alkoholizm-choroba-calej-rodziny

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która w równym stopniu może dotknąć każdego, niezależnie od statusu społecznego i majątkowego. Niestety, alkoholik w swojej chorobie nie jest osamotniony. Mimowolnie wplątuje w sidła współuzależnienia swoich najbliższych.

Jak wyjść ze współuzależnienia?

Najlepszym lekarstwem na chorobę alkoholową całej rodziny jest wspólna terapia – zarówno podjęcie leczenia przez alkoholika, jak i psychoterapia pozostałych członków rodziny. W praktyce jednak rzadko się zdarza, aby sprawy miały taki szczęśliwy finał. Warto zauważyć, że niekiedy rodzina nie potrafi żyć i stworzyć więzi z alkoholikiem, który przestał pić.

Współuzależnieni członkowie rodziny muszą nauczyć się radzić sobie zarówno w relacjach rodzinnych, jak i w tworzeniu nowych, zdrowych relacji z innymi (zwłaszcza dzieci alkoholików). Pomagają w tym indywidualne lub grupowe psychoterapie dla osób, które borykają się z problemem alkoholowym w rodzinie. W Polsce działają wspólnoty Al-Anon (zrzeszające partnerów alkoholików) oraz Alateen (skupiające dzieci alkoholików), które funkcjonują na zasadzie grup AA.

Monika Witczak