brak energii

Każdy ma czasem takie dni, że nie ma sił na trening, pracę czy jakiekolwiek czynności. Powodów może być wiele – choroba, osłabienie, pogoda, stres itd. Jak jednak się z tym uporać? Czym zwalczyć chwilowy brak energii, a kiedy lepiej zgłosić się do lekarza? Poznaj nasze wskazówki!

Brak energii – przyczyny

Brak energii, przewlekłe zmęczenie, ospałość – to bez wątpienia problemy, które czasem dotykają każdego. Syndrom braku czasu wydaje się nieodłącznym elementem życia, a jego konsekwencje bywają bardzo szkodliwe dla organizmu – odżywiamy się niezdrowo, zapominamy o odpowiedniej dawce ruchu, zaniedbujemy sen i regenerację, żyjemy w stresie. Wszystko to odbija się na naszym samopoczuciu – od razu lub dopiero po jakimś czasie. Przede wszystkim należy więc przyjrzeć się naszemu stylowi życia i zrobić wszystko, by nieco poprawić jego jakość.

Jak ograniczyć zmęczenie?

  • Dostarczaj do swojego organizmu odpowiednią ilość kalorii, ale jednocześnie nie zapominaj o tym, by były to wartościowe posiłki. Postaw na zbilansowaną, smaczną i pełną witamin dietę.
  • Nawadniaj organizm. Wbrew pozorom czasem za Twoje znużenie i permanentny brak energii może odpowiadać zbyt mała ilość wody, jaką spożywasz.
  • Nie zapominaj o higienie snu. Przed snem zrezygnuj z obfitych posiłków, nie oglądaj telewizji i nie wertuj urządzeń mobilnych. Zamiast tego wycisz się i odpręż. Przygotuj do snu i śpij przynajmniej 7 godzin – choć najlepiej od 8 do 9.
  • To krok często pomijany przez dorosłe, zdrowe osoby. Zalecamy jednak skontrolować swoje wyniki. Często za zmęczenie i brak energii odpowiedzialność ponoszą niedobory – np. witaminy D3.
  • Postaw na aktywność. Wbrew pozorom czasem najlepiej pokonać swoje znużenie porcją ruchu. Idź na spacer, rower albo pobiegaj. Udaj się na siłownię lub zajęcia grupowe w klubie fitness. Motywacją mogą być np. programy pracownicze, takie jak Multisport, FitProfit czy OK System w Total Fitness.

Czy brak energii może być objawem choroby?

Istnieje wiele chorób, których objawem bywa brak energii. Często więc lekceważy się ten symptom, obarczając winą za jego występowania stres, przemęczenie, natłok obowiązków. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niekiedy brak energii może wiązać się z anemią, zespołem przewlekłego zmęczenia, cukrzycą, problemami z ciśnieniem, niewydolnością serca, depresją, a nawet nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy czy boreliozą. Jeśli więc mimo wszelkich zmian, jakie wprowadzisz na rzecz zbilansowanego, zdrowego stylu życia, objawy znużenia będą się utrzymywać, pora udać się do lekarza. Oczywiście warto też obserwować swoje ciało i upewnić się, czy nie towarzyszą Ci inne dolegliwości, które mogą wskazywać na chorobę.

Podsumowując, brak energii ma różne podłoże. Warto poznać je zawczasu i wyeliminować. Jeśli jednak utrzymuje się przez jakiś czas, utrudnia Ci funkcjonowanie, a nawet odbiera motywację do wykonywania czynności, które sprawiają Ci radość – pora zacząć działać i wykonać niezbędne badania.