak, że wysyłamy często bardzo intymne informacje o sobie ludziom, którzy nie są kompetentni do udzielania porad. Anonimowość tych osób to pierwszy sygnał i szansa by zastanowić się czy rzeczywiście warto powierzać komuś swoje problemy i sekrety. Nie dość, że nie można być pewnym co do jakości uzyskanej porady, istnieje również ryzyko, że treść pytania jak i odpowiedzi zostanie opublikowana bez zgody. Przed wysłaniem wiadomości do specjalisty lepiej upewnić się w jaki sposób redakcja serwisu skorzysta z jej treści. Nie ma oczywiście nic złego w publikowaniu tego typu informacji, ważne natomiast jest to, by autor pytania lub problemu zdawał sobie z tego sprawę.
Poradnictwo on-line
To całkiem nowa forma pomocy, choć w ostatnich latach coraz więcej serwisów oferuje profesjonalne wsparcie psychologów, trenerów lub coachów. Czym różnią się od wirtualnych magazynów ze specjalistami? Serwisy oferujące pomoc on-line zajmują się wyłącznie lub przede wszystkim prowadzeniem konsultacji, nie jest to ich działalność dodatkowa. Daje to użytkownikowi gwarancję, że pomagające osoby są rzeczywiście wykwalifikowane w danej dziedzinie. Osoby udzielające pomocy nie mogą być anonimowe. Przed skorzystaniem z takiej usługi upewnij się czy znasz imię i nazwisko specjalisty oraz jego doświadczenie. Podstawowym zadaniem serwisu prowadzącego pomoc on-line jest doprowadzenie do kontaktu osoby potrzebującej ze specjalistą.
W USA od dłuższego czasu można korzystać już z regularnej, profesjonalnej terapii prowadzonej przez wykwalifikowanych psychologów. W Polsce ta forma usług dopiero się rozkręca, ale już teraz można zapisać się na konsultacje do lekarza rodzinnego, dermatologa, skorzystać z rad pedagoga, coacha lub terapeuty problemów alkoholowych.
Jeśli szukasz pomocy, znajdziesz ją u nas!
Dojrzałe kobiety często dźwigają na swoich barkach nie tylko własne problemy, ale również zmartwienia swoich bliskich. Masz prawo czuć się wyczerpana i zagubiona, masz prawo szukać pomocy.
Zapraszamy Cię do naszego boksu eksperckiego, gdzie specjaliści z różnych dziedzin bliskich kobiecie, udzielą Ci bezpłatnego wsparcia i postarają się odpowiedzieć na dręczące Cię pytania.
KLIKNIJ
www.psychospace.pl
« Zaburzenia lękowe w okresie menopauzy
piszanka48
12 lat temu
Ja bardzo lubię serfować po nacie ale na pierwszym miejscu stawiam książkę. Czasu wolnego mam niewiele jak większość z nas ale tą godzinkę na poczytanie zawsze wykombinuję.
mejgosia
12 lat temu
Gdy mam problem , zaglądam do internetu i tak wlaśnie trafiłam na nasz portal,kiedys było inaczej kupowalam gazety, poradniki, książki kucharskie itp.
Z porad internetowych równiez korzystam, ale po przesianiu ich przez sito rozsądku! podczytuje na różnych forach, ale nie zawsze korzystam , poniewaz nie mam zaufania do obcych ludzi, sama staram się doradzać i piszę prawdę, nie fantazjuje. Właściwie udzielam sie tylko na Menopauzie, chociaż czasami zaglądam na inne forum, na którym moja córka przebywa i z którego czerpie wiedzę na temat wychowania dziecka. Przyznam szczerze że to co tam wypisują te dwudziestoparo- letnie mamy, przechodzi wszelkie granice, czasami mam ochote napisać im kilka słów prawdy!
Myślę że internet to pozyteczny wynalazek, ale jak wszystko w granicach zdrowego rozsądku!
Emilly27k
12 lat temu
Na szczęście u mnie jest tak,że korzystam z informacji książkowych jak i internetowych.To ,że faktycznie pojawiły się porady sieciowe to plus, a nie minus:) Książki zazwyczaj pożyczam, również jak Patka wygram, ale i kupuję.
Mam kilka miejsc, gdzie można kupić dobrą książkę.
pati25
12 lat temu
Mam to samo z czytaniem książek.Kiedyś pochłaniałam książki w zastraszającym tempie.Wypożyczałam po 10-12 książek,jktóre potrafiłam czytać cały dzień.Tym bardziej,że biblioteka była blisko mojego bloku.Ale ją zlikwidowali i przenieśli na drugi koniec miasta.Nie chce mi się aż tam chodzić.Mam komputer.Książki czassami uda mi się wygrać więc czytam je wieczorem
basia4ab
12 lat temu
Summer masz rację całkowicie.Odkąd siedzę przed komputerem,prawie całkowicie zaniechałam czytanie książek. Jeszcze z 4 lata temu, nie mogłam się oderwać od książek, teraz książkę zastępuję komputerem. Nie wiem jak to tłumaczyć.Może gdy pracowałam miałam w pracy bibliotekę,często wypożyczałam książki.Teraz mam daleko do biblioteki, ale to prędzej lenistwo,tak sobie tłumaczę.Gdyby człowiek chciał, to raz w miesiącu by jechał i sobie wypożyczył,ale po co jak jest komputer. I właśnie tak to się tłumaczy.Basia
lorka
12 lat temu
Też nie! :))) ja wiem tylko o tym że wspiera odporność i jest pomocny w profilaktyce żylaków
pati25
12 lat temu
lorka a wiedziałaśże rutinoscorbin stosuje się także przy wylewie w oku.Rutinoscorbin obkurcza te naczynka krwionośne w oku
lorka
12 lat temu
Ooo tego o rutynoscorbinie nie wiedziałam, masz jeszcze jakieś takie informacje filodendronku?
A żeby nie odstawać od tematu powiem szczerze, że nie mam zaufania do żadnych porad z internetu, a już najgorsze są wróżki – naciąganie ludzi, którzy nie wiedzą do kogo się zwrócić 🙁
summer
12 lat temu
Powiem szczerze mjbz-ko, że jedyne co mnie niepokoi odkąd zaprzyjaźniłam się z internetem to właśnie fakt, że nie mam w ogóle czasu na czytanie książek! Staram się jednak wpajać synowi zasadę, żeby najpierw szukał informacji w encyklopedii czy innych źródłach pisanych a dopiero potem włączał komputer. Ależ jestem obłudna!;)
mjbz
12 lat temu
Nie wyobrażam sobie, żeby nie mieć dostępu do internetu. Korzystam z niego ok 13 – 14 lat. Nawet nie wiem gdzie jest moja „encyklopedia powszechna” z której tyle się korzystało, zanim „nastał” internet :).
Na wszelkiego rodzaju forach trzeba jednak bardzo uważać. Tu jest bardzo kulturalnie bo nasza droga Redakcja pilnuje porządku :).
filodendron
12 lat temu
caly czas korzystam z internrtu wzbogacajac swoja wiedze,badania naukowcow,czy doswiadczenia ludzi sa czesto bardzo przydatne,np dowiedzialam sie od kobiet z internetu,ze rutinoscorbin zmniejsza i skraca krwawienia miesiaczkowe,wyprobowalam i to prawda.
basia4ab
12 lat temu
Zgadzam się z internetu trzeba umieć korzystać.Każdą poradę internetową przemyśleć i traktować z rezerwą.Ja jestem bardziej przekonana do takich portali jak ten i dyskusji na tematy nas nurtujące.Zawsze mówię internet to skarbnica wiedzy i tak jak ja bardzo dużo korzystam z wiadomości zamieszczonych w internecie.Basia
pati25
12 lat temu
Oczywiście w internecie można znaleźć wiele porad,wiele odpowiedzi na nurtujące nas pytania.Jednak niektóre rady dotyczące np zdrrowia nie powinniśmy traktować na 100% tylko skontaktować się oprócz tego z lekarzem..Często korzystamy z forów jak np to na menopauza.pl i dyskutujemy o swoich problemach.Zadajemy innym pytania.Takie porady przez internet są bardzo pomocne
summer
12 lat temu
Przy rozsądnym korzystaniu z zasobów internetu znaleźć można wiele mądrych porad, skorzystać z doświadczeń osób, które mają problemy podobne do naszych. Oczywiście – nie da się czasem całkowicie uniknąć wizyty u specjalisty, np. lekarza, prawnika; niemniej porady znalezione na forach czy w profesjonalnych artykułach mogą skierować nasz tok myślenia na właściwe tory. Baaardzo żałuję, że internet nie był w moim zasięgu, gdy miałam 20 lat!