co-to-jest-komunikacja-niewerbalna

Skąd wiemy, że ktoś nas okłamuje, mimo że jego słowa wydają się prawdziwe? Czy zdarza się Wam wchodzić do pomieszczenia i od razu „poczuć” atmosferę? Dlaczego niektórzy ludzie wydają się być nudni, choć ich słowa są interesujące?

Kobiety znacznie bardziej ufają mowie niewerbalnej, niż słowom, dlatego mężczyzna, który potrafi kontrolować mowę ciała będzie się zawsze cieszył dużym powodzeniem. Będzie też skuteczniejszym oszustem… i to takim, do którego poszkodowane kobiety nawet nie będą mieć pretensji!

O tym, jak ważna jest komunikacja niewerbalna i jak często z niej korzystamy, niech świadczy proste ćwiczenie, które zawsze wykonuję z moimi studentami – możecie wykonać je też u siebie w domu. Pomoce – dłuższy sznurek lub chusta.

Należy ułożyć ręce wzdłuż ciała i pozwolić komuś się związać dookoła na poziomie bioder – tak, żeby trzymać nadgarstki przy ciele, niekoniecznie mocno. Spróbujcie teraz porozmawiać, na jakikolwiek temat! Same zobaczycie, jak często będziecie szarpać sznureczek, ile razy złapiecie się na chęci ułożenia rąk w określony sposób. To świetna zabawa na babski wieczór!

Bez komunikacji niewerbalnej nasza komunikacja staje się uboższa. Prowadząc rozmowy tylko przez telefon i komunikatory, pozbawiamy się olbrzymiej części konwersacji i potem trudno nam się odnaleźć w sytuacji, kiedy trzeba rozmawiać twarzą w twarz. Warto rozmawiać ze sobą jak najczęściej!

Joanna Pastuszka-Roczek