Kultura Styl życia

100 zasad udanego związku – Harriet Lerner

100 zasad udanego związku

Zastanawiasz się, co sprawia, że jedne związki świetnie funkcjonują, a inne rozpadają się? Harriet Lerner w swoim bestsellerowym poradniku 100 zasad udanego związku zdradza nam, w jaki sposób rozwiązywać konflikty i wzmacniać bliskość emocjonalną. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Kłótnia jako nieodłączny element związku

Kłótnia to coś, czego nie da się uniknąć w związku. Nawet najlepsze pary czasem się o coś spierają. Klucz do sukcesu stanowi umiejętność prowadzenia dialogu. Nigdy nie należy naraz poruszać kilku różnych spraw. Nie jest też wskazane rozwlekłe opowiadanie o jednym konkretnym problemie. Lepiej skupić się na meritum, aby dotarło ono do partnera. Należy też uniknąć oskarżeń w stylu: jesteś leniem, bo ty zawsze, bo ty nigdy. To bowiem zamyka drugą osobę na dialog i nie pozwala rozwiązać problemu.

Odnajdź zalety w swoim partnerze

Harriet Lerner w swoim bestsellerowym poradniku 100 zasad udanego związku zachęca nas też do szukania zalet w partnerze. Może to nam się wydawać nieco dziwne, ale gdy spojrzymy na to z szerszej perspektywy, odkryjemy, że to ma sens. W końcu z jakiegoś powodu związałyśmy się z drugą osobą. Jeśli dostrzeżemy w niej zalety i będziemy ją za nie chwalić, to umocnimy ją w dobrym postępowaniu.

Nie oceniaj swojego życia seksualnego na tle innych

W wielu związkach kość niezgody stanowi życie seksualne. Wiele osób uważa, że ich relacja nie jest udana, bo uprawiają go za rzadko, bo nie zawsze szczytują jednocześnie etc. Ich błędne oczekiwania względem życia erotycznego biorą się z rozpowszechnienia pornografii oraz przekazu, który ukazuje jedyny słuszny model seksualny. Tymczasem nawet brak kobiecego orgazmu nie oznacza, że seks był beznadziejny. Ona także mogła czerpać satysfakcję ze zbliżenia.

Gdy jedna osoba potrzebuje bliskości, a druga przestrzeni

Związek często tworzą osoby, które wykazują inne potrzeby w zakresie bliskości w związku. Ona bardzo jej potrzebuje, podczas gdy on często się dystansuje. W rezultacie ona zaczyna go ścigać, przez co on oddala się jeszcze szybciej. Harriet Lerner radzi, jak poradzić sobie w tej sytuacji. Na szczęście jest to możliwe.

Nowoczesny poradnik psychologiczny

100 zasad udanego związku to świetnie skonstruowany poradnik psychologiczny, który udziela odpowiedzi na wiele pytań, z którymi zmagają się współczesne pary. Jest to książka adresowana nie tylko do małżeństw, ale też osób w związkach nieformalnych. Niestety, w każdej relacji z czasem pojawiają się nieporozumienia. Ta cecha charakteru, która kiedyś bardzo nam się podobała w partnerze, obecnie zaczyna nas irytować etc. Harriet Lerner radzi, jak nie ulec złym emocjom.

Komentarze (2)

Zostaw komentarz