O badaniach Profilaktyka

Badanie EKG – podstawowe informacje

badanie-ekg-podstawowe-informacje

Dzięki badaniu elektrokardiografii można wykryć wiele chorób serca. EKG daje szansę wczesnego przeciwdziałania tym nieprawidłowościom. Czy EKG zawsze mówi prawdę, jak często powinniśmy się badać i jaka jest różnica pomiędzy trachykardią a bradykardią?

Na czym polega EKG?

Badanie polega na elektrycznej rejestracji czynności mięśnia sercowego z obszaru klatki piersiowej w formie różnicy napięć pomiędzy dwoma elektrodami. Innymi słowy dzięki EKG można się dowiedzieć jakie zjawiska elektryczne przebiegają w naszym sercu Efektem jest odczyt w postaci tzw. krzywej elektrokardiograficznej (krzywa EKG). Wynik badania można poznać za pomocą odczytu na charakterystycznym papierze milimetrowym lub też na ekranie monitora komputera.

Badanie pozwala określić częstość rytmu i sprawdzić jak czy nasze serce pracuje prawidłowo m.in. czy nie mamy trachykardii (za szybki rytm serca) lub bradykardii (zbyt wolny rytm).

Kiedy iść na EKG?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej działać profilaktycznie, niż leczyć nabyte i mocno rozwinięte już dolegliwości. Badanie EKG należy na pewno wykonać gdy odczuwamy regularne tzw. kłucia serca, zdarza nam się natarczywe kołatanie czy bóle w klatce piersiowej. Dostępność EKG jest powszechna. Usługa jest dostępna np. w przychodniach, szpitalach, spółdzielniach lekarskich, a nawet w domu pacjenta – do badania potrzebne są małe i przenośne elektrokardiografy.

Anna Konopka

Dzięki badaniu elektrokardiografii można wykryć wiele chorób serca. EKG daje szansę wczesnego przeciwdziałania tym nieprawidłowościom. Czy EKG zawsze mówi prawdę, jak często powinniśmy się badać i jaka jest różnica pomiędzy trachykardią a bradykardią?

EKG to nie pewniak

Badanie elektrokardiografii nie jest stuprocentowym wyznacznikiem braku danego schorzenia lub jego obecności. Znane są przypadki pozytywnego odczytu EKG, choć osoba cierpiała na schorzenia kardiologiczne. Możliwa jest również sytuacja odwrotna: pacjent ma negatywny zapis EKG, a jego stan kliniczny jest prawidłowy.

Czy wiesz, że…

Historia badania EKG wiąże się z licznymi odkryciami w dziedzinie fizyki.
Między innymi w roku 1842 włoski fizyk i neurofizjolog, Carlo Matteucci ogłosił sensacyjne odkrycie w jego badaniach nad bioelektrycznością. Wykazał, że prąd elektryczny towarzyszy każdemu uderzeniu sercu żaby.

Pierwszy, przeznaczony dla człowieka elektrokardiogram opublikował Augustus D. Waller, brytyjski fizjolog w 1887 roku. Za wynalezienie elektrokardiografii nagroda Nobla trafiła do Willema Einthovena w 1924 roku.

Anna Konopka

Komentarze (4)

pati25

10 lat temu

Badanie EKG to podstawowe badanie naszego serca.Miałam takie badania i to dużo.Wszystkie były super.Wybieram się na badanie EKG i ECHO serca

Meguszka

12 lat temu

Ah myślałam, że przeczytam co znaczą te szlaczki i jak je odczytywać ;)))
Zrobiłam ekg pół roku temu i do lekarza z tym nie poszłam, a sama się na tym nie znam 🙂

drobina

12 lat temu

Na szczęście nigdy nie miałam większych problemów z sercem. Jednak badania EKG czasami wykazywały, że mam bradykardię, ale raczej fizjologiczną, spowodowaną czynnym uprawianiem sportu. W ostatnich latach jest to spowodowane niedoczynnością tarczycy.
Najważniejsze, że w naszej przychodni (mam nadzieję, że w innych również) z wykonaniem badań EKG nie ma problemów.

filodendron

12 lat temu

W życiu przeszłam wiele badań EKG,czasami wyniki wystraszą mnie bardziej a czasem mniej.Ostrzegam przed pójściem na badanie,gdy człowiek czuje wstępną fazę przeziębienia lub grypy,wtedy wychodzą tak okropne wyniki,że mogą wprowadzić lekarza w błąd.Lepiej poczekać,gdy wyjdziemy już z przeziębienia.

Zostaw komentarz