Kultura Styl życia

Balet, który niszczy – Monika Sławecka

Balet, który niszczy

Perfekcja, delikatność, artyzm – to określenia najczęściej kojarzone z baletem. Lekkie, eteryczne ruchy i niewinność emanująca ze sceny kłócą się z przemocą, wyzwiskami i nadużyciami seksualnymi, którymi bywa okupiona nauka baletu.

Nikt nie zastanawia się, co dzieje się za kulisami… Jakie sekrety skrywają ściany polskich szkół baletowych? Jaką cenę ich uczniowie płacą za to, by zaistnieć na scenie?

Balet, który niszczy to przejmujący manifest wychowanków szkół baletowych, którzy przerywają milczenie. Odarci z pasji, radości z tańca, pozbawieni godności i poczucia własnej wartości, opowiadają swoje historie pełne smutku i cierpienia.

Monika Sławecka w rozmowach z nimi próbuje dociec, skąd w tym hermetycznym środowisku jest tyle przemocy i zawiści… I to nie ze strony rówieśników.

W szkole panowała atmosfera strachu, bezustannego porównywania, niewłaściwych słów i zachowań w stosunku do uczennic…

Natalia Lesz

 

Codziennie stawiam czoło blokadom, które mi narzuciły lata edukacji. Poczucie niskiej wartości nie chcę się odbudować, po tym, jak codziennie słyszałyśmy, że do niczego w życiu nie dojdziemy. To ma wpływ na moją karierę, boję się być wyśmiana, pogardzona…

Izabela Miko

Komentarze

Lanza

5 lat temu

Książka wydaje się interesująca. Baletnice nie mają łatwego życia, znajdują się pod ciągłym rygorem.

Zostaw komentarz