Co daje nam mindfulness
Zdjęcie autorstwa Kelvin Valerio z Pexels

Mindfulness to szalenie popularny trend w rozwoju osobistym. Wydano na jego temat wiele książek, często wspomina się o nim w artykułach psychologicznych. Co daje nam mindfulness?

Mindfulness a akceptacja niepewności

Mindfulness bardzo przydaje się w dzisiejszych czasach, kiedy co chwilę zamraża się gospodarkę. Kolejny lockdown u wielu osób powoduje poczucie niepewności i lęk o przyszłość. Boimy się utraty środków do życia, tego, że znowu nie będziemy  mogli normalnie zrobić zakupów, że zachoruje ktoś z naszych bliskich. Mindfulness sprawia, że akceptujemy niepewność, traktujemy ją jako coś całkowicie normalnego, wpisanego w ludzkie życie. Ta technika pozwala nabrać dystansu do pewnych rzeczy i pogodzić się z kwestiami, na które nie mamy żadnego wpływu.

Lepszy kontakt z emocjami i opanowanie

Mindfulness zapewnia też lepszy kontakt z emocjami. Dzięki tej technice wiemy, skąd się biorą poszczególne uczucia, z czego wynikają i o czym nas informują. W praktyce mindfulness pozwala lepiej nad nimi panować i nie ulegać tak łatwo złości czy lękowi. Ta technika czyni nasze życie lepszym.

Możliwość przeanalizowania danych przed podjęciem decyzji

Dzięki mindfulness lepiej panujemy nad emocjami, więc możemy na spokojnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Zyskujemy czas do namysłu oraz możliwość skonfrontowania swojego podejścia z perspektywą innych osób. W rezultacie podejmujemy lepsze decyzje.

Mniejsze zdenerwowanie w obliczu problemów

Omawiana technika rozwoju osobistego pozwala uniknąć stresu, który zazwyczaj pojawia się w trudnych momentach naszego życia. Umiejętność zachowania zimnej krwi przydaje się nie tylko w pracy zawodowej, ale też wówczas gdy zachoruje nasze dziecko czy pies. Pomimo stresu potrafimy zachować trzeźwość umysłu i wybrać najlepsze możliwe działanie.

Branie pod uwagę perspektywy innych osób

Mindfulness uczy nas otwartości na dyskusję oraz rozmowę z innymi osobami. Potrafimy bezboleśnie i bezstresowo skonfrontować swoją perspektywę z argumentami innej strony. Pozwala to wypracować kompromis, a w niektórych sprawach zmienić zdanie i otworzyć się na nowe rozwiązania.