Sen

(Bez)Senność…

-bez-sennosc

Sen jest czynnością, która zajmuje ponad 1/3 życia i wciąż jest niezgłębioną dziedziną nauki. Jednak coraz więcej osób cierpi z powodu zaburzeń, związanych z jego brakiem. Z roku na rok mnożą się specjalistyczne ośrodki, zajmujące się badaniem tego zjawiska.

Bezsenne noce…

Szacuje się, że problem “zaburzeń snu”: dotyka już prawie 10% społeczeństwa, a liczba ta wciąż rośnie. Podczas badań, naukowcy wyodrębnili trzy rodzaje bezsenności: przygodna, krótkotrwała oraz przewlekła. Jeżeli chodzi o dwie pierwsze, ustępują one już po okresie trzech tygodni, a ich przyczyną mogą być przemęczenie lub przewlekła choroba. Poważny problem pojawia się, gdy zapadamy na bezsenność przewlekłą. Należy wtedy skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie kroki w celu wyleczenia tej dysfunkcji.

Sprawdzone sposoby

Przed wizytą u lekarza, zaleca się dokładnie przyjrzeć naszej higienie snu i zwrócić uwagę czy przestrzegamy pewnych zasad. Jakich? Przede wszystkim, chodzenia spać o jednej godzinie. Nie traćmy czasu na drzemki, a podczas dnia omijajmy nasze łóżko szerokim łukiem. Kolejne zasady są związane z codzienną dietą. Pamiętajmy, aby przed snem, nie objadać się np. czekoladą, która działa pobudzająco na nasz organizm. Wykluczmy również wszystkie produkty, w których skład wchodzi kofeina, oraz unikajmy wszelkich napojów moczopędnych. Poza tym, przed snem warto się się zrelaksować i wypróbować, np. sprawdzoną metodę picia ciepłego mleka lub
czytanie książki.

Zioła czy leki?

Gdy domowe sposoby nie pomagają, trzeba sięgnąć po radykalniejsze rozwiązania. Najlepiej udać się do poradni leczenia zaburzeń snu, gdzie przejdziemy kompleksowe badania, od pobrania krwi po EKG mózgu. Wszystkie te czynności, pomagają ustalić przyczynę towarzyszącej nam dysfunkcji. Często bywa tak, że brak snu jest tylko objawem poważniejszej choroby, wówczas badania pozwalają to zweryfikować. Następstwem tych czynności jest rozpoczęcie kuracji za pomocą leków. Bez recepty możemy nabyć leki pochodzenia ziołowego, które nie niosą za sobą możliwości uzależnienia. W ich skład wchodzą najczęściej: korzeń kozłka lekarskiego, szyszki chmielu, ziele męczennicy, ziele dziurawca, liść melisy czy ziele kamelii. Wszystkie wymienione zioła mają działanie uspokajające i zmniejszające stres.

Apteki dysponują bardzo dużym wyborem leków na bazie ziół, ułatwiających zasypianie. Jednak należy podkreślić, że oczekiwane działanie można uzyskać dopiero po paru tygodniach kuracji.
W momencie, gdy zioła nie pomagają, należy po konsultacji lekarskiej, zacząć przyjmowanie środków farmakologicznych. Istnieje wiele grup leków działających na bezsenność. Jednak rozpoczynając ich zażywanie, należy liczyć się z konsekwencjami, ponieważ wszystkie te preparaty, w mniejszym bądź większym stopniu uzależniają.

W momencie, gdy zauważymy, że zasypianie nie przychodzi nam już z łatwością, nie bagatelizujmy tego problemu. Spróbujmy zmienić swoje nawyki w zasypianiu i poświęcić temu większą uwagę. Jeżeli to nie przyniesie efektu, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty, ponieważ po co pozbawiać się jednej z najprzyjemniejszych czynności w ciągu doby.

Anna 14-stek

Komentarze (11)

filodendron

10 lat temu

U mnie jest różnie -raz -bezsenność innym razem senność, wszystko to zależy od aktualnego zdrowia, humoru, przepracowania itp. Niewyspana czuje sie strasznie.

babka

11 lat temu

Jeżeli nie prześpie nocy to na drugi dzień jestem nie do życia. W głowie mi huczy, w uszach szumi, straszne to jest. Nie wiem jak bym funkcjonowała gdybym nie mogła spać, bo na razie to śpie jak suseł 🙂 bardzo współczuje ludziom cierpiącym na bezsenność.

Emilly27k

11 lat temu

Moim zdaniem należy mieć sprawdzony sposób na sen. mnie zawsze na sen pomaga czytanie czasopism lub książek, ponieważ podczas czytania zasnę.

aneczka

11 lat temu

Staram się nie zarywać nocy i zawsze w miarę możliwości się wysypiać tzn. chodzę wcześnie spać, dlatego nie mam problemów z bezsennością.

pati25

12 lat temu

Kiedyś miałam problemy ze snem..Nie spałam nawet dwie noce z rzędu.Niedobór witaminy B1 objawia się bezsennością

Meguszka

12 lat temu

również takie miewam, nie mogę jeść tuż przed spaniem, i do późna oglądać telewizji, potem nie mogę długo zasnąć.

okulary

12 lat temu

Bezsenność to jest poważna sprawa,wiem coś o tym spotkała mnie nagła śmięrć bliskiej osoby w rodzinie ,to był duży stres ,i myślę że to ma wpływ na psychikę człowieka tak działa jak jakieś choroby,gdzie potem wyskakuje problem ze spaniem,te specyfiki apteczne działają indywidualnie różnie.Kupiłam sobie tabletki lecz jeden ze składników zioła męczennicy,spowodowały zakłócenie serca,w moim przypadku,wiem że muszę tych ziół się wystrzegać.Teraz czas jakiś upłynąl ,raczej nie mam problemu ze spaniem.Jednakże słyszałam,że ma powstać na Wydziałach Medycznych gdzie studiują przyszli lekarze dział zajmujący sie leczeniem bezsenności,bo to jest ważna sprawa w dzisiejszej rzeczywistości.

Ewiik 14

13 lat temu

Mój mąż długo chorował na raka . Przez cały czas byłam przy nim. Nie spałam przez pół roku.Fakt, zasypiałam w autobusie ,w tramwaju a jak przychodziła pora spania nie mogłam usnąc. Zawsze sobie tłumaczyłam, że kiedyś się wyśpię. Od śmierci męża mijają 4mies. a ja jak nie spałam tak nie śpię. Pani dr przepisała mi lek na sen ,,dormicum” .Wzięłam pół tabletki i odleciałam, nawet nie wiem kiedy. Niestety obudziłam siię po3-ech godz. i koniec spania. Nie wiem co robic bo jestem tak strasznie zmęczona a nie mogę spac. Jeśli ktoś zna złoty środek to proszę o pomoc.

gwolska

13 lat temu

Proszki nasenne uzależniają, na bezsenność najskuteczniejsze są naturalne środki np.ciepłe mleko.

joasiaaa

13 lat temu

Ja do niedawna miałam problemy ze snem.Ale odkąd lekarz zapisał mi proszki nasenne problem ten skończył się.

Annagata

13 lat temu

Wydaje mi się,że nie mam problemów ze snem,ale w nocy potrafię się obudzić kilka razy i czasem nie mogę zasnąć.Również wieczory nie są rewelacyjne.Długo nie mogę zasnąć,a rano jestem nieprzytomna i dopiero cysterna kawy stawia mnie jako tako na nogi.

Zostaw komentarz