Kobieta w społeczeństwie Psychologia

Co to jest komunikacja niewerbalna?

co-to-jest-komunikacja-niewerbalna

Skąd wiemy, że ktoś nas okłamuje, mimo że jego słowa wydają się prawdziwe? Czy zdarza się Wam wchodzić do pomieszczenia i od razu „poczuć” atmosferę? Dlaczego niektórzy ludzie wydają się być nudni, choć ich słowa są interesujące?

Komunikacja międzyludzka to bardzo skomplikowany i złożony proces, który wymaga analizowania wielu informacji, docierających do nas na wielu płaszczyznach. Oprócz tego, CO słyszymy, bardzo ważne jest JAK to jest mówione. Okazuje się, że warstwa słowna, czyli werbalna, stanowi jedynie ułamek wszystkich informacji, jakie uzyskujemy.

Komunikacja niewerbalna

Najbardziej interesująca historia wyda nam się nudna, jeśli opowiadający wymamrocze ją pod nosem, robiąc długie, niepotrzebne przerwy, a przy okazji ciągle będzie patrzył ponad naszym ramieniem. Z kolei ile razy spotkaliśmy kogoś, kto potrafi opowiedzieć interesująco o wczorajszych zakupach?

Za różnice w odbiorze odpowiada komunikacja niewerbalna, czyli wszystkie te informacje, które nie są słowami: ubranie, zapach, ułożenie ciała, ton głosu, głośność, tempo mówienia, a nawet sceneria rozmowy. Sam układ rąk i głowy może całkowicie zmienić nastrój! Jak to możliwe?

Komunikaty niewerbalne – charakterystyka

Elementy okołowerbalne: ton głosu, tempo, głośność. Ten sam komunikat można wypowiedzieć na kilka sposobów – wie o tym najlepiej mama, która ma w zanadrzu głos na specjalną okazję, którego używa, gdy jest naprawdę zdenerwowana. Osoby mówiące szybko jawią się nam jako rzutkie, szybko myślące, pewne siebie – ale też nieuważne, natarczywe. Nie lubimy piskliwej sąsiadki, ale z przyjemnością przebywany z sąsiadem o aksamitnym barytonie.

Joanna Pastuszka-Roczek

Skąd wiemy, że ktoś nas okłamuje, mimo że jego słowa wydają się prawdziwe? Czy zdarza się Wam wchodzić do pomieszczenia i od razu „poczuć” atmosferę? Dlaczego niektórzy ludzie wydają się być nudni, choć ich słowa są interesujące?

Komunikaty ciała: pantomimika, zachowania przestrzenne, stany fizjologiczne, wygląd, postawa ciała, oczy. Już sam wygląd czy postawa ciała sprawiają, że nabieramy pewnego wyobrażenia do drugiej osobie. Inaczej postrzegamy kogoś z podniesioną głową, a inaczej – osobę z głową wciśniętą w ramiona.

Zwracamy też uwagę na ruchy oczu, na napięcie mięśni na twarzy i ciele, na układ zmarszczek mimicznych, na gesty, które osoba wykonuje. Ktoś, kto macha mocno rękami jest postrzegany jako gwałtownik, z kolei osoba trzymająca je sztywno przy ciele jest zamknięty i niekoniecznie chętny do współpracy. Do stanów fizjologicznych zaliczamy np. płacz czy rumieniec. Z kolei zachowania przestrzenne to dystans, jaki ktoś zachowuje rozmawiając z nami – wszyscy znamy osoby, które po prostu „wpychają się” na nas, atakując naszą prywatną przestrzeń.

Niektóre gesty mogą zastępować całe słowa czy zdania: mrugnięcie powieką w odpowiednim momencie, pokazanie kciuka do góry, popukanie się palcem w czoło. Co ciekawe, te komunikaty niewerbalne są bardzo silnie uzależnione kulturowo – to, co u nas jest gestem neutralnym oznaczać może coś zupełnie innego w innym kraju! Przykładem takiego gestu jest złączenie palca wskazującego i czubka kciuka, znane u nas jako symbol OK. W Japonii taki gest oznacza „zero”!

Kobiety a komunikacja niewerbalna

Ponieważ kobiety potrafią przetwarzać naraz dużo więcej bodźców, niż mężczyźni, są o wiele lepsze w odczytywaniu komunikacji niewerbalnej, niż mężczyźni. Do naszych panów dociera tylko ułamek informacji, dlatego mogą oni odnieść zupełnie inne wrażenie, niż my! Dlatego tez są zirytowani, gdy mówimy im „no przecież widzę, że jesteś zły, o co chodzi”, podczas gdy tak bardzo starali się przed nami ukryć swoje rozdrażnienie!

Joanna Pastuszka-Roczek

Skąd wiemy, że ktoś nas okłamuje, mimo że jego słowa wydają się prawdziwe? Czy zdarza się Wam wchodzić do pomieszczenia i od razu „poczuć” atmosferę? Dlaczego niektórzy ludzie wydają się być nudni, choć ich słowa są interesujące?

Kobiety znacznie bardziej ufają mowie niewerbalnej, niż słowom, dlatego mężczyzna, który potrafi kontrolować mowę ciała będzie się zawsze cieszył dużym powodzeniem. Będzie też skuteczniejszym oszustem… i to takim, do którego poszkodowane kobiety nawet nie będą mieć pretensji!

O tym, jak ważna jest komunikacja niewerbalna i jak często z niej korzystamy, niech świadczy proste ćwiczenie, które zawsze wykonuję z moimi studentami – możecie wykonać je też u siebie w domu. Pomoce – dłuższy sznurek lub chusta.

Należy ułożyć ręce wzdłuż ciała i pozwolić komuś się związać dookoła na poziomie bioder – tak, żeby trzymać nadgarstki przy ciele, niekoniecznie mocno. Spróbujcie teraz porozmawiać, na jakikolwiek temat! Same zobaczycie, jak często będziecie szarpać sznureczek, ile razy złapiecie się na chęci ułożenia rąk w określony sposób. To świetna zabawa na babski wieczór!

Bez komunikacji niewerbalnej nasza komunikacja staje się uboższa. Prowadząc rozmowy tylko przez telefon i komunikatory, pozbawiamy się olbrzymiej części konwersacji i potem trudno nam się odnaleźć w sytuacji, kiedy trzeba rozmawiać twarzą w twarz. Warto rozmawiać ze sobą jak najczęściej!

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (11)

Emilly27k

6 lat temu

Nie stosowana jest komunikacja niewerbalna, ale może się to zmieni w momencie , gdy będzie bardziej pokazane na co dzień. W każdej pracy przyda się taka – mediator. :)))

sirena46

8 lat temu

Kobiety są lepsze w odczytywaniu komunikacji niewerbalnej, niż mężczyźni to prawda. Jednak w dzisiejszych czasach ery telefonów, komunikatorów, internetu tę potrzebną mowę ciała nie wykorzystujemy w pełni. 🙂

psychonka

8 lat temu

komunikacja niewerbalna jest nie do przeceniania, a przemawia za tym chociazby fakt, że małe dzieci szybciej ucza sie gestów niż słów 🙂

pati25

8 lat temu

Ciekawy artykuł.Komunikacja niewerbalna spełnia ogromne znaczenie niż tylko same słowa.My kobiety dzięki takiej komunikacji dowiemy się więcej o danej osobie.O naszym rozmówcy :-XB):-)

filodendron

8 lat temu

oglądam ostatnio serial o klamstwach i na podstawie min,gestów i zachowania profesor odczytuje ,czy ktos mowi prawdę. Chciałabym miec książkę na ten temat i juz nigdy nikt by mnie nie oszukał :-d

drobina

8 lat temu

Podoba mi się ten artykuł. Myślę, że nam – kobietom
– komunikacja werbalna nieźle wychodzi, a jeśli czasami zawodzi, dobrze jest spojrzeć prosto w oczy drugiej osobie. Z nich wyczytamy wszystko. Wszak oczy są zwierciadłem duszy:-X

Mindi

8 lat temu

Przeczytałam z zainteresowaniem artykuł i będę szukała książek na ten temat. Wydaje mi się, że jest to mi potrzebne, bo niestety ludzi się ocenia po pozorach 🙁 Sama chyba zagubiłam w sobie tę intuicję co do ludzi, w ostatnim czasie wiele razy się pomyliłam. Niestety czasem człowiek ma taką urodę, że jak jest smutny to każdy pyta dlaczego jest zły…

Emilly27k

8 lat temu

Zgodzę się z tym co mówi Filutka. Tak tak z tym ,że czasem odczytamy gest nieprawidłowo i co wtedy, no właśnie…? :)))

filodendron

8 lat temu

Komunikacja niewerbalna jest bardzo ważna,możemy czasem uzyskac więcej informacji o czlowieku z jego gestow i min niż ze słów przez niego wypowiadanych. A tu przyklad ; :-d(sick)o_O(alien)(devil):-X

Zostaw komentarz